Radio Białystok | Wiadomości | 39. Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej"

39. Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej"

autor: Anna Petrovska

13.09.2020, 11:40, akt. 08:56

W poniedziałek (14.09) wieczorem rozpocznie się 39. Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”. W części konkursowej weźmie udział dwadzieścia jeden chórów i zespołów wokalnych z kilku krajów. Laureatów poznamy 19 września.

38. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, 9.05.2019 r., fot. Michał Stepaniuk
38. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, 9.05.2019 r., fot. Michał Stepaniuk

Wkrótce rozpocznie się 39. Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" - relacja Anny Petrovskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Koncert inauguracyjny 14 września o godz. 18:00 w soborze św. Trójcy w Hajnówce uświetni swoim występem zdobywca ubiegłorocznego Grand Prix, Chór Kijowskiej Akademii Duchownej z Ukrainy, a także Reprezentacyjny Chór Soboru św. Trójcy z Hajnówki - poinformowali organizatorzy festiwalu.

Tradycyjnie Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbywają się wiosną. W tym roku, z powodu epidemii wydarzenie przeniesiono na wrzesień. Przypomnieniem i zapowiedzią festiwalu był koncert w wykonaniu Chóru Parafialnego Świętej Trójcy w Hajnówce, który odbył się w 21 czerwca w Hajnowskim Domu Kultury.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 17-18 września od godz. 16.

Zakończenie Festiwalu i ogłoszenie wyników nastąpi w sobotę 19 września, o godz. 13. w Hajnowskim Domu Kultury. Tego samego dnia o godz. 15. w soborze św. Trójcy w Hajnówce odbędzie się Koncert Galowy. Następnie o godz. 19. w cerkwi Hagia Sophia w Białymstoku wystąpi zwycięzca 39. Międzynarodowego Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej".

Podczas Festiwalu odbędzie się m.in. seminarium naukowe (środa, 16 września) pt.: "Problemy wykonawcze duchowo–artystycznego przesłania muzyki cerkiewnej", które poprowadzi prof. Włodzimierz Wołosiuk. Wystąpią m.in. Ireneusz Ławreszuk oraz protodiakon Bazyli Dubec.

W trakcie Festiwalu odbędą się także koncerty towarzyszące: w Nowoberezowie, w Bielsku Podlaskim w parafii prawosławnej pw. św. Michała Archanioła, w Siemiatyczach w parafii prawosławnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego, w Michałowie w parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja i w Nadleśnictwie Hajnówka.

Tegorocznej edycji Festiwalu towarzyszyć będą również wystawy w Hajnowskim Domu Kultury oraz dolnej świątyni hajnowskiego soboru św. Trójcy: "Z ikoną przez świat…", "Święte kąty podlaskie oczami młodego człowieka", "Arcybiskup Miron – nieść pokój, kochać ludzi", "Chrońmy Mokradła".

XXXIX Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski abp Sawy.

Realizowany jest m.in. ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Urzędu Miasta Hajnówka, Starostwa Powiatowego w Hajnówce, oraz Urzędu Miasta Białystok.

Ze względu na sytuacje epidemiologiczną oraz dbałość o bezpieczeństwo publiczne organizatorzy zastrzegają ograniczoną liczbę osób podczas wszystkich wydarzeń festiwalowych. W związku z tym, koncert inauguracyjny, koncerty galowe oraz przesłuchania konkursowe będą transmitowane m.in. na profilu festiwalu na Facebooku oraz na stronie cerkiew.pl.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Twórcy spektaklu "Jesus Christ Superstar" spotkali się z widzami

13.09.2020, 11:25

Musical "Jesus Christ Superstar" powraca we wrześniu na scenę Opery i Filharmonii Podlaskiej. Pierwszy spektakl po przerwie pandemicznej - 19 września.


Poznaliśmy laureatów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2019"

19.05.2019, 11:59

Chóry z Rosji i Ukrainy zdobyły dwie równorzędne pierwsze nagrody, w najbardziej prestiżowej kategorii chórów zawodowych 38. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2019". Impreza kończy się w niedzielę (19.05) w Białymstoku.


Ostatni dzień przesłuchań Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2019"

18.05.2019, 12:29

Zespoły w najbardziej prestiżowej kategorii chórów profesjonalnych wystąpiły w sobotę (18.05) w przesłuchaniach 38. Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2019" w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia BiałystokDariusz Marek Srzednicki, fot. Marcin Gliński
BIAŁYSTOK
24.11.2020, 12:24, akt. 14:59

Nie żyje Dariusz Marek Srzednicki

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok