Radio Białystok | Wiadomości | PROT zinwentaryzuje gospodarstwa agroturystyczne w Podlaskiem

PROT zinwentaryzuje gospodarstwa agroturystyczne w Podlaskiem

10.06.2020, 11:29, akt. 11:59

Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna zinwentaryzuje gospodarstwa agroturystyczne w regionie. To jeden z projektów, który dostał dofinansowanie w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW) w Podlaskiem na 2020 r.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Ponad 720 tys. zł dostaną podlaskie instytucje na szkolenia, konkursy promocję i rozwój agroturystyki - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pieniądze trafią do ośrodków kultury i stowarzyszeń 

Łącznie wsparcie z KSOW dostanie 17 wyłonionych w konkursie różnych projektów na łączną kwotę ponad 723 tys. zł - poinformował w środę (10.06) na konferencji prasowej on-line wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło.

Pieniądze dostaną ośrodki kultury, stowarzyszenia lokalne, Lokalne Grupy Działania, gminy na różne przedsięwzięcia, których celem jest promocja wsi, przedsiębiorczości, dziedzictwa, różnych form aktywności na obszarach wiejskich.

Konkurs przeprowadzono na przełomie grudnia 2019 i stycznia 2020. Pieniądze podmioty dostaną w formie całkowitej refundacji kosztów, po zakończeniu realizacji swoich projektów - poinformował Derehajło. Dodał, że w 2021. r. z KSOW na takie projekty będzie w Podlaskiem ok. 1 mln zł.

Szkolenia dla osób prowadzących gospodarstwa agroturystyczne

Trzy projekty za łączną kwotę ok. 70 tys. zł zrealizuje z KSOW Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna. Dyrektor PROT Sylwia Grudzińska poinformowała, że będzie to inwentaryzacja gospodarstw agroturystycznych w regionie wraz z oceną, analizą ich sytuacji i potencjału, o czym będzie mowa podczas Podlaskiego Forum Agroturystycznego.

PROT przeprowadzi także szkolenia dla kwaterodawców z rejonu Puszczy Augustowskiej, Knyszyńskiej i Białowieskiej oraz z Suwalszczyzny i Doliny Bugu o tym, jak współcześnie, z wykorzystaniem mediów społecznościowych promować swoje usługi w internecie, jak budować swoją markę w agroturystyce. Szkolenia mają się odbyć na przełomie czerwca i lipca.

Grudzińska poinformowała, że w regionie jest ok. 1,1 tys. różnych obiektów agroturystycznych (kwater, domków, pokoi gościnnych, pensjonatów, hoteli), ale nie ma dokładnej ich bazy, ewidencji kwater agroturystycznych działających przy czynnych gospodarstwach rolnych, a jest to potrzebne, by można było je promować, zachęcać do turystyki wiejskiej, bo te mają być potem szczególnie promowane. W trakcie inwentaryzacji będzie też oceniania jakość kwater. W diagnozie mają pomoc specjaliści z Politechniki Białostockiej.

Aktywizacja mieszkańców wsi 

Pilotaż inwentaryzacji zaczyna się w przyszłym tygodniu, całość ma potrwać do końca wakacji. Ma powstać raport naukowy z kierunkami rozwoju i promocji turystyki wiejskiej w regionie - poinformowała Grudzińska.

Dzięki wsparciu z KSOW spotkania z tradycją "Smaki regionu" przeprowadzi Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze. Magdalena Kowalska z Urzędu Gminy w Czeremsze poinformowała, że będą warsztaty z tradycyjnego wyrobu masła, sera, pieczenia chleba, ciasta obrzędowego - korowaja. Będzie też konkurs kulinarny dla kół gospodyń i osób indywidualnych.

W Czeremsze zaplanowano też seminarium np. o sprzedaży bezpośredniej czy krótkich łańcuchach dostaw w rolnictwie, ekologii w rolnictwie, produkcji zintegrowanej, na którym jak mówiła Kowalska, będzie mowa o tym, że "wieś to bardzo dobre miejsce do życia", ale też do rozwoju drobnej przedsiębiorczości.

Wicemarszałek Stanisław Derehajło podsumował, że dzięki projektom z KSOW mają być aktywizowani mieszkańcy obszarów wiejskich do tego, by zakładali działalność gospodarczą, bezpośrednio z swoich gospodarstw sprzedawali swoje wybory.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Koła Gospodyń Wiejskich mogą ubiegać się o dotację na swoją działalność

9.06.2020, 09:25

Do końca września Koła Gospodyń Wiejskich mogą ubiegać się o dotację na swoją działalność w tym roku.


Ekspert: Polska branża turystyczna ma szanse przetrwać

1.06.2020, 13:53

Polacy są zainteresowani noclegami w kameralnych obiektach, m.in. domkach, apartamentach, pensjonatach - mówi dr Piotr Kociszewski ze Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula.


Apel ministra rolnictwa: odpoczywajmy na wsi

15.05.2020, 13:29

Do odpoczynku na wsi podczas nadchodzących wakacji zaapelował w piątek (15.05) minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. "Zachęcam wszystkich do skorzystania z oferty gospodarstw agroturystycznych"- napisał.


Jak pandemia wpłynie na turystykę?

7.05.2020, 11:49

Jak odmraża się turystyka, hotelarstwo i gastronomia?


Do domków letniskowych w Puszczy Augustowskiej zjeżdżają turyści z całej Polski

8.04.2020, 07:45

Słuchacze alarmują, że nie są to wyłącznie właściciele posesji, ale też osoby które je wynajmują.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
27.10.2020, 18:13, akt. 28.10.2020, 07:24

Śmiertelny wypadek między Kolnem a Piszemfot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
27.10.2020, 13:57, akt. 28.10.2020, 09:42

Zmarł ksiądz Czesław Gładczukźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok