Radio Białystok | Wiadomości | Więzienie za gwałt na nastoletniej suwalczance

Więzienie za gwałt na nastoletniej suwalczance

autor: Irena Poczobut

3.07.2020, 08:06, akt. 8.07.2020, 12:26

Suwalski przedsiębiorca oskarżony o gwałt trafi na dwa i pół roku do więzienia. Taki prawomocny już wyrok zapadł w czwartek (2.07) w miejscowym sądzie okręgowym.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Prokuratura zarzuciła 40-letniemu mężczyźnie, że w lutym 2018 roku zgwałcił 18-latkę. Jednak w lipcu ubiegłego roku sędzia Sądu Rejonowego w Suwałkach Dominik Czeszkiewicz uznał, że nie doszło do gwałtu, lecz jedynie wykorzystania seksualnego. Przedsiębiorca otrzymał więc karę w zawieszeniu.  

Od tego rozstrzygnięcia odwołały się wszystkie strony postępowania. W grudniu 2019 roku Sąd Okręgowy w Suwałkach uchylił wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Obrońcy skorzystali jednak z nowego mechanizmu prawnego i tę decyzję zaskarżyli do Sądu Najwyższego. A ten uznał, że sąd okręgowy nie powinien kierować sprawy do ponownego rozpatrzenia, tylko ją zakończyć. Stało się to podczas wczorajszego posiedzenia. 

Jak zastrzega rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Suwałkach Marcin Walczuk, proces toczył się z wyłączeniem jawności, więc żadne szczegóły dotyczące uzasadnienia wyroku nie mogą być podane do publicznej wiadomości. 

 

Sąd Okręgowy niejako powrócił do pierwotnej kwalifikacji czynu i uznał, że oskarżony dopuścił się przestępstwa zgwałcenia, używał przemocy w stosunku do pokrzywdzonej i w ten sposób dwukrotnie doprowadził ją do obcowania płciowego odbywając z nią stosunek.


Jak mówi pełnomocnik poszkodowanej Szymon Harkiewicz, zarówno on, jak i prokuratura domagali się wprawdzie wyroku wyższego o 6 miesięcy, ale z dokonanego rozstrzygnięcia są zadowoleni.


- Sąd wydał wyroku, uznając naszą argumentację zawartą w apelacjach. W związku z tym jesteśmy zadowoleni z takiego obrotu sprawy. Natomiast jeżeli chodzi o zachowanie oskarżonego, to od początku nie przyznawał się do winy. Twierdził, że jest niewinny.


Przedsiębiorca musi też zapłacić poszkodowanej 40 tys. zł zadośćuczynienia i ją przeprosić. 

| red: mik, maj, kap

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Do ponownego rozpatrzenia skierował suwalski sąd okręgowy głośną sprawę przedsiębiorcy oskarżonego o zgwałcenie 18-latki

4.12.2019, 07:42

W I instancji sędzia Dominik Czeszkiewicz uznał, że nie doszło do gwałtu, lecz obcowania płciowego. Na podstawie takiej kwalifikacji czynu 42-letniego przedsiębiorcę skazał na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu.


Przedsiębiorca z Suwałk oskarżony o zgwałcenie 18-latki otrzymał karę w zawieszeniu

27.08.2019, 10:55

Sędzia Dominik Czeszkiewicz uznał, że choć 42-letni mężczyzna przycisnął ciałem oraz ręką znajdującą się w stanie upojenia alkoholowego kobietę, nie doszło, jak twierdziła prokuratura, do związanego z użyciem siły gwałtu, lecz do wykorzystania seksualnego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!
Dwie osoby zostały ranne w wypadku do którego doszło za Kupiskami koło Łomży, fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
14.05.2021, 11:38, akt. 11:45

Wypadek k. Łomży - dwie osoby ranne
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok