Radio Białystok | Wiadomości | Projekty edukacyjne Teatru Dramatycznego

Projekty edukacyjne Teatru Dramatycznego

22.09.2020, 14:50, akt. 27.09.2020, 08:10

Spektakl dla dzieci ze spektrum autyzmu, projekt o wolności z udziałem młodzieży, warsztaty dla nauczycieli czy digitalizacja archiwum teatru - to niektóre z projektów realizowanych w tym roku przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dzięki pozyskanym środkom z ministerstwa kultury.

Projekty edukacyjne Teatru Dramatycznego, źródło: Teatr Dramatyczny
Projekty edukacyjne Teatru Dramatycznego, źródło: Teatr Dramatyczny

Projekty edukacyjne Teatru Dramatycznego - relacja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


We wtorek (22.09) na konferencji prasowej przedstawiono projekty edukacyjne i artystyczne, które teatr realizuje dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Trwa festiwal teatralny "Kierunek Wschód"

Jednym z nich jest trwający obecnie festiwal teatralny "Kierunek Wschód". Jak mówił dyrektor teatru Piotr Półtorak, to sztandarowa impreza teatru, która ma swoją czwartą edycję. Dodał, że w tym roku z powodu koronawirusa, odbywa się w systemie hybrydowym. Jak wyjaśnił, spektakle teatrów zagranicznych, m.in. z Białorusi, Gruzji i Armenii można oglądać online, a spektakle teatrów polskich na deskach białostockiego teatru. Festiwal potrwa do 2 października.


Warsztaty dla nauczycieli

W październiku i w listopadzie realizowane będą warsztaty dla nauczycieli "Teatr – Lubię to! Sezon 2". Aktorka teatru Justyna Godlewska-Kruczkowska zachęcała pedagogów do zapisów, bo - jak mówiła - "są to spotkania osób, które łączy wspólna pasja". Dodała, że podczas tych spotkań nauczyciele będą mogli m.in. poznać tajniki powstawania spektaklu na profesjonalnej scenie, pisania scenariusza czy też doboru muzyki do przedstawienia. W warsztatach będzie mogło wziąć udział w sumie 15 chętnych, liczba jest ograniczona - jak podaje teatr - ze względu na koronawirusa.


Projekt o wolności z udziałem młodzieży

W ramach programu "Niepodległa" z okazji święta odzyskania niepodległości Teatr Dramatyczny zrealizuje projekt "Wolne dziecko". Jak mówił koordynator tego projektu, aktor Patryk Ołdziejewski, będą to spotkania dzieci, młodzieży i seniorów, podczas których uczestnicy odpowiedzą na pytanie, czym jest wolność. Na podstawie tych rozmów młodzież zrealizuje spektakl.


Spektakl dla dzieci ze spektrum autyzmu

Innym ważnym projektem dofinansowanym z ministerstwa kultury jest spektakl "Cicho... Sza...", który - jak mówił Półtorak - skierowany będzie do dzieci ze spektrum autyzmu. Dodał, że będzie on realizowany w trakcie konsultacji z terapeutami i psychologami. Premierę zaplanowano na grudzień.


Digitalizacja archiwum teatru

Wśród innych projektów jest też kontynuacja digitalizacji archiwum teatru. W tym roku zostanie zeskanowanych 10 tys. archiwalnych materiałów jak afisze, zdjęcia czy projekty kostiumów - poinformowała wicedyrektor teatru Martyna Zaniewska. Dodała, że teatr pozyskał też środki na zakup oświetlenia i sprzętu do obsługi multimediów.


W tym roku jednostki kultury podległe samorządowi województwa podlaskiego otrzymały ponad 4 mln zł wsparcia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i programów rządowych. Prawie 850 tys. zł pozyskał Teatr Dramatyczny w Białymstoku - podał obecny na konferencji marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Pogratulował teatrowi, że mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią, udaje mu się realizować założone projekty.

Teatr Dramatyczny jest instytucją prowadzoną przez samorząd województwa podlaskiego. 


źródło: PAP | red: sk, lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obchody Światowego Dnia Lalkarstwa w BTL-u

21.09.2020, 15:45

Wręczenie nagród dla lalkarzy, pokazy etiud, a także dyskusja o teatrze w czasach pandemii - złożyły się na obchody Światowego Dnia Lalkarstwa, które w poniedziałek (21.09) odbyły się w Białymstoku.


"Pensjonat Pana Bielańskiego" w Teatrze Dramatycznym [zdjęcia, wideo]

9.09.2020, 12:47

Twórca "Koguta w rosole" - Marek Gierszał - reżyseruje kolejne przedstawienie na deskach Teatru Dramatycznego. To będzie pierwsza z premier, przygotowana jeszcze wiosną, która może mieć miejsce dopiero teraz.


Publiczne czytanie białoruskiego dramatu w ramach akcji solidarności z Białorusią [zdjęcia]

21.08.2020, 20:36

Chcieli w ten sposób wyrazić solidarność z walczącymi o wolność i demokrację na Białorusi. W piątek (21.08) białostoccy aktorzy czytali dramat białoruskiego autora Dmitrija Bogosławskiego "13 podstawowych zasad koszykówki opracowanych przez Jamesa Naismitha”.


Przedstawienie "Hobbit" Teatru Dramatycznego nominowane do Podlaskiej Marki

16.08.2020, 12:32

W kategorii kultura o tytuł Podlaskiej Marki 2019 ubiega się m.in. przedstawienie "Hobbit" Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Prapremierze tego tytułu w reżyserii Grzegorza Suskiego patronowało Polskie Radio Białystok.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: unsplash.com
DZIEŃ BABCI
21.01.2021, 07:12, akt. 11:06

Dziś obchodzimy Dzień Babci
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok