Radio Białystok | Wiadomości | SN uchylił wyrok skazujący wobec Czeczenów oskarżonych o wspieranie terroryzmu

SN uchylił wyrok skazujący wobec Czeczenów oskarżonych o wspieranie terroryzmu

17.06.2020, 14:27, akt. 14:30

Sąd Najwyższy uchylił w środę (17.05) zaskarżony wyrok skazujący trójkę Czeczenów w procesie dotyczącym m.in. wspierania terroryzmu i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Białymstoku - poinformował zespół prasowy SN.

Fotolia.com
Fotolia.com

Chodzi o głośną sprawę, w której prokuratura oskarżała przed białostockimi sądami czwórkę Czeczenów, zarzucając im działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, która w 2014 roku miała m.in. gromadzić pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez tzw. Państwo Islamskie (IS).

Zarzuty dotyczyły też organizowania i kupowania sprzętu paramilitarnego oraz rekrutowania bojowników na tzw. dżihad w rejonach konfliktu zbrojnego. W akcie oskarżenia pojawił się również wątek leczenia w Polsce Czeczena rannego w walkach w Syrii.

Oskarżeni, przez całe postępowanie przygotowawcze, a potem przed sądami pierwszej i drugiej instancji, nie przyznali się. Argumentowali, że co prawda pieniądze były zbierane i zostały przekazane, ale nie na potrzeby IS, lecz na działalność niepodległościową bojowników czeczeńskich walczących o Czeczeńską Republikę Iczkerii. Ostatecznie trójka z nich została prawomocnie skazana na kary po dwa lata i miesiąc więzienia, czwartego z oskarżonych uniewinniono.

Wobec wyroków skazujących obrońcy złożyli kasacje do SN, a ten w środę - po rozpoznaniu tych kasacji - uchylił zaskarżone orzeczenie i sprawę przekazał Sądowi Apelacyjnemu w Białymstoku do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Patrol z sejneńskiej placówki Straży Granicznej zatrzymał czterech Czeczenów

14.05.2020, 06:04

Mężczyźni wczoraj (13.05) we wsi Poluńce nielegalnie przekroczyli granicę polsko-litewską.


4 lata więzienia dla Czeczena za atak nożem w Łomży

24.03.2020, 15:20

Na 4 lata więzienia skazał we wtorek (24.03) Sąd Apelacyjny w Białymstoku Czeczena za atak nożem na dwie osoby w Łomży. Sąd utrzymał tym samym orzeczenie pierwszej instancji. Wyrok jest prawomocny; ze względu na środki ostrożności wz. z pandemią koronawirusa, jego publikacja odbyła się bez udziału publiczności.


54-letni Czeczen chciał wręczyć podlaskiemu policjantowi łapówkę

21.12.2019, 12:41

Rok więzienia w zawieszeniu za próbę wręczenia łapówki policjantowi. Taką karę orzekł kolneński sąd w stosunku do Czeczena Agigata Akhadova.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok