Radio Białystok | Wiadomości | Kultura w regionie: festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar, wystawa strojów ludowych, Teatr Dramatyczny solidarny z Białorusią

Kultura w regionie: festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar, wystawa strojów ludowych, Teatr Dramatyczny solidarny z Białorusią

autor: Olga Gordiejew

20.08.2020, 10:34, akt. 11:12

To pierwsze większe święto kulturalne w Białymstoku w tym roku!

Spacer z grupą wokalną ZPiT "Kurpie Zielone", fot. Joanna Szubzda
Spacer z grupą wokalną ZPiT "Kurpie Zielone", fot. Joanna Szubzda

Rozpoczyna się Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar

Na Rynku Kościuszki w Białymstoku będziemy mogli oglądać wystawę "Niewidzialni".

To projekt fotograficzny o Ukraińcach żyjących w Wielkopolsce, w którym uczestniczyło 50 bohaterów reprezentujących różne środowiska i profesje. Jego celem było obalenie mitu "Ukrainka - sprzątaczka oraz Ukrainiec - budowlaniec" i przedstawienie Ukraińców jako ciekawych ludzi, często nam nieznanych, na co dzień niewidocznych czy niewidzialnych, którzy żyją i funkcjonują tuż obok nas. O 17:30 zaplanowano spotkanie z twórcami w Famie.

A o 16:00 rozpocznie się projekcja spektaklu "HETAMY" to w Centrum im. Ludwika Zamenhofa opartego na książce Białorusina Andreja Horwata. To opowieść o współczesnych Białorusinach – kim są? Jaka jest ich historia? Dlaczego nie mówią po białorusku?

O 19:00 zaplanowano wernisaż wystawy "Kaliningrad" i spotkanie z Algirdasem Bakasem to w foyer Kina Forum.

Wystawa zdjęć "Kaliningrad" to swoiste antropologiczne i socjologiczne badania nad sowieckim dziedzictwem, odkrywające zarówno fasadę jak i peryferia Kaliningradu.

O 21:00 rozpocznie się pokaz spektaklu Teatru PAPAHEMA "PeKiN" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku w sali kameralnej.

To wycieczka w czasie i przestrzeni, opowieść o postawie wobec komunizmu i transformacji, o lękach i kompleksach, spełnionych i niespełnionych marzeniach, o stosunkach polsko-żydowskich. Spektakl w konwencji stylistycznego collage’u ukazuje zjawisko, jakim jest Pałac Kultury i Nauki, w całej jego złożoności.

A na placu przy BOK-u o 21:00 rozpocznie się seans w kinie plenerowym "Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia" macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej. 

W pewnej wiosce, co roku z okazji Epifanii pop rzuca do rzeki krzyż, a mężczyzna, który go wyłowi, może liczyć na wszelkie łaski i dobrobyt. Gdy wydobywa go kobieta, wybucha skandal. Film zainspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami, które wywołały dyskusję o roli kobiet we współczesnym świecie i kościele.


Finał projektu "Tańcowała igła z nitką"

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zakończyły się warsztaty krawieckie w ramach projektu "Tańcowała igła z nitką". Teraz efekty pracy uczestniczek warsztatów można podziwiać na wystawie w budynku szkoły z Kalinowa Solek na terenie skansenu. 

Otwarcie dziś w południe. 

Uczestniczki projektu zajmowały się nadbużańską odmianą ludowego stroju podlaskiego, noszoną dawniej na ternach ciągnących się wzdłuż brzegu rzeki Bug, od miejscowości Dołhobrody na południu, po wieś Hołowczyce na północy. Charakterystyczny element tego stroju, zarówno męskiego, jak i kobiecego, to lniana koszula, której ozdobą są perebory – ornament tkacki naszyty na kołnierzyku i rękawach. Mężczyźni z nadbużańskich trenów Podlasia nosili też kamizele i lniane spodnie, kobiety – spódnice z samodziału w barwne pasy, pasiaste zapaski i gorsety zdobione haftem lub zestawem guziczków.

Stroje stworzone podczas warsztatów pozostaną w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, skąd zespoły ludowe czy grupy teatralne będą je mogły nieodpłatnie wypożyczać.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej realizuje projekt "Tańcowała igła z nitką" dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska 2020".


Solidarni z Białorusią – czytanie sztuki Dmitrija Bogosławskiego w Teatrze Dramatycznym

A już jutro o 20:00 w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku szczególne wydarzenie artystyczne w geście solidarności z Białorusią.

W związku z trudną sytuacją u naszych wschodnich sąsiadów białostoccy ludzie teatru postanowili przekazać wyrazy wsparcia wszystkimi walczącymi tam o wolność i demokrację, a szczególne koleżankom i kolegom z protestujących przeciwko wyborczym fałszerstwom białoruskich teatrów i instytucji kultury.

W ramach solidarnościowej akcji białostoccy artyści postanowili zorganizować czytanie dramatu białoruskiego autora Dmitrija Bogosławskiego "13 podstawowych zasad koszykówki opracowanych przez Jamesa Naismitha" w tłumaczeniu Jakuba Adamowicza. Dramat ten został wydrukowany w numerze 3/2020 miesięcznika „Dialog” i opowiada o pozornie apolitycznym życiu i problemach młodych ludzi na współczesnej Białorusi. W czytaniu udział wezmą aktorzy z Białostockiego Teatru Lalek, Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki, Teatru Wierszalin oraz Teatru Czrevo.

Po czytaniu postaramy się porozmawiać online z autorem oraz przedstawicielami protestujących na Białorusi. 

Koordynatorem akcji jest Konrad Szczebiot – wiceprzewodniczący do spraw międzynarodowych Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT/IATC. 

Czytanie będzie transmitowane na żywo na stronie na Facebooku Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Bądźmy wszyscy razem w imię solidarności z naszymi przyjaciółmi z Białorusi. 


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocka księgarnia TaniaKsiążka.pl doceniona

19.08.2020, 16:47

Znamy wyniki głosowania internautów na Podlaską Markę Konsumentów. Zwyciężyła białostocka księgarnia internetowa TaniaKsiążka.pl.


Kultura w regionie: festiwal w Białymstoku, mobilne kino plenerowe w Podlaskiem

19.08.2020, 13:22

Festiwal Wschód Kultury - Inny Wymiar w Białymstoku, mobilne kino plenerowe w Podlaskiem - to kulturalne propozycje na najbliższe dni.


Podlaskie Kino Plenerowe rusza w objazd po województwie

18.08.2020, 19:14

Wyświetlane będą zarówno oscarowe produkcje, jak i filmy dla dzieci. Od piątku (21 sierpnia) do 6 września w ośmiu miastach w województwie podlaskim pojawi się kino plenerowe.


Kultura w regionie: wystawa fotografii oraz propozycje kinowe i teatralne

17.08.2020, 11:41

Wystawa fotograficzna, Złota Kolekcja Filmowa i nowy sezon artystyczny w Teatrze Dramatycznym - to kulturalne propozycje czekające w tym tygodniu na mieszkańców Białegostoku i nie tylko.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie

fot. Renata Reda
WARTO TAM BYĆ
30.11.2022, 07:13, akt. 1.12.2022, 07:36

Wigilijne gotowanie w Przystawańcach
fot. Edyta Wołosik
BIAŁYSTOK
30.11.2022, 07:31, akt. 10:02

Kończy się sezon BiKeR-a

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok