Radio Białystok | Wiadomości | Minister Andrzej Adamczyk: powstanie tzw. południowo-zachodnia obwodnica Zambrowa

Minister Andrzej Adamczyk: powstanie tzw. południowo-zachodnia obwodnica Zambrowa

9.07.2020, 13:51, akt. 13:54

W ciągu dróg krajowych 63 i 66 powstanie południowo-zachodnia obwodnica Zambrowa jako element programu budowy stu obwodnic w Polsce - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W czwartek (09.07) w Zambrowie podpisał program budowy tej obwodnicy.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Obwodnica Zambrowa ma połączyć istniejącą obwodnicę Zambrowa i Wiśniewa na trasie S8 z drogami krajowymi 63: Zambrów - Czyżew - Siedlce i drogą krajową 66: Zambrów – Wysokie Mazowieckie – Bielsk Podlaski.

Dzisiejszy podpis na dokumentach to zgoda na finansowanie przygotowania tej inwestycji i zapewnienie, że będą środki finansowe na realizację tej inwestycji

- powiedział Andrzej Adamczyk.

Minister infrastruktury dodał, że to początek realizacji tej obwodnicy, obecnie na etapie dokumentacji. Zaznaczył, że obwodnica jest "niezmiernie potrzebna" z punktu widzenia i mieszkańców miasta i wielu tysięcy samochodów, które tędy przejeżdżają inną trasą niż S8 Warszawa-Białystok. W ciągu trasy S8 Zambrów ma obwodnicę.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku poinformowała, że 3,5-kilometrowa nowa obwodnica Zambrowa będzie drogą jednojezdniową z dodatkową jezdnią do obsługi pól, posesji, lasów, powstanie też ciąg pieszo-rowerowy. Droga ma być przystosowana do ciężkiego ruchu.

Przygotowania do budowy obwodnicy mają potrwać do 2024 r. "W tym czasie ma być opracowane Studium Korytarzowe analizujące różne warianty przebiegu, które wskaże warianty najlepsze, następnie ocenione w Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowym, które je uszczegółowi i wskaże rekomendacje dla jednego, najlepszego wariantu" - poinformował w komunikacie rzecznik GDDKiA w Białymstoku Rafał Malinowski.

Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej ma być złożony w 2023 r, potem będzie ogłoszony przetarg na projekt i budowę tej obwodnicy. W 2025 r. drogowcy chcą uzyskać zezwolenie na realizację tej inwestycji, która ma być gotowa w 2028 r.

Ministerstwo infrastruktury informowało wcześniej, że w 2020 i 2021 r. mają być ogłoszone przetargi na budowę innych obwodnic w Podlaskiem, które mają powstać z rządowego programu budowy obwodnic: Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów na dk 8 Białystok-Augustów.

Andrzej Adamczyk apelował także w czwartek w Zambrowie do wszystkich samorządów z województwa podlaskiego, by składali wnioski do rozpoczętego w czwartek nowego naboru w rządowym Funduszu Dróg Samorządowych. Przypomniał, że kwota na 2021 r. dla całej Polski to 3,2 mld zł. Tłumaczył, że inwestycje na drogach lokalnych służą bezpieczeństwu. "Tego oczekują od nas Polacy" - dodał.

Minister infrastruktury zachęcał także do głosowania w niedzielnych wyborach na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę jako "gwaranta" wszystkich realizowanych programów związanych z rozwojem infrastruktury, komunikacji i programów społecznych.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


10 ofert wpłynęło w przetargu na budowę kolejnego odcinka trasy S19 Via Carpatia

8.07.2020, 16:29

Dziesięć firm chce zbudować kolejny odcinek drogi ekspresowej S19 na Podlasiu. Chodzi o fragment południowej obwodnicy Białegostoku, która jest częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia.


Andrzej Adamczyk: rozpoczynają się przetargi na południową obwodnicę Białegostoku w ramach S19 Via Carpatia

30.04.2020, 13:24

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna przetargi na budowę południowej obwodnicy Białegostoku w ramach budowy trasy S19 Via Carpatia - poinformował w czwartek (30.04) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


W Podlaskiem będą kolejne obwodnice - m.in. Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów

15.04.2020, 07:12

W 2020 i 2021 r. mają być ogłoszone przetargi na budowę trzech obwodnic: Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów na dk 8 Białystok-Augustów w Podlaskiem w ramach rządowego programu budowy stu obwodnic w Polsce - podało we wtorek (14.04) Ministerstwo Infrastruktury.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedorukźródło: stock.adobe.com
UWAGA!
23.10.2020, 08:01, akt. 10:57

Uwaga! Mikrofon czeka!źródło: ZUS
REGION
23.10.2020, 16:52, akt. 17:02

ZUS wstrzymuje wyjazdy do sanatoriów
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok