Radio Białystok | Wiadomości | Premier Mateusz Morawiecki mówił w Zambrowie o Tarczy Antykryzysowej

Premier Mateusz Morawiecki mówił w Zambrowie o Tarczy Antykryzysowej

autor: Adam Dąbrowski

21.05.2020, 08:00, akt. 15:32

Dzięki wsparciu otrzymanemu w ramach Tarczy Finansowej spółka Monolit z Zambrowa, która zajmuje się produkcją okien, zamierza jeszcze w tym roku zwiększyć zatrudnienie - poinformował Jacek Sutkowski z firmy Monolit podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i prezes BGK Beatą Daszyńską-Muzyczką.

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w firmie Monolit w Zambrowie, 21.05.2020, fot. Adam Dąbrowski
Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w firmie Monolit w Zambrowie, 21.05.2020, fot. Adam Dąbrowski

Firma Monolit, dzięki Tarczy Finansowej, ma zamiar m.in. zatrudniać nowych pracowników i szukać nowych rynków zbytu - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Premier odwiedził firmę w Zambrowie

Prezes Rady Ministrów odwiedził "Monolit" - firmę produkującą okna na rynek nie tylko krajowy, ale także na eksport. Firma ta już skorzystała z utworzonej przez rząd tarczy antykryzysowej, więc może podzielić się także swoimi doświadczeniami.

Firma Monolit, dzięki Tarczy Finansowej, ma zamiar m.in. zatrudniać nowych pracowników i szukać nowych rynków zbytu - poinformował w czwartek (21.05) premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, dzięki tarczy udało się w tej firmie uchronić 200 miejsc pracy.
Premier Morawiecki oraz prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka podczas wspólnej konferencji prasowej mówili w czwartek w Zambrowie, w siedzibie firmy Monolit – producenta okien - o rozwiązaniach pomocowych dla firm dotkniętych skutkami pandemii.Firma Monolit szuka nowych pracowników


"Firma Monolit powstała w 2007 roku. (...) Utworzyła tutaj nowych 200 miejsc pracy, w Zambrowie, w mieście, które bardzo potrzebuje nowych miejsc pracy. I dzisiaj, właściwie od pana dyrektora (...) kilka minut temu usłyszałem jedną z najmilszych informacji, jaka w maju do mnie dotarła. Otóż dowiedziałem się, że firma, dzięki naszej Tarczy Finansowej ma zamiar zatrudniać nowych pracowników. Ściąga nowe linie technologiczne, eksportuje do 15 krajów na świecie. Ten eksport trochę przygasł, ale szukają nowych klientów, nowych rynków zbytu. Do tego potrzebni są nowi pracownicy" - powiedział premier.

Jak dodał, "to jest pierwszy, bardzo poważny sygnał, taki promyk nadziei, że wchodzimy na ścieżkę rozwoju, że po tych dwóch, dwóch i pół miesiąca, kiedy musieliśmy zamrozić gospodarkę, kiedy musieliśmy zamknąć cześć gospodarki - jesteśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu". 


- To się stało możliwe dzięki Tarczy Finansowej, tarczy antykryzysowej - wskazał Morawiecki.Jak dodał, firma korzysta z trzech różnych produktów. Tarczy antykryzysowej, gwarancji de minimis, ale także z Tarczy Finansowej - czyli bezpośrednich dotacji z budżetu państwa polskiego dla firm na ratowanie miejsc pracy, linii technologicznych.

"Dla nas najważniejsza jest ochrona miejsc pracy i te 200 ochronionych tutaj miejsc pracy w Zambrowie dzięki tarczy - to też 200 ochronionych rodzin w Zambrowie" - powiedział szef rządu. 


Monolit zatrudnia dzięki rządowemu wsparciu


- Dzięki wsparciu otrzymanemu w ramach Tarczy Finansowej spółka Monolit z Zambrowa, która zajmuje się produkcją okien, zamierza jeszcze w tym roku zwiększyć zatrudnienie - poinformował Jacek Sutkowski, dyrektor zarządzający firmy Monolit podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i prezes BGK Beatą Daszyńską-Muzyczką.


- W tym roku chcemy zatrudnić dodatkowych pracowników. Umożliwiło nam to wsparcie, które otrzymaliśmy w ramach tarczy, to wsparcie realnie czujemy - powiedział Sutkowski.


Jacek Sutkowski z firmy Monolit dodał, że plany spółki, pomimo epidemii koronawirusa, zakładają zwiększenie eksportu.


- Jesteśmy firmą, która na eksport wysyła około 30 proc. produkcji, ale w tym roku chcemy dojść do 50 proc. mimo sytuacji związanej z koronawirusem - powiedział.Dyrektor zachęcał też firmy, które jeszcze nie złożyły wniosków o wsparcie, aby się nie wahały i to zrobiły, gdyż cały proces jest bardzo prosty. - Jednego dnia złożyliśmy wniosek, drugiego dostaliśmy akceptację, a trzeciego pieniądze były na naszym koncie - powiedział szef Monolitu.


Morawiecki: 57 proc. polskich firm otrzymało dotąd państwowe wsparcie


57 proc. polskich firm otrzymało dotąd państwowe wsparcie finansowe w związku z trudnościami gospodarczymi wywołanymi pandemią koronawirusa - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Podał też, że z 28 proc. w marcu do 8 proc. obecnie zmniejszyła się liczba firm planujących zwolnienia pracowników.

Premier prezentował dane, według których 60 proc. polskich firm musiało zmniejszyć zakres swojej działalności w związku z pandemią koronawirusa, ale 57 proc. firm otrzymało dotąd państwowe wsparcie m.in. w ramach tzw. Tarczy Finansowej.

- Dylemat, czy ratować gospodarkę czy społeczeństwo, zdrowie i życie ludzi, jest fałszywy - mówił Mateusz Morawiecki. "Społeczeństwo i gospodarka to jedno" - zapewniał. Podkreślał znaczenie ochrony miejsc pracy.


- Te dwieście ochronionych tutaj miejsc pracy, dzięki +tarczy+, to też dwieście ochronionych rodzin w Zambrowie i to jest rzeczywiście taki mechanizm, który ma działać też w wielu innych miejscach w Polsce - mówił.Morawiecki poinformował też, że w marcu 28 proc. polskich firm planowało zwolnienia; dziś taki zamiar deklaruje 8 proc. podmiotów gospodarczych. Porównując to z danymi z innych krajów, mówił, że udało się sytuację polskiej gospodarki "ustabilizować".

Nawiązując do nazwy firmy z Zambrowa, mówił, że kluczowa jest dobra współpraca rządu, prezydenta i Sejmu.


- Żebyśmy potrafili współpracować w tych najbliższych miesiącach i latach jak monolit; to jest ważne dla szybkiego podejmowania decyzji, ochrony polskich miejsc pracy, polskich firm - dodał premier.


Szefowa BGK: tarcza zdaje egzamin


- Tarcza zdaje egzamin, gdyż dzięki wprowadzonym rozwiązaniom udało się ochronić 5 mln miejsc pracy - powiedziała prezeska Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka podczas konferencji w Zambrowie.


- 5 milionów miejsc pracy ­- dzisiaj możemy tak naprawdę powiedzieć - zostało ochronione - mówiła, podkreślając, że dziesiątki tysięcy przedsiębiorców skorzystało z Tarczy Finansowej."Prawie 9 tys. firm skorzystało z gwarancji, z kredytów, które są zabezpieczone gwarancją BGK. A wygenerowane kredyty to ponad 6 mld zł. To ogromny zastrzyk dla gospodarki" - podkreśliła szefowa BGK, wskazując, że wprowadzona tarcza "zdaje egzamin".

Daszyńska-Muzyczka mówiła też, że wraz z odmrażaniem gospodarki powstaną nowe miejsca pracy i zostaną odtworzone te, które zostały zlikwidowane "na jakiś czas".

Tarcza to pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd, który ma ochronić polskie państwo i obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.

Ma ustabilizować polską gospodarkę, a także dać jej impuls inwestycyjny. Wartość wsparcia oferowanego w ramach Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej wynieść ma ponad 312 mld zł.

źródło: PAP | red: sk, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Rząd przyjął przepisy tarczy dla samorządów. "Teraz zajmie się nimi Sejm"

20.05.2020, 20:05

Jeżeli parlament przyjmie w najbliższym tygodniu przepisy składające się na tarczę antykryzysową kierowane do samorządów, będą one mogły z nich korzystać już na początku czerwca – zasygnalizowała w środę (20.05) wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.


Coraz mniej polskich firm chce zwalniać pracowników

20.05.2020, 12:17

Nastroje przedsiębiorców uspokajają się – podają Polski Instytut Ekonomiczny i Polski Fundusz Rozwoju. O dalszej redukcji zatrudnienia myśli 8 proc. firm, podczas gdy pod koniec marca było ich 28 proc. Coraz mniej przedsiębiorców chce też obniżać pensje.


Przedsiębiorcy z Łap mogą starać się o ulgi

12.05.2020, 12:29

Przedsiębiorcy z Łap od wtorku (12.05) mogą starać się o ulgi w związku z trudną sytuacją wywołaną epidemią koronawirusa. Tamtejszy Urząd Miasta postanowił wprowadzić zwolnienia od podatku od nieruchomości.


Przez koronawirusa prawie połowa firm źle ocenia swoją sytuację ekonomiczną

12.05.2020, 08:11

Blisko połowa badanych firm ocenia swoja aktualną sytuację ekonomiczną jako złą, a ponad połowa spodziewa się jej pogorszenia w ciągu najbliższych trzech miesięcy - tak skutki kornawirusa ocenili przedsiębiorcy w badaniu dla Krajowego Rejestru Długów.


Ponad 5 mld zł trafiło do przedsiębiorstw w ramach tarczy antykryzysowej

5.05.2020, 18:54

Od chwili uruchomienia tarczy antykryzysowej łączna kwota wsparcia dla przedsiębiorców i samozatrudnionych przekroczyła 5,1 mld zł - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok