Radio Białystok | Wiadomości | Syreny w całym województwie w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Syreny w całym województwie w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

autor: Adam Dąbrowski, Areta Topornicka, Grzegorz Pilat, Marcin Gliński

1.08.2020, 06:52, akt. 2.08.2020, 07:05

Dla uczczenia 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w sobotę o 17:00 syreny alarmowe zabrzmiały w całym województwie podlaskim.

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - obchody w Łomży, fot. Adam Dąbrowski
76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - obchody w Łomży, fot. Adam Dąbrowski

Uroczystości przed Pomnikiem AK w Białymstoku w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - relacja Marcina Glińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreśla, że Powstanie Warszawskie było wielkim wolnościowym zrywem mieszkańców stolicy, o którym trzeba pamiętać.

-  Było zrywem w obronie niepodległości i suwerenności naszego kraju. O to walczyła Armia Krajowa i inne organizacje podziemne. Powstanie Warszawskie było takim najważniejszym aktem akcji "Burza", która przecież miała na celu wywalczenie tego, o czym tamto pokolenia naszych rodaków myślało podczas okupacji - aby odzyskać wolną i suwerenną Rzeczpospolitą - mówi Bohdan Paszkowski.


O 17:00 - w godzinę wybuchu Powstania - w całym województwie zabrzmiały syreny. 

- Była to też okazja, by sprawdzić, czy system alarmowy, który wkrótce będzie modernizowany, działa bez przeszkód - dodaje wojewoda podlaski.

Powstanie Warszawskie trwało ponad dwa miesiące - od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku. Żołnierze Armii Krajowej zaatakowali w stolicy znacznie liczniejsze i lepiej uzbrojone siły niemieckie. Zginęło ok. 16 tys. osób, 20 tys. zostało rannych, a 15 tys. hitlerowskie Niemcy wzięły do niewoli.


Uroczystości przed Pomnikiem AK w Białymstoku

Przyszli, by oddać hołd tym, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim. Tłumy białostoczan zebrały się wokół Pomnika Żołnierzy Armii Krajowej. Stosując się do obostrzeń związanych z pandemią, w maseczkach i za barierkami, wspominali poległych 76 lat temu w stolicy.
Choć w tym roku z powodu pandemii nie było koncertu pieśni patriotycznych, tradycyjnie, uroczystości rozpoczęły się dźwiękiem syreny.

W uroczystościach, oprócz mieszkańców Białegostoku, wzięły też udział władze miasta i województwa. Pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej złożono kwiaty.

Kwiaty w Łomży

Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono w Łomży złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy, o godz. W, pod pomnikami żołnierskimi.

W skromnych uroczystościach poza przedstawicielami władz miasta i samorządu oraz ugrupowań politycznych, organizacji kombatanckich i żołnierzami, uczestniczyło także kilkudziesięciu mieszkańców w różnym wieku z barwami narodowymi. Ideę i rolę zrywu sprzed 76 lat przedstawił zgromadzonym ppor. Marcin Kuberski. 

Powstanie było wynikiem wielkiego wybuchu polskiego, dążenia do wolności i niepodległości. To determinowało żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji do niezwykłego heroizmu i bohaterstwa, które było podziwiane nawet przez wrogów. Hołd złożony jego bohaterom jest hołdem nie tylko dla przeszłości, jest hołdem ku przyszłości, ponieważ powstanie stworzyło moralną podstawę naszej niepodległości. Niepodległości narodu i wolności jego obywateli 

- mówi ppor. Marcin Kuberski.

Kwiaty i znicze złożono także w miejscu upamiętnienia żołnierzy w łomżyńskiej Dolinie Pamięci, zaś harcerze uczcili pamięć najmłodszych powstańców przed swoim pomnikiem na Osiedlu Bohaterów Monte Cassino.


Augustów oddaje krew

To uczczenie pamięci powstańców i okazja, żeby wspomóc w okresie wakacyjnym Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W mieście nad Nettą trwa trzydniowa akcja "Augustów oddaje krew za Warszawę".

Specjalny autobus stanął na Rynku Zygmunta Augusta. Krew można oddawać przez cały weekend w godzinach 9:00-14:30. 


Biało-czerwona kotwica w Sokółce

W ramach obchodów rocznicy wybuchu powstania, w sobotę wieczorem w Sokółce była układana kotwica z biało-czerwonych zniczy. Zaplanowano też pokaz filmu "Miasto 44" w Kinie Sokół i koncert pieśni patriotycznych.


Bieg w Grajewie

To przypomnienie historii przez integracyjne spotkanie i wspólny bieg - mieszkańcy Grajewa mogli wziąć udział w imprezie pod hasłem "Pamiętamy o Powstaniu". To rocznicowe spotkanie rozpoczęło się o 18:00 w sąsiedztwie Klubu "Hades" przy ul. Legionistów 9 (dawnej: Wojska Polskiego).


źródło: PAP | red: mag, zmj, lma, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


78 rocznica pacyfikacji wsi Rajsk

16.06.2020, 18:15

Była wspólna modlitwa i złożenie kwiatów na mogile zamordowanych mieszkańców.


80. rocznica pierwszych wywózek Polaków na Sybir

10.02.2020, 08:00

Przedstawiciele władz państwowych i służb mundurowych złożyli w poniedziałek rano (10.02) kwiaty pod pomnikiem - Grobem Nieznanego Sybiraka w Białymstoku. 10 lutego przypada 80. rocznica rozpoczęcia pierwszej, z czterech masowych wywózek obywateli polskich na Wschód, przeprowadzonych przez władze sowieckie.


80. rocznica powstania Podziemnego Państwa Polskiego

27.09.2019, 15:03

Kombatanci, mieszkańcy, samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych złożyli kwiaty przed Pomnikiem Armii Krajowej w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: stock.adobe.com
REGION
18.09.2020, 19:54, akt. 20:01

Gala Ekonomii Społecznej w Piątnicy


Źródło: Biuro Prasowe Jagiellonii Białystok
JAGIELLONIA
17.09.2020, 19:36, akt. 18.09.2020, 08:37

Fedor Cernych wrócił do Jagiellonii BiałystokFot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
17.09.2020, 16:14, akt. 18.09.2020, 07:57

W Łomży odsłonięto tablicę pamięci Sybiraków

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok