Radio Białystok | Wiadomości | Do regionów Polski Wschodniej mogą trafić unijne pieniądze

Do regionów Polski Wschodniej mogą trafić unijne pieniądze

autor: Adam Janczewski

21.07.2020, 17:15, akt. 17:38

Polska dostanie ponad 750 miliardów złotych z unijnej kasy. Tak wynika z ustaleń przywódców Wspólnoty na szczycie w Brukseli. Jak mówił premier Mateusz Morawiecki po tym spotkaniu, w ostatniej rundzie negocjacji udało się wywalczyć dodatkowo 600 mln euro na regiony, które potrzebują najwięcej pieniędzy na rozwój. W związku z tym znaczna część tej kwoty może trafić do regionów Polski Wschodniej.

ElenaR - Fotolia.com
ElenaR - Fotolia.com

Wkrótce przyjdzie czas na negocjacje na szczeblu krajowym, jak dokładnie podzielić fundusze - mówi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Ja oczywiście cały czas za biegałem o program operacyjny Polski Wschodniej na następną perspektywę finansową. Jeżeli będzie dyskusja żeby pracować na szczegółami, czyli jakie obszary będą wspierane, gdzie będzie ta linia demarkacyjna między programem operacyjnym, a też programem Polski Wschodniej, no to będziemy pracowali, żeby była jak najkorzystniejsza dla naszego województwa

 - mówi marszałek.

Wśród projektów kluczowych w Podlaskiem w następnej perspektywie finansowej będą inwestycje medyczne i infrastrukturalne - podkreśla marszałek Artur Kosicki.

Chcielibyśmy pozyskać środki na Breast Cancer Unit, na kwestię związaną z rozwojem infrastruktury takiej, która dochodzi do tych głównych tras komunikacyjnych drogowych, które będą przez nasze województwo biegły. To też kwestia oczywiście przedsiębiorczości, bo ona będzie w Polsce Wschodniej. Mam nadzieję, że to wszystko pozwoli nam na to, żeby nasze województwo jeszcze szybciej ruszyło niż dotychczas

- dodaje marszałek.

W sumie unijny budżet na lata 2021-2027 to bilion 74 miliardów euro.    

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


13,4 mld zł unijnych funduszy na walkę z koronawirusem

25.05.2020, 12:21

Na walkę z koronawirusem i antykryzysowe rozwiązania dla gospodarki przeznaczono 13,4 mld zł z funduszy Unii Europejskiej - poinformowała w poniedziałek (25.05) minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.


Prawie 60 mln zł zainwestują podlaskie samorządy w gospodarkę wodno-ściekową [wideo]

28.11.2019, 17:34

59,6 mln zł zainwestują 23 podlaskie gminy w budowę wodociągów, stacji uzdatniania wody czy oczyszczalni ścieków. 32,5 mln zł z tej kwoty to dotacje unijne. W czwartek (28.11) w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie.


Dotacje z UE dla Suwałk i Grajewa na energooszczędne oświetlenie uliczne

13.05.2019, 14:52

4,7 mln zł dotacji z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego dostaną łącznie Suwałki i Grajewo na wymianę starego oświetlenia ulicznego na energooszczędne. Władze tych miast i samorządu województwa podlaskiego podpisały umowy na te dotacje.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok