Radio Białystok | Wiadomości | O 2,1 mln zł zwiększono pulę środków na "bon antywirusowy" dla podlaskich firm

O 2,1 mln zł zwiększono pulę środków na "bon antywirusowy" dla podlaskich firm

16.10.2020, 16:41, akt. 16:45

O 2,1 mln zł - do kwoty 7,5 mln zł - urząd marszałkowski zwiększył pulę środków na "bon antywirusowy" dla podlaskich firm, które w czerwcu złożyły wnioski do prowadzącej ten konkurs Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Pieniądze dostaną wszystkie firmy, których wnioski zostały pozytywnie ocenione

Oznacza to, że pieniądze na walkę ze skutkami gospodarczymi koronawirusa dostaną wszystkie firmy, których wnioski zostały pozytywnie ocenione - poinformowała w piątek (16.10) Ewa Kozłowska z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, która jest operatorem tego bonu. Łącznie pieniądze dostanie 98 firm; 33 z nich były na liście rezerwowej, teraz wiadomo, że dostaną wsparcie.

Pieniądze są przeznaczone dla firm z Białegostoku i dziewięciu ościennych gmin: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków lub Zabłudów, które tworzą stowarzyszenie Białostocki Obszar Funkcjonalny (BOF). Środki pochodzą z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 z części dedykowanej BOF.


Bony cieszyły się ogromnym zainteresowaniem firm

Bony cieszyły się ogromnym zainteresowaniem firm. W czerwcu, po jednym dniu, wstrzymano nabór na te granty, bo złożone wnioski dwukrotnie co do wartości przekraczały pulę środków dostępną w konkursie. Od września pieniądze trafiają już do firm, przedsiębiorcy składają kolejne wnioski o płatności.

Maksymalnie jedna firma może dostać do 100 tys. zł pomocy w formie refundacji. Środki można przeznaczyć na różne cele, których efektem ma być poprawa sytuacji firmy w związku z koronawirusem. Chodzi np. o zakup środków ochrony, ale też wdrożenie nowych rozwiązań, usług, produktów, pomysłów, by pomóc firmom w funkcjonowaniu na rynku, a nawet zmienić branżę - przypomniała Ewa Kozłowska. "Od tego zależy kwota przyznanej pomocy" - dodała. Średnia kwota pomocy to ok. 76,5 tys. zł.

PFRR informowała wcześniej, że o bony mogły się starać firmy, które prowadzą działalność co najmniej od początku 2019 r., które z powodu pandemii koronawirusa odnotowały spadek sprzedaży co najmniej o 25 proc. Dopiero w drugiej kolejności miały być wspierane bonem te firmy, które miały spadek obrotów co najmniej 15 lub 10 proc.

PFRR oceniła, że wnioski o bony złożyły firmy z najróżniejszych branż, nie ma jednej dominującej.

Dwie firmy, mimo że wnioski zostały pozytywnie ocenione, zrezygnowały z grantów, gdy okazało się, że przekroczyły limit pomocy antycovidowej.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej

15.10.2020, 19:00

Kolejni przedsiębiorcy mogą od czwartku (15.10) wnioskować do ZUS o wsparcie. Chodzi o przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej, którzy stracili dochody z powodu pandemii koronawirusa.


Premier: proponujemy drogę środka, by uratować zarówno zdrowie ludzi, jak i gospodarkę

15.10.2020, 18:24

W walce z epidemią proponujemy drogę środka, która ma zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne ludziom, ale też uratować gospodarkę; czerpiemy z najlepszych praktyk i informacji z całego świata, taka strategia jest właściwa i pozwoli nam zwalczyć epidemię - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.


Nakaz noszenia maseczek w całym kraju

10.10.2020, 04:16

Od 10 października strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Premier wyjaśnił, że ten nakaz został wprowadzony w związku ze znacznym wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce w ostatnim czasie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedorukźródło: stock.adobe.com
UWAGA!
23.10.2020, 08:01, akt. 10:57

Uwaga! Mikrofon czeka!źródło: ZUS
REGION
23.10.2020, 16:52, akt. 17:02

ZUS wstrzymuje wyjazdy do sanatoriów
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok