Radio Białystok | Wiadomości | Podpisano list intencyjny ws. powołania Muzeum Bł. Ks. J. Popiełuszki w Okopach

Podpisano list intencyjny ws. powołania Muzeum Bł. Ks. J. Popiełuszki w Okopach

25.06.2020, 17:17, akt. 19:15

List intencyjny ws. powołania Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach - Oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku podpisali w czwartek brat księdza, Józef Popiełuszko, wiceprezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko "Dobro" i dyr. Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemar Wilczewski.

Podpisanie listu intencyjnego ws. powołania Muzeum Bł. Ks. J. Popiełuszki w Okopach, fot.: Danuta Matloch, MKiDN
Podpisanie listu intencyjnego ws. powołania Muzeum Bł. Ks. J. Popiełuszki w Okopach, fot.: Danuta Matloch, MKiDN


0:00
0:00
Podpisano list intencyjny ws. powołania Muzeum Bł. Ks. J. Popiełuszki w Okopach - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystość podpisania listu intencyjnego odbyła się w siedzibie MKiDN w Warszawie w obecności m.in. wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego.

"Dzisiaj mamy przyjemność uczestniczyć w uroczystości podpisania listu intencyjnego dot. powołania kolejnej instytucji, bardzo ważnej na mapie polskiej pamięci, Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki" - powiedział minister kultury. Jak dodał, "nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważną postacią w polskiej historii był Jerzy Popiełuszko". Podkreślił, że ks. Popiełuszko był człowiekiem, którego dewizą było: "zło dobrem zwyciężaj". "To powinniśmy sobie zawsze powtarzać, bo ksiądz Popiełuszko tę dewizę realizował przez całe życie i za tę dewizę także poświęcił życie" - przypomniał minister kultury.

Gliński wskazał, że "idea organizowania instytucji muzealnych w miejscu, które pamięta bohatera, w miejscu urodzin ks. Jerzego Popiełuszki w tym wypadku, ale w ogóle idea organizowania muzeum, które są związane z miejscem, z otoczeniem, z artefaktami, z konkretem historycznym, to jest idea dobra, bo ona dobrze oddziałuje na wyobraźnię, na nasze zmysły poznawcze". Ocenił, że to jest coś "zawsze bardzo ciekawego, żeby udać się do tego miejsca, w którym coś istotnego się stało, albo ktoś istotny np. się wychowywał".

Podkreślił, że ks. Popiełuszko "symbolizuje terror PRL-owski". "A o tym trzeba też pamiętać, że czas PRL-u to był także czas terroru, czas nieludzki i pamięć jest ważna w tym aspekcie, ponieważ żyjąc w demokracji, wolności bardzo często zapominamy o tych najważniejszych wyborach, a czasami były to wybory pomiędzy życiem a śmiercią" - mówił wicepremier Gliński.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że "ten list intencyjny rozpoczyna okres projektowania, podejmowania decyzji inwestycyjnych". Wyraził nadzieję, że jeszcze w tej kadencji sejmiku województwa, która trwa do 2023 r. muzeum zostanie otwarte. "Jako mieszkańcy Podlasia i całej Polski powinniśmy dbać o pamięć o błogosławionym ks. Jerzym. O jego historii powinni wiedzieć nie tylko mieszkańcy naszego kraju, ale też mieszkańcy całego świata. To wspaniały człowiek i wielki patriota, dlatego jesteśmy winni mu pamięć i powinniśmy głosić to, co mówił, bo to jest nasz narodowy bohater" - dodał.

Brat księdza Jerzego, Józef Popiełuszko, wyraził wdzięczność za zaangażowanie i pomoc ministrowi kultury, marszałkowi województwa podlaskiego i burmistrzowi oraz Przewodniczącemu Rady Fundacji "Dobro" Bogdanowi Romaniukowi.

Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemar Wilczewski przypomniał, że "to na Podlasiu w Okopach rodziło się powołanie księdza Popiełuszki". "Każde miejsce nadaje człowiekowi kształt, każde, w którym się obraca, w którym przebywa, tak samo kształt ks. Popiełuszce nadawało jego najbliższe otoczenie, najpierw te właśnie w Okopach, z których jako 19-latek wyjechał na studia do Warszawy" - mówił. Według Wilczewskiego "dzisiejszy list intencyjny kieruje ks. Popiełuszkę na nowo do rodzinnego domu".

Wyraził przekonanie, że "jest to szczególnie ważne wydarzenie dla mieszkańców Podlasia, regionu, z którego ks. Popiełuszko wyruszył na pełnienie swojej misji, zakończonej tragicznie, jednak zwycięskiej, bo pamięć o ks. Popiełuszce żyje w całej Polsce". "Mam nadzieję, że Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach przyczyni się do tego, że ta pamięć będzie bardzo szeroko promieniowała" - podkreślił.

W uroczystości uczestniczyły również Alfreda Popiełuszko, członek rodziny księdza Jerzego i Agata Puchalska, Dyrektor Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego (UMWP), burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel i przewodniczący rady programowej Fundacji „Dobro” Bogdan Romaniuk.

MKiDN podało, że celem Muzeum będzie "gromadzenie, przechowywanie, opracowanie i udostępnianie materiałów związanych z życiem działalnością i spuścizną błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz prowadzenie badań naukowych i działań edukacyjnych poświęconych czasom życia ks. Jerzego Popiełuszki". 

źródło: wrotapodlasia.pl | red: mak, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


10. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

6.06.2020, 08:20

W ciągu dziesięciu lat kult bł. ks. Jerzego Popiełuszki rozwinął się przekraczając granice Polski. 6 czerwca w jego sanktuarium w kościele Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, w specjalnej kaplicy wystawione zostaną kolejne relikwie związane z jego męczeńską śmiercią.


W Białymstoku można będzie oglądać wystawę "Dekalog księdza Jerzego" [zdjęcia]

5.06.2020, 18:52

Postać błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki pokazaną przez pryzmat wartości, które wyznawał i którym był wierny, pokazano na wystawie "Dekalog księdza Jerzego", którą od soboty (5.06) będzie można oglądać na placu przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku.


Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach bliżej realizacji

24.02.2020, 07:02

W Okopach - rodzinnej miejscowości księdza Jerzego Popiełuszki ma powstać muzeum pamięci błogosławionego.


Konferencja i wystawa poświęcona bł. ks. Jerzemu Popiełuszce w Rzymie

4.12.2019, 11:37

Gorliwy kapłan i męczennik - tak o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszce mówił papież Franciszek.


Obchody 35. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli

27.10.2019, 07:24

W Suchowoli odbyła się w niedzielę (27.10) uroczystość związana z 35. rocznicą śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Suchowola to parafia i miejsce nauki, urodzonego w pobliskiej wsi Okopy duchownego, kapelana Solidarności, zamordowanego w 1984 roku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok