Radio Białystok | Wiadomości | Odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom bieżeństwa

Odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom bieżeństwa

2.08.2020, 15:06, akt. 15:21

Pomnik postawiono ze społecznej zbiórki. Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika ofiar bieżeństwa odbyła się w niedzielę (2.08) na prawosławnym cmentarzu przy parafii pw. Proroka Eliasza w Białymstoku.

Fot. Anna Petrovska
Fot. Anna Petrovska

Historia bieżeństwa

Bieżeństwo (z ros. uchodźstwo) to masowa ucieczka ludności głównie (choć nie tylko) wyznania prawosławnego, latem i wczesną jesienią 1915 r. przed nadciągającą armią niemiecką. Miało miejsce na ziemiach obecnej wschodniej Polski oraz zachodniej Białorusi i Ukrainy.

Armia rosyjska, cofając się pod naporem wojsk niemieckich, przyjęła wówczas taktykę spalonej ziemi, z pozostawianych terenów wyganiając ludność, a majątek przejmując lub niszcząc. Historycy piszą o milionach osób, które w panice i chaosie opuszczały swoje domy i ruszały w głąb Rosji. 

Duża część uchodźców nie przeżyła wygnania. W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych, od kilku lat pamięć o bieżeńcach jest przywracana.


Nowy pomnik

Pomnik poświęcony ofiarom bieżeństwa stanął na końcu jednej z alejek prawosławnego cmentarza przy parafii pw. Proroka Eliasza, poświęcono go podczas niedzielnych uroczystości związanych z przypadającym w tym dniu świętem Proroka Eliasza. Przewodniczył im ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub, a w poświęceniu wzięli udział m.in. wierni i potomkowie bieżeńców.

Pomnik to wielki głaz, na którym umieszczono ikony i krzyż. Znajduje się na nim napis, że pomnik poświęcony jest "ofiarom bieżeństwa i obrońcom świętego prawosławia na Podlasiu 1915-2020".

"Pomnik ten powstał ku czci bieżeńców, ludzi znanych i nieznanych, zmuszonych do opuszczenia swojej ojczystej ziemi i powracających na nią, broniących prawosławnej wiary swoich przodków i zbudowanych przez nich świątyń" - głosi napis.

Pomnik, który - jak napisano - ma postać symbolicznej bramy do raju, powstał "w dowód wiecznej pamięci". Pomysł, by w ten sposób uczcić pamięć ofiar bieżeństwa, powstał w 2016 roku, kiedy zawiązał się społeczny komitet, który rozpoczął zbiórkę pieniędzy na ten cel. Akcję wsparła Cerkiew.

Jak powiedział jeden z organizatorów zbiórki Aleksy Mularczyk, można uznać, że prace przy pomniku trwały długo, ale - jak dodał - potrzebny był czas by znaleźć odpowiednio duży kamień i go przetransportować. 

Następnie trwały prace przy szlifowaniu, wypalaniu przy użyciu nowoczesnych technologii i montowaniu wszystkich elementów. "Ale w końcu jest, udało się, możemy w końcu oddać hołd ofiarom bieżeństwa i obrońcom wiary prawosławnej" - powiedział. Jego zdaniem, to najprawdopodobniej pierwszy taki pomnik w regionie.

Zbiórka na budowę pomnika wciąż trwa. Mularczyk ocenił, że koszt budowy pomnika to ok. 25-30 tys. zł.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cerkiew prawosławna wspomina św. proroka Eliasza

2.08.2020, 07:33

Wierni modlą się do niego o deszcz podczas suszy i rozpogodzenie, gdy zbyt dużo pada. Wierni kościoła prawosławnego wspominają w niedzielę (2.08) świętego proroka Eliasza.


Kultura w regionie: teatralne propozycje i muzyka w kawiarni BTL

30.07.2020, 16:51

Tym razem zaprasza nas do siebie m.in. Teatr Wierszalin, kawiarnia Białostockiego Teatru Lalek.


Prawosławni obchodzą święto Białostockiej Ikony Matki Bożej

18.06.2020, 08:42

To jedna z głównych czczonych ikon w soborze w Białymstoku. Prawosławni obchodzą w czwartek (18.06) święto Białostockiej Ikony Matki Bożej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok