Radio Białystok | Wiadomości | Będą rozmowy nt. planowanej wycinki Lasu Solnickiego w Białymstoku - zapewniają urzędnicy

Będą rozmowy nt. planowanej wycinki Lasu Solnickiego w Białymstoku - zapewniają urzędnicy

autor: Adam Janczewski

27.09.2020, 13:23, akt. 14:42

Wkrótce będzie wyznaczony termin rozmów w sprawie planowanej wycinki Lasu Solnickiego w pobliżu białostockiego lotniska. Zapewniają o tym urzędnicy, po tym, jak takiej dyskusji domagali się miejscy społecznicy.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Grupa mieszkańców złożyła w tym miesiącu (8 września) petycję w tej sprawie, podpisaną przez 2,5 tys. osób, na ręce wiceprezydenta Białegostoku Adama Musiuka.

Wśród społeczników była Katarzyna Sztop-Rutkowska z Inicjatywy dla Białegostoku, która podkreśla, że mieszkańcy wciąż zbyt mało wiedzą na temat modernizacji pasa startowego na Krywlanach, a także planowanej wycinki przy lotnisku.


- Oczekujemy jasnej i klarownej informacji. Lotnisko na Krywlanach jest owiane dosyć dużą tajemnicą. Pytań jest bardzo wiele, a jest to duża inwestycja, również z naszej strony, czyli podatników. Jest to również inwestycja, która ingeruje w tkankę obszaru zielonego miasta, a więc wydaje mi się, że jest to bardzo ważne, aby taka dyskusja publiczna mogła odbyć się w Białymstoku - przekonuje Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Podkreśla, że nie tylko chodzi o to, by protestować, ale przede wszystkim, by mieć pełen zasób informacji na temat inwestycji.

Rzecznik białostockiego urzędu miejskiego Urszula Boublej zaznacza, że o terminie rozmów i ich formule w pierwszej kolejności dowiedzą się społecznicy, którzy o to spotkanie zabiegają.


- Potrzebujemy jeszcze chwili, żeby przedstawić propozycję tego, w jaki sposób takie rozmowy mogłyby się odbyć. Jednocześnie chcielibyśmy, aby najpierw o pomyśle na to, jak te rozmowy mają wyglądać, dowiedziały się osoby, które z propozycją wystąpiły - przekonuje Urszula Boublej.


Według wyliczeń białostockiego magistratu, w Lesie Solnickim trzeba będzie wyciąć ponad 15 tys. drzew, by można było korzystać z pełnej długości pasa startowego.

Utwardzony pas o długości 1350 m i szerokości 30 m zbudowało miasto z przeznaczeniem dla małych samolotów, inwestycję wsparł finansowo także samorząd województwa.

Budowa zakończyła się we wrześniu 2018 r., a kilka miesięcy później formalnie obiekty budowlane uzyskały decyzję na użytkowanie.

Pod koniec 2019 r. Aero Partner, spółka zarządzająca pasem startowym, wystąpiła do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o możliwość uruchomienia lotów przy wykorzystaniu niepełnej długości pasa, czyli przy skróconych progach.

Chodzi o to, że naturalną przeszkodą przy startach i lądowaniach okazał się pobliski Las Solnicki. Z tego powodu wciąż nie jest możliwe pełne wykorzystanie długości pasa.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Petycja do władz Białegostoku ws. wycinki lasu wokół lotniska Krywlany

8.09.2020, 16:02

Blisko 2,5 tys. osób podpisało się pod petycją do władz Białegostoku, sprzeciwiając się planom wycinki części lasu wokół lotniska Krywlany. Wycinka obejmująca ponad 15 tys. drzew w Lesie Solnickim ma pozwolić na wykorzystanie w pełnej długości pasa startowego dla małych samolotów.


Władze Białegostoku planują wycinkę ponad 15 tys. drzew i krzewów, by oczyścić teren wokół lotniska

1.09.2020, 17:17

Ponad 15 tys. drzew trzeba będzie wyciąć w Lesie Solnickim otaczającym białostockie lotnisko Krywlany, by można było w pełnej długości korzystać z pasa startowego - takie są wyliczenia magistratu.


Władze Białegostoku liczą na uruchomienie lotów z części pasa startowego na Krywlanach

2.12.2019, 16:55

Spółka zarządzająca pasem startowym na Krywlanach wystąpiła do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o możliwość uruchomienia lotów przy wykorzystaniu niepełnej długości pasa, czyli przy skróconych progach - poinformował w poniedziałek (12.02) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedorukźródło: stock.adobe.com
UWAGA!
23.10.2020, 08:01, akt. 10:57

Uwaga! Mikrofon czeka!źródło: ZUS
REGION
23.10.2020, 16:52, akt. 17:02

ZUS wstrzymuje wyjazdy do sanatoriów
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok