Radio Białystok | Wiadomości | Muzeum Pamięci Sybiru przygotowuje się do otwarcia [zdjęcia]

Muzeum Pamięci Sybiru przygotowuje się do otwarcia [zdjęcia]

autor: Lech Pilarski, Monika Kalicka

17.09.2020, 06:00

Dokładnie za rok - 17 września 2021 roku - będzie można oficjalnie zwiedzić Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Teraz trwają prace budowlane i instalowane jest wyposażenie.

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Pracownikom placówki udało się pozyskać sporo pamiątek od Sybiraków, jednak najważniejsze będą opowieści ludzi, którzy stamtąd wrócili. W nagraniach wykorzystano autentyczne relacje mówione przez osoby, które doświadczyły Syberii lub Kazachstanu.

Przez naszą wystawę prowadzić nas będą bohaterowie Sybiracy i Sybiraczki, których relacje nagrane, a także spisane mamy w swoich zbiorach. To jest łącznie kilkaset nagrań i kilkaset spisanych wspomnień, to jest jedna z największych baz historii mówionej, bądź pisanej zwykłych ludzi, którzy na Sybir trafiali. Idąc po wystawię możemy zobaczyć drewniane stelle, na których widzimy fotografie Sybiraków i Sybiraczek, niektórzy z nich to dzieci, które w momencie wywózki były kilkuletnie, kilkumiesięczne, niektórzy to osoby dorosłe. Przez cały parter naszej wystawy te osoby nas będą prowadzić i wprowadzać w tę -

– mówi dr Piotr Popławski z Muzeum.

Parter Muzeum Pamięci Sybiru to ciemne pomieszczenia, które mają symbolizować czas przed zsyłką – to m.in. brukowany rynek w Białymstoku, pokój przesłuchań, a także  czarno-białe, symbolicznie rozerwane  zdjęcia rodzin, które zostały rozdzielone np. przez zsyłki. W klatce schodowej na każdym stopniu są nazwy kolejnych miejscowości położonych coraz dalej od Białegostoku, to m.in. Katyń, Ostaszków, Archangielsk, Workuta, Tomsk czy Jakuck. Piętro to biała przestrzeń zalana światłem, z umieszczonymi na ścianach fotografiami syberyjskiej tajgi.

Czyli tego, co najbardziej nam się z tym kojarzy i co bardzo często ludzie na miejscu zastawali - kilka baraków i dookoła las. Często w relacjach spotykamy się z opisem tego, jak uderzający krajobraz spotkał tych ludzi i przebija z tych wspomnień bardzo wyraźnie: mróz, śnieg, bezkresna tajga i też fakt, że trafiali do miejsc, w których w zasadzie poza barakami nie było niczego innego 

- dodaje Piotr Popławski. 

W muzeum będzie można też oglądać syberyjską szkołę, bo na zsyłkę trafiały również dzieci, niektóre bez rodziców. W trakcie urządzania jest też wnętrze sowieckiego łagru, już są ustawione prycze i piec. 

Muzeum pamięci Sybiru ma pokazywać zwiedzającym tematykę dotyczącą zsyłek XIX-wiecznych, czasów pierwszej wojny światowej, dwudziestolecia międzywojennego aż po cztery wielkie deportacje i zsyłki powojenne.

W środę (16.09) przed Muzeum odsłonięto pomnik "Bohaterskim matkom Sybiraczkom".  

| red: mak


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku odsłonięto pomnik upamiętniający Bohaterskie Matki Sybiraczki [zdjęcia]

16.09.2020, 11:36

W Białymstoku odsłonięto w środę wieczorem (16.09) pomnik upamiętniający Bohaterskie Matki Sybiraczki. Jego projekt został zgłoszony 2,5 roku temu przez miejscowy oddział Związku Sybiraków. To kolejne w mieście miejsce upamiętnienia osób wywiezionych na Wschód.


W Muzeum Pamięci Sybiru kompletowane są eksponaty na wystawę stałą

19.08.2020, 14:05

Kompletowanie wystawy stałej oraz prace wykończeniowe trwają w Muzeum Pamięci Sybiru.


Wystawa "Katyń #Pamiętamy" do obejrzenia w kościele św. Kazimierza Królewicza [zdjęcia]

10.06.2020, 20:27

W atrium kościoła pw. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku w środę (10.06) odbył się wernisaż "Katyń#Pamiętamy".


W Białymstoku rozpoczął się montaż pomnika Bohaterskich Matek Sybiraczek

3.04.2020, 14:51

Przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku rozpoczął się montaż pomnika upamiętniającego Bohaterskie Matki Sybiraczki. To zgłoszony dwa lata temu pomysł miejscowego oddziału Związku Sybiraków i kolejne w mieście miejsce upamiętnienia osób wywiezionych na Wschód.


Światło pamięci w 80. rocznicę pierwszej wywózki na Sybir [zdjęcia, wideo]

9.02.2020, 22:27

Pamięć wywiezionych na Sybir uczczono symbolicznie, zapalając światełko pamięci na torach, prowadzących od Muzeum Pamięci Sybiru w stronę dworca, skąd były wysyłane transporty na wschód.


80. rocznica pierwszych wywózek Polaków na Sybir

10.02.2020, 08:00

Przedstawiciele władz państwowych i służb mundurowych złożyli w poniedziałek rano (10.02) kwiaty pod pomnikiem - Grobem Nieznanego Sybiraka w Białymstoku. 10 lutego przypada 80. rocznica rozpoczęcia pierwszej, z czterech masowych wywózek obywateli polskich na Wschód, przeprowadzonych przez władze sowieckie.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok