Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego

15.06.2020, 08:25, akt. 09:15

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Z Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak, mimo epidemii, wykorzystujemy fundusze europejskie? Mają one swoje limity czasowe. O tym z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski. 


Lech Pilarski: Panie marszałku, rekordowa liczba zakażeń, czy to nie niepokoi pana?


Artur Kosicki: Nie ukrywam, że troszkę mnie niepokoi, ale widzę, że sytuacja jest, mogę tak to nazwać, pod kontrolą i na razie nie wymyka się z żadnych ram. Faktycznie bardziej mnie niepokoją miejsca, gdzie te zakażenia się pojawiają, czyli w przedszkolach miejskich czy w szpitalach, to jest bardziej niepokojące. Ale myślę, że na razie trzeba sytuację monitorować, żeby nie było paniki.


Ale także te zakażenia koronawirusem zdarzają się w firmach, my tu próbujemy odmrażać, wspierać firmy, żeby mogły przetrwać pandemię, ale trzeba zamykać zakłady, bo stwierdzono zakażenia.


Tak, oczywiście. Ten koronawirus jest na tyle niebezpieczny, że wyniki mogą pojawić się dopiero 6 dni po zakażeniu, także to bardzo utrudnia, w mojej ocenie, działanie. Wiemy to na swoim przykładzie, jako Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Ale powiem tak - zdaje mi się, że jeżeli będziemy zachowywali te wszystkie obostrzenia, o których wspomina Sanepid, to jesteśmy w stanie sobie jakoś poradzić w tym trudnym czasie. Oczywiście, że w firmach, tych które zajmują się przede wszystkim produkcją, jest pewien zastój na parę dni, bo sam to wiem po Urzędzie Marszałkowskim, że trzeba wyłączyć produkcję na pewien moment, tak żeby można było zdezynfekować pomieszczenia, przebadać kadrę i to trochę utrudnia działanie. No, ale przy sprawnej organizacji na pewno każdy przedsiębiorca jest w stanie sobie z tym poradzić.


Zajmijmy się funduszami europejskimi. 2020 to rok, kiedy kończy się pewna perspektywa, mamy zadeklarowane pieniądze w Regionalnym Programie Operacyjnym, jak z wykorzystaniem tych pieniędzy?


Na razie żeśmy wykorzystali prawie 80% alokacji, to projekty o wartości ponad 6 miliardów złotych, z dofinansowaniem z funduszy europejskich ponad 4 mld 200 mln zł, także myślę, że nie jest źle. Na dzień dzisiejszy jesteśmy na ósmym miejscu, czyli w środku czołówki, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, dobrze to wygląda, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce. Tu bym zapewnił naszych przedsiębiorców, że są, jeśli chodzi o rozdysponowywanie środków unijnych w dobrych rękach.


Ale jeszcze prawie miliard został do wydania, czy zdążymy? Pieniądze by przepadły, gdybyśmy tego nie zrobili.


Nie ma takiego zagrożenia, faktycznie jak zaczynaliśmy, jak obejmowaliśmy miejsca w zarządzie po naszych poprzednikach, takie zagrożenie było, ale tak jak powiedziałem - bardzo ciężka praca, którą wykonaliśmy przez ten czas, spowodowała, że żadne euro nie jest zagrożone - wprost odwrotnie, możemy teraz tymi pieniędzmi trochę też przesuwać na takie czy inne działania. Bardzo dużo działań, jeśli chodzi o przedsiębiorców, o pomoc społeczną, o pakiety szkolne, takie pozakonkursowe w tej sytuacji COVID-u zostały wdrożone.


Czyli musieliście trochę albo zaoszczędzić, albo zmienić priorytety?


Bardziej i zaoszczędzić, i zmienić priorytety, i też kurs euro pomógł, bo faktycznie nasze działania powodują to, że jeżeli kurs euro  jest wysoki, no to u nas też tych pieniędzy jest trochę więcej. I nie ukrywam, że taka była sytuacja przez ten okres marca, kwietnia, maja, gdzie ten kurs był wysoki i tych pieniędzy było jeszcze więcej. Oby był jeszcze wyższy, jeśli chodzi z naszej perspektywy.


Ale czy normalne konkursy, takie które zwykle do tej pory były w ramach programów europejskich, są realizowane, są chętni, czy raczej skierowaliście siły na to, żeby zwalczać skutki pandemii?


Wszystko co zostało zaplanowane, bym powiedział, idzie zgodnie z planem, jeśli chodzi o zakres przedmiotowy, czyli nie zmieniamy żadnych konkursów, jedynie co wychodzi z tej sytuacji, to to że czasami przesuwamy ich terminy ze względu na to, że priorytetem są teraz oczywiście Podlaski Pakiet Gospodarczy, czyli 142 mln zł i Podlaski Pakiet Zdrowotny, ale też pomoc społeczna, a także Podlaski Pakiet Szkolny - to są rzeczy, które są teraz dla nas priorytetowe. Ale wszędzie tam, gdzie są te konkursy zaplanowane, one się odbywają, ewentualnie troszkę to wygląda w taki sposób zdalny, przynoszone są dokumenty i nie ukrywam, że bardzo dużo uproszczeń i ułatwień zostało wdrożonych, po to żeby łatwiej było zarówno składać dokumenty w tych programach, ale i też się rozliczać. 


Czyli to taka dobra zmiana spowodowana COVID-em?


Nie, panie redaktorze. Myśmy już cały czas działali w tym kierunku, także tych dobrych zmian było jeszcze przed COVID-em bardzo dużo, nie wszyscy je zauważali, bo się wszyscy przyzwyczajamy do takiej sytuacji, że jak jest coraz lepiej, to mamy taką naturę ludzką, że się faktycznie przyzwyczajamy i tego do końca nie zauważamy, ale jest jeszcze dużo do zrobienia.


Teraz kolejne pakiety gospodarcze, wspieranie gospodarki, żeby nie zapadła się w czasie koronawirusa. Jak oceniacie tę pierwszą transzę, bo ogłoszone będą niedługo kolejne, co warto usprawnić, a z czego zrezygnować, bo nie daje to żadnych efektów?


Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się dopłaty do wynagrodzeń. Można powiedzieć, że tam uratowaliśmy ponad 12,5 tys. miejsc pracy, to jest bardzo dużo. Cały czas jeszcze ta alokacja, że tak powiem, troszeczkę została i tutaj jest jeszcze trochę do wykorzystania, ponad 10 mln zł, też co mnie zaskoczyło, cieszą się popularnością pożyczki, tam też już tych pieniędzy ponad 20 milionów zostało wykorzystanych. Cały czas jest jeszcze w trakcie realizacji bardzo dużo rzeczy i to, co powiedziałem, czyli wprowadzamy następny instrument finansowy, to jest sfinansowanie kapitału obrotowego dla firm. Dzisiaj startuje ogłoszenie naboru na stronie rpo.wrotapodlasia.pl, będzie to trwało do 22 czerwca i o 8:00 ruszył nabór wniosków typowo, gdzie będzie decydowała niestety kolejność zgłoszeń, tam jest na początek alokacja 35 mln zł. Jak to wszystko podsumujemy, to wszystkie kwestie związane z tym, co przeznaczyliśmy na walkę z COVID-em i skutkami gospodarczymi COVID-u, to jest prawie już 250 mln zł. Wspomnę też o bonie antywirusowym, który się rozszedł praktycznie jednego dnia. 


To oznacza, że przedsiębiorcy potrzebują kapitału, żeby dostosowywać się do tych wymogów pandemicznych.


Oczywiście, te wszystkie instrumenty finansowe są nastawione na to, żeby przede wszystkim zachować miejsca pracy i utrzymać płynność finansową firm, uważam że to jest teraz priorytetem. Mogę już tak po cichu uśmiechnąć się pod nosem i być zadowolonym, bo jednak widać, że nam się to udaje. W przypadku, jeżeli do tego jeszcze włączymy tarczę antykryzysową, to moim zdaniem nie jest źle i możemy jakoś wspólnie z przedsiębiorcami tą sytuację przetrwać. 


Czekamy na kolejne ogłoszenia, kolejne wsparcie, bo rzeczywiście trzeba ten trudny czas jakoś przetrwać. Dziękuję za rozmowę.


Dziękuję panie redaktorze. Pozdrawiam wszystkich słuchaczy Radia Białystok.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok