Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego

15.06.2020, 08:25, akt. 09:15

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Z Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak, mimo epidemii, wykorzystujemy fundusze europejskie? Mają one swoje limity czasowe. O tym z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski. 


Lech Pilarski: Panie marszałku, rekordowa liczba zakażeń, czy to nie niepokoi pana?


Artur Kosicki: Nie ukrywam, że troszkę mnie niepokoi, ale widzę, że sytuacja jest, mogę tak to nazwać, pod kontrolą i na razie nie wymyka się z żadnych ram. Faktycznie bardziej mnie niepokoją miejsca, gdzie te zakażenia się pojawiają, czyli w przedszkolach miejskich czy w szpitalach, to jest bardziej niepokojące. Ale myślę, że na razie trzeba sytuację monitorować, żeby nie było paniki.


Ale także te zakażenia koronawirusem zdarzają się w firmach, my tu próbujemy odmrażać, wspierać firmy, żeby mogły przetrwać pandemię, ale trzeba zamykać zakłady, bo stwierdzono zakażenia.


Tak, oczywiście. Ten koronawirus jest na tyle niebezpieczny, że wyniki mogą pojawić się dopiero 6 dni po zakażeniu, także to bardzo utrudnia, w mojej ocenie, działanie. Wiemy to na swoim przykładzie, jako Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Ale powiem tak - zdaje mi się, że jeżeli będziemy zachowywali te wszystkie obostrzenia, o których wspomina Sanepid, to jesteśmy w stanie sobie jakoś poradzić w tym trudnym czasie. Oczywiście, że w firmach, tych które zajmują się przede wszystkim produkcją, jest pewien zastój na parę dni, bo sam to wiem po Urzędzie Marszałkowskim, że trzeba wyłączyć produkcję na pewien moment, tak żeby można było zdezynfekować pomieszczenia, przebadać kadrę i to trochę utrudnia działanie. No, ale przy sprawnej organizacji na pewno każdy przedsiębiorca jest w stanie sobie z tym poradzić.


Zajmijmy się funduszami europejskimi. 2020 to rok, kiedy kończy się pewna perspektywa, mamy zadeklarowane pieniądze w Regionalnym Programie Operacyjnym, jak z wykorzystaniem tych pieniędzy?


Na razie żeśmy wykorzystali prawie 80% alokacji, to projekty o wartości ponad 6 miliardów złotych, z dofinansowaniem z funduszy europejskich ponad 4 mld 200 mln zł, także myślę, że nie jest źle. Na dzień dzisiejszy jesteśmy na ósmym miejscu, czyli w środku czołówki, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, dobrze to wygląda, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce. Tu bym zapewnił naszych przedsiębiorców, że są, jeśli chodzi o rozdysponowywanie środków unijnych w dobrych rękach.


Ale jeszcze prawie miliard został do wydania, czy zdążymy? Pieniądze by przepadły, gdybyśmy tego nie zrobili.


Nie ma takiego zagrożenia, faktycznie jak zaczynaliśmy, jak obejmowaliśmy miejsca w zarządzie po naszych poprzednikach, takie zagrożenie było, ale tak jak powiedziałem - bardzo ciężka praca, którą wykonaliśmy przez ten czas, spowodowała, że żadne euro nie jest zagrożone - wprost odwrotnie, możemy teraz tymi pieniędzmi trochę też przesuwać na takie czy inne działania. Bardzo dużo działań, jeśli chodzi o przedsiębiorców, o pomoc społeczną, o pakiety szkolne, takie pozakonkursowe w tej sytuacji COVID-u zostały wdrożone.


Czyli musieliście trochę albo zaoszczędzić, albo zmienić priorytety?


Bardziej i zaoszczędzić, i zmienić priorytety, i też kurs euro pomógł, bo faktycznie nasze działania powodują to, że jeżeli kurs euro  jest wysoki, no to u nas też tych pieniędzy jest trochę więcej. I nie ukrywam, że taka była sytuacja przez ten okres marca, kwietnia, maja, gdzie ten kurs był wysoki i tych pieniędzy było jeszcze więcej. Oby był jeszcze wyższy, jeśli chodzi z naszej perspektywy.


Ale czy normalne konkursy, takie które zwykle do tej pory były w ramach programów europejskich, są realizowane, są chętni, czy raczej skierowaliście siły na to, żeby zwalczać skutki pandemii?


Wszystko co zostało zaplanowane, bym powiedział, idzie zgodnie z planem, jeśli chodzi o zakres przedmiotowy, czyli nie zmieniamy żadnych konkursów, jedynie co wychodzi z tej sytuacji, to to że czasami przesuwamy ich terminy ze względu na to, że priorytetem są teraz oczywiście Podlaski Pakiet Gospodarczy, czyli 142 mln zł i Podlaski Pakiet Zdrowotny, ale też pomoc społeczna, a także Podlaski Pakiet Szkolny - to są rzeczy, które są teraz dla nas priorytetowe. Ale wszędzie tam, gdzie są te konkursy zaplanowane, one się odbywają, ewentualnie troszkę to wygląda w taki sposób zdalny, przynoszone są dokumenty i nie ukrywam, że bardzo dużo uproszczeń i ułatwień zostało wdrożonych, po to żeby łatwiej było zarówno składać dokumenty w tych programach, ale i też się rozliczać. 


Czyli to taka dobra zmiana spowodowana COVID-em?


Nie, panie redaktorze. Myśmy już cały czas działali w tym kierunku, także tych dobrych zmian było jeszcze przed COVID-em bardzo dużo, nie wszyscy je zauważali, bo się wszyscy przyzwyczajamy do takiej sytuacji, że jak jest coraz lepiej, to mamy taką naturę ludzką, że się faktycznie przyzwyczajamy i tego do końca nie zauważamy, ale jest jeszcze dużo do zrobienia.


Teraz kolejne pakiety gospodarcze, wspieranie gospodarki, żeby nie zapadła się w czasie koronawirusa. Jak oceniacie tę pierwszą transzę, bo ogłoszone będą niedługo kolejne, co warto usprawnić, a z czego zrezygnować, bo nie daje to żadnych efektów?


Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się dopłaty do wynagrodzeń. Można powiedzieć, że tam uratowaliśmy ponad 12,5 tys. miejsc pracy, to jest bardzo dużo. Cały czas jeszcze ta alokacja, że tak powiem, troszeczkę została i tutaj jest jeszcze trochę do wykorzystania, ponad 10 mln zł, też co mnie zaskoczyło, cieszą się popularnością pożyczki, tam też już tych pieniędzy ponad 20 milionów zostało wykorzystanych. Cały czas jest jeszcze w trakcie realizacji bardzo dużo rzeczy i to, co powiedziałem, czyli wprowadzamy następny instrument finansowy, to jest sfinansowanie kapitału obrotowego dla firm. Dzisiaj startuje ogłoszenie naboru na stronie rpo.wrotapodlasia.pl, będzie to trwało do 22 czerwca i o 8:00 ruszył nabór wniosków typowo, gdzie będzie decydowała niestety kolejność zgłoszeń, tam jest na początek alokacja 35 mln zł. Jak to wszystko podsumujemy, to wszystkie kwestie związane z tym, co przeznaczyliśmy na walkę z COVID-em i skutkami gospodarczymi COVID-u, to jest prawie już 250 mln zł. Wspomnę też o bonie antywirusowym, który się rozszedł praktycznie jednego dnia. 


To oznacza, że przedsiębiorcy potrzebują kapitału, żeby dostosowywać się do tych wymogów pandemicznych.


Oczywiście, te wszystkie instrumenty finansowe są nastawione na to, żeby przede wszystkim zachować miejsca pracy i utrzymać płynność finansową firm, uważam że to jest teraz priorytetem. Mogę już tak po cichu uśmiechnąć się pod nosem i być zadowolonym, bo jednak widać, że nam się to udaje. W przypadku, jeżeli do tego jeszcze włączymy tarczę antykryzysową, to moim zdaniem nie jest źle i możemy jakoś wspólnie z przedsiębiorcami tą sytuację przetrwać. 


Czekamy na kolejne ogłoszenia, kolejne wsparcie, bo rzeczywiście trzeba ten trudny czas jakoś przetrwać. Dziękuję za rozmowę.


Dziękuję panie redaktorze. Pozdrawiam wszystkich słuchaczy Radia Białystok.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.


Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski


Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.


Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.


Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.


foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.


Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok