Radio Białystok | Wiadomości | Prezydenci największych polskich miast wzywają białoruskie władze do dialogu z opozycją

Prezydenci największych polskich miast wzywają białoruskie władze do dialogu z opozycją

12.08.2020, 18:12, akt. 19:21

"Siła nie może być argumentem w relacjach władzy ze społeczeństwem" - piszą prezydenci największych polskich miast w sprawie ostatnich wydarzeń na Białorusi.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda
Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

W specjalnym stanowisku Unia Metropolii Polskich zaapelowała do białoruskich władz o rozpoczęcie dialogu, który zastąpi stosowane obecnie rozwiązania siłowe. - To nasz głos wsparcia dla Białorusinów - mówi prezes Unii Metropolii Polskich, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


- Myślę, że wszystkie słowa wsparcia, otuchy, które płyną, są bardzo ważne. Tacy ludzie, którzy protestują, którzy są atakowani, którzy są wyłapywanie na ulicach, robią to dla siebie, ale też muszą czuć wsparcie opinii - i tej na Białorusi, ale również opinii międzynarodowej. Oni nie chcą zostać sami. Dlatego to jest właśnie jeden z tych głosów, który pokazuje, że wiemy, śledzimy, co tam się dzieje i chcemy ich po prostu wesprzeć - tłumaczy Tadeusz Truskolaski.


W stanowisku czytamy między innymi, że "wolność jest niezbywalnym prawem każdego człowieka. Nie można zachować milczenia, kiedy to najważniejsze prawo jest naruszane, kiedy narzędziem polityki staje się przemoc i opresja".

Pod stanowiskiem podpisali się prezydenci Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prof. Boćkowski o Białorusi: tu chodzi o całkowitą pacyfikację [wideo]

12.08.2020, 16:49

- Ten zryw społeczny jest czymś, czego kompletnie, nie przewidziano. Nie doceniono tego, że społeczeństwo naprawdę się zmienia - tak o protestach na Białorusi mówi prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


W Białymstoku zdecydowanie wygrała Swiatłana Cichanouska - wynika z protokołu komisji w białoruskim konsulacie

12.08.2020, 14:11

Swiatłana Cichanouska wygrała wybory prezydenckie w Białymstoku - tak wynika z oficjalnego protokołu obwodowej komisji wyborczej w Konsulacie Generalnym Republiki Białoruś w Białymstoku, do którego dotarli niezależni obserwatorzy.


Białorusini mieszkający w Białymstoku wsparli swoich rodaków - protestowali przed budynkiem konsulatu

11.08.2020, 07:11

Było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Białorusini mieszkający w Białymstoku zebrali się w poniedziałek (10.08) przed budynkiem konsulatu, by zaprotestować przeciwko fałszerstwom wyborczym w kraju.


Zandberg: wydarzenia w Mińsku wymagają reakcji całej demokratycznej wspólnoty

10.08.2020, 17:13

Białystok odwiedził poseł partii Razem Adrian Zandberg. Na konferencji apelował do władz o zdecydowany i solidarny z Białorusinami głos, w sprawie zamieszek, po wyborach prezydenckich na Białorusi.


Wybory na Białorusi. Wielka kolejka przed konsulatem w Białymstoku [zdjęcia, relacje]

9.08.2020, 11:04

Zakończyło się już głosowanie w wyborach prezydenckich na Białorusi. Według oficjalnych białoruskich sondaży exit poll Aleksandr Łukaszenka zdobył 79,7 proc. głosów, a jego rywalka Swiatłana Cichanouska - 6,8 proc.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Debaty kandydatów do Sejmu w Polskim Radiu Białystok, Stefan Krajewski, fot. Monika Kalicka
4.12.2021, 07:05, akt. 08:11

Stefan Krajewski kandydatem na szefa PSL-u


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok