Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy rolnicy sprzeciwiają się zmianie ustawy o ochronie zwierząt

Podlascy rolnicy sprzeciwiają się zmianie ustawy o ochronie zwierząt

autor: Michał Buraczewski

25.09.2020, 19:37, akt. 20:14

Przedstawiciele Podlaskiej Izby Rolniczej sprzeciwiają się zmianom w ustawie o ochronie zwierząt. W piątek (25.09) spotkali się na specjalnej naradzie, na którą zaprosili wszystkich parlamentarzystów z regionu.

Przedstawiciele Podlaskiej Izby Rolniczej sprzeciwiają się zmianom w ustawie o ochronie zwierząt, fot. Michał Buraczewski
Przedstawiciele Podlaskiej Izby Rolniczej sprzeciwiają się zmianom w ustawie o ochronie zwierząt, fot. Michał Buraczewski

Rolnicy protestują przeciwko zmianie ustawy o ochronie zwierząt - relacja Michała Buraczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W obradach uczestniczyli posłowie, którzy nie poparli tak zwanej "Piątki dla zwierząt" - Aleksandra Szczudło z Solidarnej Polski, Stefan Krajewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego i zawieszony w prawach członka PiS Lech Kołakowski.

Hodowca bydła mlecznego z powiatu wysokomazowieckiego Wojciech Rostowski mówi, że także on odczuje skutki ograniczenia uboju rytualnego.


Sprzedaję małe byczki, którymi teraz nikt nie będzie zainteresowany. Ja nie będę miał co z nimi zrobić, nikt ich nie będzie chciał kupić. Najważniejsza jest wizja zakazu hodowli futerkowej i uboju rytualnego, ale nikt nie mówi o tym, że wprowadzenie tych zakazów nie spowoduje uratowanie choćby jednej norki lub choćby jednego byka, bo to wszystko zostanie przeniesione za granicę - mówi Wojciech Rostowski.


Wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej Marek Siniło mówi, że przy tworzeniu nowego prawa parlamentarzyści powinni lepiej zwrócić uwagę na konsekwencje wprowadzenia nowych ograniczeń. 


Inspekcja Weterynaryjna prowadzi dokładną statystykę ile tego jest. Na Podlasiu ubojowi rytualnemu poddaane jest 22% drobiu i 4% bydła. Nie są to jakieś oszałamiające ilości, natomiast każde moim zdaniem zmniejszenie opłacalności produkcji powinno być brane pod uwagę - dodaje Marek Siniło.Tzw. "Piątką dla zwierząt" zajmuje się teraz Senat. Podlascy rolnicy zapowiadają protesty w Warszawie.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie futra - felieton Adama Dąbrowskiego

23.09.2020, 19:31

W całej Polsce ferm futrzarskich jest nieco ponad 550, ale co piąta już nie działa. Takie dane znalazłem na oficjalnej stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Natomiast jeśli chodzi o nasze województwo, to na 28 takich hodowli, przestała funkcjonować już ponad połowa.


Sejm uchwalił nowelę m.in. zakazującą hodowli zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny

18.09.2020, 09:46

W piątek (18.09) przed godz. 1:00 Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu.


Hodowla zwierząt futerkowych, oświata i sytuacja na Białorusi

14.09.2020, 12:05

W audycji rozmawiamy o hodowli zwierząt futerkowych, subwencji oświatowej i sytuacji na Białorusi.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok