Radio Białystok | Wiadomości | Poseł Krajewski chce unieważnienia naboru wniosków o dotacje z Urzędu Marszałkowskiego

Poseł Krajewski chce unieważnienia naboru wniosków o dotacje z Urzędu Marszałkowskiego

autor: Adam Janczewski

24.06.2020, 19:23, akt. 19:42

Nie zgadza się ze sposobem prowadzenia naboru i chce jego unieważnienia. Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Stefan Krajewski zwrócił się z interpelacją do marszałka i zarządu województwa podlaskiego o ponowne rozpatrzenie wniosków przedsiębiorców o dotacje na kapitał obrotowy.

Stefan  Krajewski, fot. Monika Kalicka
Stefan Krajewski, fot. Monika Kalicka

Z powodu dużego zainteresowania firm, w poniedziałek urząd marszałkowski w Białymstoku rozpoczął i jednocześnie zakończył nabór. W półtorej godziny od momentu rozpoczęcia przyjmowania  wpłynęło ok. 10 tys. wniosków, co wyczerpało budżet konkursu, czyli 35 mln zł.

Zdaniem Stefana Krajewskiego to niesprawiedliwe rozwiązanie.

"Nie może być tak, że nabór, który miał trwać do 30 czerwca, kończy się po 1,5 godziny. Przedsiębiorcy skarżą się, że serwery się zawieszały i nie można było złożyć wniosków. Obserwowałem wiele naborów - w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, czy w poprzednim Zarządzie Województwa Podlaskiego - nie było takich sytuacji. Warto by było tak działać, by to kryterium dostępu było równe dla wszystkich" - podkreśla poseł PSL.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki odpiera te zarzuty. Tłumaczy, że nabór według kolejności zgłoszeń wynika z odgórnie narzuconych, ogólnopolskich przepisów.

"Warto by było, żeby pan poseł czytał przepisy" - komentuje marszałek i dodaje, że sam nie jest zwolennikiem konkursu "kto pierwszy ten lepszy".

"Jesteśmy zwolennikami publikowania rankingów i innych przepisów, ale pamiętajmy, w jakim czasie działamy - cały czas jest pandemia" - zwraca uwagę Artur Kosicki.

Marszałek podkreśla, że obecnie obowiązujące przepisy nastawione są na to, by jak najszybciej przyznać i wypłacić przedsiębiorcom dotacje, w trudnym dla nich czasie.

Zarząd województwa już zapowiedział, że będzie kolejna pula pieniędzy - 50 mln zł - dla mikro i małych przedsiębiorców na dotacje na kapitał obrotowy.

Marszałek Artur Kosicki podkreślił też, że negocjuje z rządem i Komisją Europejską kolejne wsparcie finansowe dla podlaskich firm.


| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Wiele podlaskich firm zainteresowało się dotacjami na kapitał obrotowy - zakończył się nabór wniosków

22.06.2020, 13:10

Z powodu dużego zainteresowania firm, w poniedziałek (22.06) urząd marszałkowski w Białymstoku rozpoczął i jednocześnie zakończył nabór wniosków o dotacje na kapitał obrotowy. To element Podlaskiego Pakietu Gospodarczego w walce ze skutkami gospodarczymi koronawirusa. Łącznie na takie dotacje jest przeznaczonych 35 mln zł dla osób prowadzących działalność gospodarczą, mikro i małych firm.


16 tys. miejsc pracy udało się uratować dzięki dotacjom z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego

18.06.2020, 12:54

Kończą się środki na dotacje do wynagrodzeń pracowników, które firmy mogły otrzymać z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego; uratowano ok. 16 tys. miejsc pracy - poinformowano w czwartek (18.06) na konferencji w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.


Artur Kosicki

15.06.2020, 08:25

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


Premier Mateusz Morawiecki mówił w Zambrowie o Tarczy Antykryzysowej

21.05.2020, 08:00

Dzięki wsparciu otrzymanemu w ramach Tarczy Finansowej spółka Monolit z Zambrowa, która zajmuje się produkcją okien, zamierza jeszcze w tym roku zwiększyć zatrudnienie - poinformował Jacek Sutkowski z firmy Monolit podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i prezes BGK Beatą Daszyńską-Muzyczką.


Podlaski Pakiet Gospodarczy - 13,2 mln zł na wynagrodzenia i 6,7 mln zł na pożyczki dla firm

7.05.2020, 13:04

13,2 mln zł z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego trafiło dotąd do podlaskich firm oraz osób samozatrudnionych na dofinansowanie wynagrodzeń w związku ze skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa. 20 firm dostało też 6,7 mln zł pożyczek.


Ponad 5 mld zł trafiło do przedsiębiorstw w ramach tarczy antykryzysowej

5.05.2020, 18:54

Od chwili uruchomienia tarczy antykryzysowej łączna kwota wsparcia dla przedsiębiorców i samozatrudnionych przekroczyła 5,1 mld zł - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok