Radio Białystok | Wiadomości | Zakończył się proces apelacyjny w sprawie o znęcanie się nad kotami

Zakończył się proces apelacyjny w sprawie o znęcanie się nad kotami

autor: Marta Nazarko

18.03.2019, 05:01, akt. 11:30

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w poniedziałek proces odwoławczy młodego mężczyzny, oskarżonego o znęcanie się nad kotami. Dwa z nich nie przeżyły. W I instancji zapadł wyrok pół roku więzienia bez zawieszenia. Wyrok odwoławczy ma być ogłoszony pod koniec marca.

Fotolia.com
Fotolia.com

Zakończył się proces apelacyjny w sprawie o znęcanie się nad kotami - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak wynika z akt sprawy, 29-latek miał pod opieką koty od wolontariuszy Fundacji Kotkowo i od osób prywatnych. Gdy był przez fundację weryfikowany przed decyzją, czy można mu przekazać zwierzęta pod opiekę, nie było żadnych zastrzeżeń i podejrzeń.

Organizacja zaniepokoiła się jednak, gdy jeden z kotów nie trafił na czas do lecznicy na umówione podanie leku; kiedy ostatecznie, po monitach telefonicznych, mężczyzna z kotem przyjechał do weterynarza, okazało się, że zwierzak jest w bardzo złym stanie.

Sprawa nagłośniona poprzez media społecznościowe

Ostatecznie TOZ we współpracy z Fundacją Kotkowo, po zbadaniu sytuacji innych kotów, które mężczyzna wziął pod opiekę, złożyły zawiadomienie o podejrzeniu znęcania się nad zwierzętami. Śledczy przyjęli w akcie oskarżenia, że na przełomie 2016 i 2017 roku 29-latek doprowadził - w ciągu dwóch miesięcy - do śmierci dwóch kotów. Trzeciego udało się uratować.

Oskarżony ostatecznie przyznał się i wyraził skruchę. W listopadzie ub. roku Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał go na pół roku więzienia bez zawieszenia, 10-letni zakaz posiadania wszelkich zwierząt i konieczność zapłaty organizacjom obrońców praw zwierząt po 500 zł nawiązki.

Prokuratura, która żądała dla oskarżonego roku więzienia, 5-letniego zakazu posiadania jakichkolwiek zwierząt i 10 tys. zł nawiązki ostatecznie wyrok uznała za właściwy i apelacji nie składała. Zrobili to jednak: obrońca oraz pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych (TOZ i Fundacja Kotkowo).

Obrona: kara więzienia rażąco surowa

Obrona przyznaje, że wina oskarżonego nie budzi wątpliwości, ale karę więzienia uważa za rażąco surową. Chce jej warunkowego zawieszenia, ewentualnie - kary 8 miesięcy ograniczenia wolności poprzez prace społeczne w tym czasie. Odwołuje się do niekaralności 29-latka, przypomina, że przyznał się i wyraził skruchę, wpłacił też 1 tys. zł na rzecz Kotkowa w formie częściowego naprawienia szkody. Obrońca przekonywał w swojej mowie końcowej, że jego klient zmienił się i nawet przy karze w zawieszeniu cele kary będą spełnione.

Chodziło wyłącznie o polepszenie sytuacji procesowej - tak przyznanie się i skruchę oskarżonego ocenił pełnomocniczka oskarżycieli posiłkowych. W imieniu obrońców praw zwierząt wnioskuje ona w apelacji o rok więzienia bez zawieszenia i po 2 tys. zł nawiązki dla TOZ i Kotkowa.

Wyrok ma być ogłoszony 28 marca.

źródło: PAP | red: mak, maj

ZOBACZ TEŻ:


Będzie proces apelacyjny w sprawie młodego białostoczanina, który maltretował koty

27.01.2019, 12:30

Będzie ciąg dalszy procesu młodego mężczyzny skazanego nieprawomocnie przez sąd w Białymstoku za znęcanie się nad kotami. Karę obejmującą m.in. pół roku więzienia bez zawieszenia zaskarżył nie tylko obrońca, ale i organizacje obrońców praw zwierząt.


"Adekwatna, słuszna i sprawiedliwa" - sędzia o karze dla białostoczanina skazanego za znęcanie się nad kotami

20.11.2018, 16:53

Na pół roku więzienia bez zawieszenia i 10-letni zakaz posiadania wszelkich zwierząt skazał we wtorek (20.11) Sąd Rejonowy w Białymstoku młodego mężczyznę, oskarżonego o znęcanie się nad kotami. Dwa z nich nie przeżyły. Wyrok jest nieprawomocny.


Adoptował koty, żeby się nad nimi znęcać – prokurator żąda roku więzienia

6.11.2018, 15:22

Roku więzienia żąda prokurator dla młodego białostoczanina oskarżonego o znęcanie się nad zwierzętami. 


Więzienie w zawieszeniu za skatowanie bezbronnego kota

7.06.2017, 12:05

Początkowo obrażenia zwierzaka tłumaczył wypadkiem, jednak po pięcioletnim procesie przyznał, że w rzeczywistości skatował bezbronnego kota.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Hero Run


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok