Radio Białystok | Wiadomości | Była m.in. rekonstrukcja polskich Termopili - X Dzień Tradycji Rzeczypospolitej [zdjęcia, wideo]

Była m.in. rekonstrukcja polskich Termopili - X Dzień Tradycji Rzeczypospolitej [zdjęcia, wideo]

autor: Robert Bońkowski

5.09.2020, 13:20, akt. 20:17

Zawody husarskie, łucznicze, pokazy, rekonstrukcja historyczna bitwy pod Hodowem z 1694 r. - to najważniejsze elementy X Dnia Tradycji Reczpospolitej, imprezy, która w sobotę i niedzielę odbywać się będzie na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej koło Białegostoku.

X Dzień Tradycji Rzeczypospolitej - fot. Robert Bońkowski
X Dzień Tradycji Rzeczypospolitej - fot. Robert Bońkowski


0:00
0:00
Była m.in. rekonstrukcja polskich Termopili - X Dzień Tradycji Rzeczypospolitej - relacja Roberta Bońkowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Główny cel rozpoczętej w sobotę po południu imprezy to prezentacja historii, zachęcanie wszystkich do jej poznawania.

"X Dzień Tradycji Rzeczpospolitej to przedsięwzięcie o wymiarze kulturalnym, edukacyjnym i sportowym, odwołujące się do symboliki narodowej (...) Naszą misją jest bowiem promowanie szczególnych wydarzeń z historii Polski w celu budowania pozytywnych wartości" - podkreślają w materiałach prasowych organizatorzy z Fundacji Obowiązek Polski, Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego, AMM Archery i Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
W zawodach husarskich rywalizuje 21 zawodników z całego kraju z chorągwi husarskich m.in. z Podlasia, Pomorza, Kujaw czy Ziemi Sandomierskiej. Rywalizację na terenie skansenu Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej można oglądać w trakcie transmisji on-line, którą na Facebooku prowadzi muzeum.

Muzeum jest placówką kultury podległą samorządowi województwa podlaskiego. Wicemarszałek Stanisław Derehajło powiedział podczas imprezy, że jest ona "nauką żywej historii", którą można poznawać poprzez rekonstrukcje historyczne, tu także tradycje husarskie - ale służy także promocji takich wartości jak rycerskość, a wszystko służy także podtrzymywaniu tożsamości narodowej. Przypomniał, że muzeum zaczęło współpracę z grupami historycznymi, rekonstrukcyjnymi i będzie ją kontynuować.

Michał Sanczenko z klubu łuczniczego AMM Archery powiedział, że w tym roku ze względu na pandemię, nie odbywa się wiele zawodów łucznictwa za granicą, a poszczególne kluby rozgrywają osobno takie zawody według spójnych zasad i w zbieżnych terminach. Zachęcał, że zajmowanie się łucznictwem to doskonały sposób na odstresowanie się, naukę cierpliwości czy konsekwencji. W niedzielę w skansenie będą rozegrane po raz dziesiąty zawody łucznictwa konnego Tatarów polskich. Nie zabraknie pokazów łuczniczych i sokolniczych.

Impreza jest dofinansowana przez ministerstwo kultury ze środków Narodowego Centrum Kultury.


źródło: PAP | red: lma, rbon


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obchody Święta Kawalerii Polskiej w Augustowie

29.08.2020, 17:54

Miało to uczcić 100 rocznicę ostatniej wielkiej bitwy kawaleryjskiej w dziejach batalistyki pod Komorowem oraz podkreślić ważną rolę, jaką od wieków odgrywają w życiu człowieka konie. W sobotę (29.08) w Augustowie obchodzono Święto Kawalerii Polskiej.


Bitwę białostocką można oglądać na wystawie przygotowanej przez IPN [zdjęcia]

21.08.2020, 14:14

Przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku otwarta została w piątek wystawa IPN poświęcona wojnie polsko-bolszewickiej, której częścią była tzw. bitwa białostocka z 22 sierpnia 1920 roku. W sobotę odbędą się oficjalne miejskie obchody setnej rocznicy tej bitwy.


Kilkudziesięciu rekonstruktorów koło Choroszczy odtworzyło przebieg polsko-bolszewickiej bitwy [zdjęcia, wideo]

9.08.2020, 16:36

Była to żywa lekcja historii z okazji zbliżającej się 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok