Radio Białystok | Wiadomości | Sąd uniewinnił mieszkańca Bielska Podlaskiego oskarżonego o znęcanie się nad kotami sąsiadek

Sąd uniewinnił mieszkańca Bielska Podlaskiego oskarżonego o znęcanie się nad kotami sąsiadek

13.08.2020, 11:50, akt. 17:24

Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił w czwartek (13.08) mieszkańca Bielska Podlaskiego od zarzutu znęcania się nad dwoma kotami sąsiadek. Sąd uznał, że nie było jednoznacznych dowodów na to, iż to ten mężczyzna strzelał do zwierząt z wiatrówki i je ranił.

Fotolia.com
Fotolia.com

Sąd uniewinnił mieszkańca Bielska Podlaskiego oskarżonego o znęcanie się nad kotami sąsiadek - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zabrakło bezsprzecznych dowodów

Według ustawy o ochronie zwierząt, za znęcanie się nad zwierzęciem grozi taka sama kara, jak za jego uśmiercenie, czyli nawet do 3 lat więzienia.

Prokuratura w Bielsku Podlaskim zarzuciła oskarżonemu, że użył karabinka pneumatycznego i postrzelił dwa koty należące do sąsiadek. Sąd pierwszej instancji mężczyznę jednak uniewinnił, uznał, że nie było bezsprzecznych dowodów na to, iż rzeczywiście to on strzelał do kotów, a wątpliwości należało w tej sytuacji rozstrzygnąć na jego korzyść.

Prokuratura złożyła apelację, chciała uchylenia tego wyroku i zwrotu sprawy do ponownego rozpoznania. W ocenie śledczych, bielski sąd rejonowy błędnie ocenił zebrane dowody, w tym opinię biegłego z zakresu badania broni, zeznania świadków obrony i wyjaśnienia oskarżonego.

Jak argumentowała prokuratura, błędne było też założenie, iż mogło dojść do przypadkowego postrzału kotów podczas ćwiczeń w strzelaniu do celów (tarcz, butelek czy puszek) a samo zastosowanie przez sąd zasady "in dubio pro reo" (by niedające się usunąć wątpliwości rozstrzygać na korzyść oskarżonego) - przedwczesne.


Apelacja oddalona

Sąd Okręgowy w Białymstoku apelację oskarżyciela publicznego w czwartek jednak oddalił i uniewinnienie utrzymał w mocy. Wyrok Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim jest prawidłowy, a argumentacja prokuratury użyta w apelacji ma "stricte polemiczny charakter" i wyraża jedynie sprzeciw wobec tego rozstrzygnięcia - mówił w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Dariusz Gąsowski.

Jak ocenił, prokuraturze udało się "co najwyżej" uprawdopodobnić to, że okoliczności zranienia obu kotów mogły być takie, jako opisane w zarzutach. "To jednak, na razie, nie wystarcza, by doszło do skazania i pociągnięcia do odpowiedzialności osoby, wobec której kierowane są zarzuty" - dodał.

Zgodził się też z oceną sądu pierwszej instancji, który wskazał na kilka innych, alternatywnych wersji okoliczności, wobec wersji przedstawianej w akcie oskarżenia. "I trudno tu mówić, by któraś z tych wersji, łącznie z tą, o której przyjęcie zabiega prokuratura, miała większy walor przekonywania od innych" - powiedział sędzia Gąsowski, zaznaczając, że nie było wątpliwości, iż koty zostały zranione, ale nie udało się oskarżycielowi dowieść, że to oskarżony był sprawcą i że stało się to tak, jak prokuratura przyjęła w oskarżeniu.

Wskazał np. że - choć pneumatyczny karabinek należał do 60-latka - to korzystało z niego przynajmniej kilka osób, a nie udało się ustalić, konkretnie kiedy i w jakich okolicznościach zwierzęta zostały trafione śrutem z tej broni.

Jak to ujął sędzia, "być może" sprawcą był oskarżony. "Ale tylko być może. A, by doszło do skazania, sąd ma obowiązek wyzbyć się w tym zakresie jakichkolwiek wątpliwości i przesądzić tę kwestię ponad wszelką wątpliwość" - mówił sędzia, dodając, że tego - w oparciu o zebrane w sprawie dowody - nie dało się zrobić. Ocenił też, że nie da się tego materiału uzupełnić tak, by można było te wątpliwości definitywnie rozstrzygnąć.


źródło: PAP | red: sk, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Hodowca ryb z okolic Białegostoku prawomocnie skazany za warunki w jakich sprzedawał karpie

31.07.2020, 07:09

Sąd Okręgowy w Białymstoku podtrzymał w piątek (31.07) wyrok sądu pierwszej instancji w procesie mężczyzny oskarżonego o znęcanie się nad karpiami. Sąd skazał mężczyznę na cztery miesiące więzienia w zawieszeniu i grzywnę. Wyrok jest prawomocny.


Właściciele schroniska dla zwierząt w Radysach opuścili areszt - muszą zapłacić 150 tys. zł poręczenia

17.07.2020, 16:35

Właściciele schroniska dla zwierząt w Radysach wyszli z aresztu. Było to możliwe, bo sąd odwoławczy zmienił decyzję wcześniejszej instancji i zamienił trzymiesięczny areszt na 150 tysięcy złotych poręczenia majątkowego. Taką sumę będzie musiał wpłacić Zygmunt D. i jego syn, Dominik D.


Właściciel schroniska w Radysach aresztowany na trzy miesiące

20.06.2020, 10:14

Właściciel schroniska dla zwierząt w Radysach na Mazurach został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące - podał w sobotę (20.06) olsztyński sąd. Zygmunt D. jest podejrzany o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami i posiadanie amunicji bez zezwolenia.


Białostocki sąd orzekł łagodniejszą karę w procesie dot. znęcania się nad kotami

28.03.2019, 07:18

Na 10 miesięcy ograniczenia wolności poprzez obowiązek pracy społecznej po 30 godz. miesięcznie skazał w czwartek (28.03) Sąd Okręgowy w Białymstoku młodego mężczyznę za znęcanie się nad kotami. Złagodził tym samym karę pół roku więzienia orzeczoną w I instancji. Wyrok jest prawomocny.


Zakończył się proces apelacyjny w sprawie o znęcanie się nad kotami

18.03.2019, 05:01

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w poniedziałek proces odwoławczy młodego mężczyzny, oskarżonego o znęcanie się nad kotami. Dwa z nich nie przeżyły. W I instancji zapadł wyrok pół roku więzienia bez zawieszenia. Wyrok odwoławczy ma być ogłoszony pod koniec marca.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: unsplash.com
DZIEŃ BABCI
21.01.2021, 07:12, akt. 11:06

Dziś obchodzimy Dzień Babci
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok