Radio Białystok | Wiadomości | Na Podlasiu rozpoczął się festiwal teatralny "Wertep"

Na Podlasiu rozpoczął się festiwal teatralny "Wertep"

25.07.2020, 14:00, akt. 26.07.2020, 10:52

Spektakle i widowiska teatrów z różnych części Europy, a także koncerty i inne działania złożą się na rozpoczęty w piątek (24.07) 12. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep". Impreza rozpoczęła się w Starym Dworze, w kolejne dni będzie "wędrować" do innych miejscowości.

Festiwal WERTEP w Hajnówce. Fot. E. Ryżyk
Festiwal WERTEP w Hajnówce. Fot. E. Ryżyk

Wędrujący po Podlasiu Wertep Festival 2020 - relacja Doroty Sokołowskiej

Na Podlasiu rozpoczął się festiwal teatralny "Wertep" - relacja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nazwa "Wertep" nawiązuje do teatrów wertepowych, czyli wędrujących, które funkcjonowały przed wojną na terenie Podlasia. Na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej działały wtedy teatry wiejskie, które odgrywały sztuki obrzędowe, misteryjne, jarmarczne. Festiwal, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka", ma nawiązywać do tych tradycji.

"Wertep" potrwa przez dwa weekendy, w dniach: 24-26 lipca i 30 lipca-2 sierpnia.


- Zawita do ośmiu miejscowości, gdzie zaprezentowanych zostanie 15 różnych spektakli i widowisk, które łącznie będą grane 60 razy - informują organizatorzy.


W związku z pandemią koronawirusa obowiązują ograniczenia, a spektakle będą dostępne także w internecie.


- Kultura jest bardzo ważna, zwłaszcza w takich momentach jak teraz - przynosi radość, daje nadzieję na lepsze jutro, pozwala na chwilę wytchnienia, refleksji. I to właśnie dlatego nie wyobrażaliśmy sobie, że w tym roku naszego Festiwalu mogłoby zabraknąć - mówi jedna z organizatorek Agata Rychcik-Skibińska.


Festiwal rozpoczął się w piątek po południu w Starym Dworze nad Zalewem Siemianówka. W programie znalazły się zarówno spektakle dla dzieci jak i dla dorosłych. W kolejne dni impreza zawita też m.in. do Narwi, Gródka, Białowieży, a zakończy się w Hajnówce. W każdym z miejsc zaplanowano pokaz kilku przedstawień.

Jak mówi pomysłodawca i organizator "Wertepu" Dariusz Skibiński, z roku na rok festiwal ewoluuje. 


- W tym roku zbliżamy się do tradycji cyrku, ale w jego nowym wydaniu, który cieszy się już dużym powodzeniem na zachodzie Europy i coraz śmielej zdobywa polskie sceny i estrady. Cyrku w nowym rozumieniu - bez tresury zwierząt, bardziej zbliżonym do tradycji teatru - powiedział organizator festiwalu Dariusz Skibiński.


Dariusz Skibiński wymienił, że to nowe myślenie o cyrku zaprezentuje m.in. Kompania "Fundacja Sztukmistrza", ale też artyści z Francji i Szwajcarii.

Podczas festiwalu nie zabraknie też znanych widzom występów "Zmysłów", gdzie artyści zapraszają na wędrówkę pełną zmysłów i parady lampionów.


Koncert w synagodze w Orli


W ramach imprezy odbędzie się też koncert w synagodze w Orli. Wystąpi Helena Matuszewska związana z zespołami Same Suki i InFidelis oraz Basia Songin z zespołu Saturi. Jako duet Mehehe wprowadzą słuchaczy - jak mówią organizatorzy - "w świat ludowych wierzeń, etnicznych brzmień i szamańskich czarów". "Autorskie kompozycje inspirowane polską muzyką ludową, dźwiękami natury i tradycjami szamańskimi z różnych regionów Polski oddają ulotną atmosferę tajemniczości" - dodali.

Organizację "Wertepu" wsparło finansowo m.in. ministerstwo kultury i podlaski urząd marszałkowski.

źródło: PAP | red: wsz, lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Kultura w regionie: filmy, przedstawienia na powietrzu i festiwale

24.07.2020, 09:36

Ostatni weekend lipca - pełen wydarzeń kulturalnych: nowe, ciekawe filmy, przedstawienia na powietrzu, festiwale i dużo wspaniałej muzyki. Do wyboru do koloru, w różnych miejscach regionu.


Kultura w regionie: premiery filmowe, spotkania z historią w Augustowie, Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep"

23.07.2020, 07:25

Upały stały się wspomnieniem, więc więcej czasu mamy na spokojne cieszenie się latem w domu, przy książce lub ciekawym filmie. 


XXV Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza"

24.07.2020, 19:41

Już po raz dwudziesty piąty Czeremcha będzie gościła fanów folku z całej Polski. Przez kolejne lata Festiwal zdobył uznanie widzów i wykonawców. Jest jedną z najlepszych imprez folkowych w Polsce, i jedyną tego typu na Podlasiu.


Trzy dni w Czeremsze, czyli Festiwal "Z wiejskiego podwórza" [zdjęcia, wideo]

25.07.2020, 04:59

Zagrały m.in. zespoły Kapela ze Wsi Warszawa, Masala, Voo Voo i Czeremszyna. Co prawda przy ograniczonej publiczności, ale udało się w czasach pandemii zorganizować Festiwal "Z wiejskiego podwórza".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok