Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego

15.06.2020, 08:25, akt. 09:15

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum


0:00
0:00
Z Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jak, mimo epidemii, wykorzystujemy fundusze europejskie? Mają one swoje limity czasowe. O tym z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski. 


Lech Pilarski: Panie marszałku, rekordowa liczba zakażeń, czy to nie niepokoi pana?


Artur Kosicki: Nie ukrywam, że troszkę mnie niepokoi, ale widzę, że sytuacja jest, mogę tak to nazwać, pod kontrolą i na razie nie wymyka się z żadnych ram. Faktycznie bardziej mnie niepokoją miejsca, gdzie te zakażenia się pojawiają, czyli w przedszkolach miejskich czy w szpitalach, to jest bardziej niepokojące. Ale myślę, że na razie trzeba sytuację monitorować, żeby nie było paniki.


Ale także te zakażenia koronawirusem zdarzają się w firmach, my tu próbujemy odmrażać, wspierać firmy, żeby mogły przetrwać pandemię, ale trzeba zamykać zakłady, bo stwierdzono zakażenia.


Tak, oczywiście. Ten koronawirus jest na tyle niebezpieczny, że wyniki mogą pojawić się dopiero 6 dni po zakażeniu, także to bardzo utrudnia, w mojej ocenie, działanie. Wiemy to na swoim przykładzie, jako Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Ale powiem tak - zdaje mi się, że jeżeli będziemy zachowywali te wszystkie obostrzenia, o których wspomina Sanepid, to jesteśmy w stanie sobie jakoś poradzić w tym trudnym czasie. Oczywiście, że w firmach, tych które zajmują się przede wszystkim produkcją, jest pewien zastój na parę dni, bo sam to wiem po Urzędzie Marszałkowskim, że trzeba wyłączyć produkcję na pewien moment, tak żeby można było zdezynfekować pomieszczenia, przebadać kadrę i to trochę utrudnia działanie. No, ale przy sprawnej organizacji na pewno każdy przedsiębiorca jest w stanie sobie z tym poradzić.


Zajmijmy się funduszami europejskimi. 2020 to rok, kiedy kończy się pewna perspektywa, mamy zadeklarowane pieniądze w Regionalnym Programie Operacyjnym, jak z wykorzystaniem tych pieniędzy?


Na razie żeśmy wykorzystali prawie 80% alokacji, to projekty o wartości ponad 6 miliardów złotych, z dofinansowaniem z funduszy europejskich ponad 4 mld 200 mln zł, także myślę, że nie jest źle. Na dzień dzisiejszy jesteśmy na ósmym miejscu, czyli w środku czołówki, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, dobrze to wygląda, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce. Tu bym zapewnił naszych przedsiębiorców, że są, jeśli chodzi o rozdysponowywanie środków unijnych w dobrych rękach.


Ale jeszcze prawie miliard został do wydania, czy zdążymy? Pieniądze by przepadły, gdybyśmy tego nie zrobili.


Nie ma takiego zagrożenia, faktycznie jak zaczynaliśmy, jak obejmowaliśmy miejsca w zarządzie po naszych poprzednikach, takie zagrożenie było, ale tak jak powiedziałem - bardzo ciężka praca, którą wykonaliśmy przez ten czas, spowodowała, że żadne euro nie jest zagrożone - wprost odwrotnie, możemy teraz tymi pieniędzmi trochę też przesuwać na takie czy inne działania. Bardzo dużo działań, jeśli chodzi o przedsiębiorców, o pomoc społeczną, o pakiety szkolne, takie pozakonkursowe w tej sytuacji COVID-u zostały wdrożone.


Czyli musieliście trochę albo zaoszczędzić, albo zmienić priorytety?


Bardziej i zaoszczędzić, i zmienić priorytety, i też kurs euro pomógł, bo faktycznie nasze działania powodują to, że jeżeli kurs euro  jest wysoki, no to u nas też tych pieniędzy jest trochę więcej. I nie ukrywam, że taka była sytuacja przez ten okres marca, kwietnia, maja, gdzie ten kurs był wysoki i tych pieniędzy było jeszcze więcej. Oby był jeszcze wyższy, jeśli chodzi z naszej perspektywy.


Ale czy normalne konkursy, takie które zwykle do tej pory były w ramach programów europejskich, są realizowane, są chętni, czy raczej skierowaliście siły na to, żeby zwalczać skutki pandemii?


Wszystko co zostało zaplanowane, bym powiedział, idzie zgodnie z planem, jeśli chodzi o zakres przedmiotowy, czyli nie zmieniamy żadnych konkursów, jedynie co wychodzi z tej sytuacji, to to że czasami przesuwamy ich terminy ze względu na to, że priorytetem są teraz oczywiście Podlaski Pakiet Gospodarczy, czyli 142 mln zł i Podlaski Pakiet Zdrowotny, ale też pomoc społeczna, a także Podlaski Pakiet Szkolny - to są rzeczy, które są teraz dla nas priorytetowe. Ale wszędzie tam, gdzie są te konkursy zaplanowane, one się odbywają, ewentualnie troszkę to wygląda w taki sposób zdalny, przynoszone są dokumenty i nie ukrywam, że bardzo dużo uproszczeń i ułatwień zostało wdrożonych, po to żeby łatwiej było zarówno składać dokumenty w tych programach, ale i też się rozliczać. 


Czyli to taka dobra zmiana spowodowana COVID-em?


Nie, panie redaktorze. Myśmy już cały czas działali w tym kierunku, także tych dobrych zmian było jeszcze przed COVID-em bardzo dużo, nie wszyscy je zauważali, bo się wszyscy przyzwyczajamy do takiej sytuacji, że jak jest coraz lepiej, to mamy taką naturę ludzką, że się faktycznie przyzwyczajamy i tego do końca nie zauważamy, ale jest jeszcze dużo do zrobienia.


Teraz kolejne pakiety gospodarcze, wspieranie gospodarki, żeby nie zapadła się w czasie koronawirusa. Jak oceniacie tę pierwszą transzę, bo ogłoszone będą niedługo kolejne, co warto usprawnić, a z czego zrezygnować, bo nie daje to żadnych efektów?


Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się dopłaty do wynagrodzeń. Można powiedzieć, że tam uratowaliśmy ponad 12,5 tys. miejsc pracy, to jest bardzo dużo. Cały czas jeszcze ta alokacja, że tak powiem, troszeczkę została i tutaj jest jeszcze trochę do wykorzystania, ponad 10 mln zł, też co mnie zaskoczyło, cieszą się popularnością pożyczki, tam też już tych pieniędzy ponad 20 milionów zostało wykorzystanych. Cały czas jest jeszcze w trakcie realizacji bardzo dużo rzeczy i to, co powiedziałem, czyli wprowadzamy następny instrument finansowy, to jest sfinansowanie kapitału obrotowego dla firm. Dzisiaj startuje ogłoszenie naboru na stronie rpo.wrotapodlasia.pl, będzie to trwało do 22 czerwca i o 8:00 ruszył nabór wniosków typowo, gdzie będzie decydowała niestety kolejność zgłoszeń, tam jest na początek alokacja 35 mln zł. Jak to wszystko podsumujemy, to wszystkie kwestie związane z tym, co przeznaczyliśmy na walkę z COVID-em i skutkami gospodarczymi COVID-u, to jest prawie już 250 mln zł. Wspomnę też o bonie antywirusowym, który się rozszedł praktycznie jednego dnia. 


To oznacza, że przedsiębiorcy potrzebują kapitału, żeby dostosowywać się do tych wymogów pandemicznych.


Oczywiście, te wszystkie instrumenty finansowe są nastawione na to, żeby przede wszystkim zachować miejsca pracy i utrzymać płynność finansową firm, uważam że to jest teraz priorytetem. Mogę już tak po cichu uśmiechnąć się pod nosem i być zadowolonym, bo jednak widać, że nam się to udaje. W przypadku, jeżeli do tego jeszcze włączymy tarczę antykryzysową, to moim zdaniem nie jest źle i możemy jakoś wspólnie z przedsiębiorcami tą sytuację przetrwać. 


Czekamy na kolejne ogłoszenia, kolejne wsparcie, bo rzeczywiście trzeba ten trudny czas jakoś przetrwać. Dziękuję za rozmowę.


Dziękuję panie redaktorze. Pozdrawiam wszystkich słuchaczy Radia Białystok.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.


Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.

Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.


Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.

Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.


Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?


Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.


fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.


Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.


foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok