Radio Białystok | Wiadomości | 3. Festiwal Teatralny "LasFest" w Solnikach

3. Festiwal Teatralny "LasFest" w Solnikach

1.08.2020, 15:05, akt. 2.08.2020, 09:58

Hasło 3. odsłony Festiwalu Teatralnego "LasFest" w Siedlisku Kultury Solniki 44 brzmi: "Mamy Wilka". Festiwal, którego organizatorami są członkowie Grupy Coincidentia, będzie trwał od 11 do 15 sierpnia.

fot. Olga Gordiejew
fot. Olga Gordiejew

3. Festiwal Teatralny "LasFest" w Solnikach - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Spotkanie ze sztuką, która pozostawia ślad

Będzie to spotkanie ze sztuką o wysokiej randze, która pomimo swej siły, drapieżności, piękna i subtelności pozostaje skryta w rozmaitych "twórczych lasach" - miejscach, z których się wywodzi i z których co jakiś czas się wyłania, prezentuje, łowi nowe inspiracje, budzi respekt, zachwyca, by za chwilę zaszyć się z powrotem w swym naturalnym środowisku. Będzie to spotkanie ze sztuką, która pozostawia swój ślad, genotyp w nowych pokoleniach artystów 

- napisała w informacji dyrektor "LasFest" Dagmara Sowa z Grupy Coincidentia.

Jak wyjaśniła, będzie to także spotkanie ze sztuką młodych, zainfekowanych "wilczym genem" twórców.

Edycja "Mamy Wilka", czyli trzecia odsłona "LasFest" – drapieżna i czuła jak jej patron - zainspirowana została zwierzęciem zamieszkującym lasy okalające Siedlisko Kultury Solniki 44, zwierzęciem przypominającym o swej obecności conocnym rzewnym wyciem czy też sporadycznymi porwaniami młodych sztuk bydła z okolicznych łąk. Budzący respekt swą drapieżną naturą, znakomitą organizacją watahy, siłą i bezkompromisowością, aktywizujący w człowieku postawy wzniosłe i romantyczne, rozczulający troskliwością wychowania młodych, postrzegany jako zwierzę piękne, silne i niedostępne Wilk stał się inspiracją do skonstruowania programu trzeciej edycji festiwalu 

- czytamy w opisie festiwalu.


Leśne Kino

Zapowiedziano, że w programie 3. "LasFestu" pojawią się "mroczne eksperymenty teatralne, drapieżne poszukiwania w obrębie lalkarstwa adresowanego do widza dorosłego, poetyckie łowy – próby pochwycenia efemerycznych obrazów i kontemplacje nocnego nieba zdobionego deszczem perseidów, muzyka łącząca w sobie dzikość z harmonią, oraz nowość... leśne kino".

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się, m.in. spektakl "The Monstrum Band" Grupy Coincidentia i kieleckiego Teatru Kubuś, "Studnie światła" Tadeusza Wierzbickiego, "Noc Perseidów" (nocny spektakl spadających gwiazd z muzyką na żywo w wykonaniu tria Nagnajewicz/Jurčo/Skorupski) i pokaz "Oddaleńcy" w wykonaniu Sakowicza i Cempury. Zaplanowano też w cyklu "Las Móvi" leśny pokaz filmów krótkometrażowych oraz koncert "Tymański/Ciechowski", podczas którego Tymon Tymański wykona piosenki Grzegorza Ciechowskiego.

W tegorocznej edycji "LasFestu", ze względu na sytuację związaną z pandemią, rezygnujemy z nurtów "Gatunki rzadko występujące w Polsce" (spektakle zagraniczne) oraz "Rozmowy z szyszkami" (spotkania z twórcami). Wrócimy do nich w kolejnych odsłonach festiwalu 

- czytamy w informacji przesłanej przez organizatorów.


Festiwal na obszarze Zielonych Płuc Polski

"LasFest" - Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie jest cyklicznym wydarzeniem kulturalnym, które odbywa się w unikalnych przestrzeniach ośrodka Siedlisko Kultury Solniki 44, ulokowanego w sąsiadującym z Puszczą Knyszyńską lesie, na obszarze Zielonych Płuc Polski (nieopodal Białegostoku). Scena, prowadzona przez twórców teatralnej Grupy Coincidentia, gościła w trakcie poprzednich edycji festiwalu spektakle, koncerty, prace w toku artystów z Polski, Holandii, Niemiec, Izraela i Wielkiej Brytanii.

Ideą "LasFestu" są coroczne spotkania z teatrem tworzonym na gruncie niezależnym w różnych miejscach na świecie, teatrem poszukującym różnych środków scenicznej ekspresji. Występy teatrów niezależnych są wzbogacony imprezami towarzyszącymi (koncertami, spotkaniami z artystami, improwizowanymi pokazami sesyjnymi).

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Zabłudów.

Więcej informacji i dokładny program "LasFestu" pod adresem facebookowym wydarzenia.

źródło: PAP | red: lma, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Festiwal LasFest - w pobliżu Zabłudowa możnabyło przeżyć kontakt z naturą i sztuką

15.08.2019, 07:33

Dojechać tam niełatwo, bo jest w środku lasu, ale kiedy trafi się do miejsca o nazwie Solniki 44 (w pobliżu Zabłudowa), przeżywa się prawdziwy kontakt z naturą i sztuką.


Festiwal w środku lasu - LasFest w Solnikach 44

10.08.2019, 07:42

To okazja do spotkania z teatrem w środku lasu. W Siedlisku Kultury - Solniki 44 rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie - LasFest 2019.


Siedliska Kultury Solniki 44

26.06.2016, 11:35

W lesie 20 km od Białegostoku inauguracja Siedliska Kultury Solniki 44. Grupa Coincidentia czyli Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk otwierają szeroko drzwi teatralnej stodoły i...
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: stock.adobe.com
REGION
18.09.2020, 19:54, akt. 20:01

Gala Ekonomii Społecznej w Piątnicy

Źródło: Biuro Prasowe Jagiellonii Białystok
JAGIELLONIA
17.09.2020, 19:36, akt. 18.09.2020, 08:37

Fedor Cernych wrócił do Jagiellonii BiałystokFot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
17.09.2020, 16:14, akt. 18.09.2020, 07:57

W Łomży odsłonięto tablicę pamięci Sybiraków


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok