Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy policjanci i funkcjonariusze KAS odzyskali przedmioty o dużej wartości historycznej

Podlascy policjanci i funkcjonariusze KAS odzyskali przedmioty o dużej wartości historycznej

autor: Wojciech Szubzda

18.08.2020, 07:21, akt. 08:22

Niektóre z odnalezionych przedmiotów pochodziły z kradzieży sprzed prawie 40 lat. Niezwykle cenne i o dużej wartości historycznej eksponaty odzyskali podlascy policjanci i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.

źródło: www.podlaskie.kas.gov.pl
źródło: www.podlaskie.kas.gov.pl

To m.in. ikony, monety, biżuteria z wykopalisk, ale także inne rzeczy skradzione m.in. z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Mundurowi zabezpieczyli kindżał, czyli rodzaj noża wywodzący się prawdopodobnie z Czeczenii, który został utracony w wyniku kradzieży w 1982 roku w Muzeum Podlaskim. W ręce funkcjonariuszy trafiła też figurka "Czerkiesi na koniach", która została skradziona ponad 20 lat temu w wyniku włamania do Muzeum Lubelskiego. Funkcjonariusze przejęli również przywłaszczoną amforę antyczną, wyroby z kości słoniowej, ponad 120 ikon, wiele artefaktów z kościołów czy też monety i biżuterie pochodzące z wykopalisk

- mówi starszy aspirant Maciej Czarnecki z podlaskiej KAS.

Funkcjonariusze znaleźli te przedmioty w jednym z domów 61-letniego mężczyzny w gminie Supraśl. Starszy aspirant Marcin Gawryluk z zespołu prasowego podlaskiej policji dodaje, że mężczyzna nielegalnie posiadał też broń.

Policjanci zabezpieczyli również broń, pistolet, rewolwer, amunicję, nawet granat. Funkcjonariusze podkreślają, że ten ich sukces nie byłby możliwy, gdyby nie współpraca z pracownikami Muzeum Podlaskiego. Do tej sprawy zostały zatrzymane dwie osoby, 61-latek i 30-latka

- mówi Marcin Gawryluk.

Zatrzymane osoby usłyszały już zarzuty. Mężczyźnie zarzuca się paserstwo, posiadanie bez zezwolenia broni palnej, amunicji i granatu. Decyzją sądu 61-latek trafił na 3 miesiące do aresztu. Z kolei kobieta usłyszała zarzut utrudniania funkcjonariuszom czynności służbowych.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


KAS udaremniła przemyt papierosów w transporcie desek

4.08.2020, 12:56

13,5 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy wykryli funkcjonariusze KAS na przejściu granicznym z Białorusią w Kuźnicy. Kontrabanda ukryta była w ciężarówce, którą przewożono deski.


KAS udaremniła przemyt papierosów w transporcie płyt MDF

30.07.2020, 19:18

Ponad 17 tys. paczek nielegalnych papierosów wykryli funkcjonariusze KAS na przejściu granicznym w Bobrownikach. Kontrabanda ukryta była w transporcie płyt MDF, papierosy wskazał pies Jona.


KAS udaremniła przemyt miliona sztuk papierosów w transporcie sosnowych desek [zdjęcia, wideo]

15.07.2020, 08:14

Przemyt ok. miliona sztuk papierosów udaremnili funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach. Papierosy były w polskiej ciężarówce, w transporcie sosnowych desek - podała w środę KAS w komunikacie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
27.10.2020, 18:13, akt. 28.10.2020, 07:24

Śmiertelny wypadek między Kolnem a Piszem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok