Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersytet w Białymstoku otworzy obserwatorium astronomiczne [zdjęcia, wideo]

Uniwersytet w Białymstoku otworzy obserwatorium astronomiczne [zdjęcia, wideo]

autor: Ryszard Minko

1.10.2020, 15:49, akt. 16:36

Obserwatorium astronomiczne z planetarium Uniwersytetu w Białymstoku, którego budowa już się zakończyła, ma być otwarte w przyszłym roku - poinformowała uczelnia w czwartek. Obecnie trwa przetarg na wyposażenie tego miejsca.

Obserwatorium astronomiczne UwB, fot. Sylwia Krassowska
Obserwatorium astronomiczne UwB, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Uniwersytet w Białymstoku otworzy obserwatorium astronomiczne - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Obserwatorium powstało w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, jego budowa rozpoczęła się wiosną 2019 roku. Jak poinformowały w czwartek (1.10) na konferencji prasowej władze Uniwersytetu w Białymstoku, budowa już się zakończyła, a uczelnia ma pozwolenie na użytkowanie budynku. Koszt budowy wyniósł ponad 8,4 mln zł.

Obecnie trwa przetarg na wyposażenie obserwatorium, którego rozstrzygnięcie przewidziano na połowę października. Na ten cel uczelnia pozyskała dotację z budżetu województwa podlaskiego w wysokości 1,3 mln zł. W czwartek władze UwB i województwa podpisały umowę w tej sprawie.Jak mówił rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski, obserwatorium to kolejny etap budowy kampusu, który - jak podkreślił - "podnosi prestiż uniwersytetu jako miejsca, które daje studentom możliwość studiowania na najwyższym, europejskim poziomie". Dodał, że budowa obserwatorium z planetarium była niezbędna, bo uzupełnia wydział fizyki, ale będzie też dostępna dla mieszkańców miasta i regionu.

Ciborowski mówił, że dzięki dotacji, wyposażenie będzie na "poziomie europejskim".


- Będzie można patrzeć w gwiazdy z pełnym przekonaniem, że się je doskonale widzi. To nie będzie zabrudzenie teleskopu, tylko prawdziwe gwiazdy - przekonywał rektor.


Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że to wyjątkowa inwestycja i bardzo ważna nie tylko dla uniwersytetu, ale także dla mieszkańców - zarówno tych starszych, jak i młodszych. Dodał, że trzeba dążyć do tego, by wyposażenie takiego miejsca było na najwyższym poziomie, stąd województwo chętnie wsparło uczelnię w tej kwestii.

Obserwatorium to sześciokondygnacyjny budynek. Na drugim piętrze będzie kameralne planetarium na ponad 30 miejsc. Natomiast samo obserwatorium znajduje się na najwyższym piętrze, przykryte jest specjalną ruchomą i otwieraną kopułą. Tu ma być m.in. duży teleskop zwierciadlany. Władze UwB przewidują, że obserwatorium zostanie otwarte w lutym przyszłego roku.

W ramach tej samej inwestycji, w pobliżu planetarium powstaje gmach biblioteki uniwersyteckiej, który ma być gotowy w pierwszym kwartale 2021 roku. Koszt całej inwestycji to blisko 38 mln zł. Jak informowały wcześniej władze uczelni, pieniądze na budowę biblioteki i planetarium pochodzą ze środków własnych uczelni oraz ze środków przyznanych przez resort nauki.

Nowy kampus UwB otwarto w 2015 roku, ale zajęcia odbywały się tam już w 2014 roku. To największa inwestycja w dziejach uczelni; koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, informatyki oraz biologiczno-chemiczny.


źródło: PAP | red: rbon, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


prof. Robert Ciborowski

29.09.2020, 08:04

- Poradziliśmy sobie z deficytem budżetowym trochę lepiej niż inne kraje europejskie. Z perspektywy tego, co mieliśmy w ostatnich latach w Polsce, jest gorzej, ale musiało tak być, bo kwestie epidemiczne wpłynęły na wszystkich. Z drugiej strony sytuacja jest na pewno dużo lepsza niż chociażby w południowej Europie czy w niektórych krajach Europy Zachodniej.


"Czas spadających gwiazd" - spektakl perseidów na nocnym niebie

12.08.2020, 07:46

Warto pomyśleć w środę (12.08) o najbliższym wieczorze. Połowa sierpnia to idealny czas na obserwację nocnego nieba.


Zdobywanie kosmosu

5.06.2020, 08:04

Zdobywanie kosmosu to marzenie wielu, jednak nieliczni mogą te marzenia realizować. Ostatnio mogliśmy podziwiać start Space X Dragon Crew. Po prawie 10 latach Amerykanie posłali w kosmos załogowy statek.


Blisko 38 mln zł będzie kosztowała budowa biblioteki i planetarium UwB

24.09.2019, 13:42

Blisko 38 mln zł będzie kosztowała budowa gmachu biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku i obserwatorium astronomicznego wraz z planetarium. Obiekty te - jak mówią władze uczelni - będą służyły zarówno środowisku akademickiemu, jak i mieszkańcom.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok