Radio Białystok | Wiadomości | NFZ zaczął wypłacać dodatki dla pracowników medycznych walczących z epidemią

NFZ zaczął wypłacać dodatki dla pracowników medycznych walczących z epidemią

autor: Renata Reda

16.06.2020, 17:09, akt. 17:24

To rekompensata za rezygnację z kilku źródeł dochodu i pracę tylko w jednej placówce wskazanej przez wojewodę jako miejsce do walki z COVID-19.  

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

NFZ zaczął wypłacać dodatki dla pracowników medycznych walczących z epidemią koronawirusa - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


850 tysięcy złotych dla podlaskich szpitali 

NFZ zaczął wypłacać pieniądze na dodatkowe wynagrodzenia dla pracowników medycznych, którzy zajmują się wyłącznie pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem. Na razie do trzech podlaskich szpitali trafiło około 850 tysięcy złotych.  

Podlaski NFZ przelał na konto szpitala MSWiA w Białymstoku ponad 600 tysięcy złotych; Uniwersytecki Szpital Kliniczny otrzymał ponad 150 tysięcy, natomiast Szpital Dziecięcy w Białymstoku - około 96 tysięcy zł. Fundusz czeka jeszcze na dokumentację rozliczeniową ze szpitali w Hajnówce i Łomży.

Ograniczenia dla pracy do jednego miejsca Ministerstwo Zdrowia wprowadziło, by zmniejszyć ryzyko szerzenia się epidemii koronawirusa.


Rekompensaty należą się tym pracownikom medycznym, którzy w związku z pandemią i ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa musieli ograniczyć się do pracy w tylko jednym miejscu - otrzymają je osoby wykonujące zawód medyczny, które uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w wyodrębnionej komórce organizacyjnej i mają bezpośredni kontakt z pacjentem z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 - mówi Małgorzata Jopich z Podlaskiego NFZ.Pieniądze na dodatkowe wynagrodzenia mają być przekazywane co miesiąc.

Rekompensatę ma dostać m.in. około 30 pracowników oddziału zakaźnego Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, który jest wskazany przez wojewodę do walki z COVID-19.


Dodatek także dla innych oddziałów?

W ocenie zastępcy dyrektora do spraw ekonomicznych UDSK Cezarego Rzemka sprawiedliwe byłoby gdyby dodatkowe wynagrodzenie przysługiwało też osobom, które pracują na innych oddziałach, jak na przykład na SOR-ze, i też udzielają pomocy zakażonym koronawirusem (a SOR jest ich jedynym miejscem pracy).

Dodatkowe wynagrodzenie przysługuje m.in. lekarzom, dentystom, czy ratownikom medycznym, którzy mają wyłącznie kontakt z pacjentami zakażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Osoby te muszą dodatkowo pracować w placówkach, które figurują w wykazie miejsc wskazanych przez wojewodę do walki z COVID-19.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sytuacja w białostockich placówkach edukacyjnych wraca do normy

16.06.2020, 12:00

W placówkach edukacyjnych w Białymstoku sytuacja wraca do normy. Po stwierdzonych przypadkach u kilku osób, u innych pracowników testy nie wykazały koronawirusa. Dlatego od wtorku (16.06) znów czynny jest Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 5.


Pandemia zmobilizowała przedsiębiorców do szybszego odzyskiwania należności

16.06.2020, 09:07

Pandemia zmobilizowała przedsiębiorców do szybszego odzyskiwania należności od kontrahentów - średni okres przeterminowania faktur przekazywanych do odzyskania skrócił się ze 181 dni w lutym do 165 w maju - wskazali eksperci związani z Krajowym Rejestrem Długów.


7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Podlaskiem

16.06.2020, 10:37

Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o siedmiu kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.


10 pracowników szpitala psychiatrycznego w Choroszczy zakażonych koronawirusem

15.06.2020, 11:59

U kolejnych pracowników szpitala psychiatrycznego w Choroszczy wykryto zakażenie koronawirusem. O pierwszym przypadku zakażenia poinformowano 5 dni temu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Bogdan Zając po meczu Jagiellonia - Zagłębie Lubin (0:1)
JAGIELLONIA
26.09.2020, 23:14, akt. 27.09.2020, 00:47

Bogdan Zając: to nie był nasz dobry mecz [wideo]Krajowe Uroczystości Świętego Izydora Oracza w Czyżewie, fot. Adam Dąbrowski
REGION
26.09.2020, 14:17, akt. 14:32

W Czyżewie zasadzono Dąb Izydora


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok