Radio Białystok | Wiadomości | Teatralno-filmowy projekt w sieci "Bajki filozoficzno-terapeutyczne w technice lalkarskiej"

Teatralno-filmowy projekt w sieci "Bajki filozoficzno-terapeutyczne w technice lalkarskiej"

autor: Olga Gordiejew

25.10.2020, 14:30, akt. 15:10

Z potrzeby twórczej aktywności i z inspiracji bajkami białostoczanki Agnieszki Suchowierskiej powstał teatralno-filmowy projekt w sieci - "Bajki filozoficzno-terapeutyczne w technice lalkarskiej".

Michał Strokowski i Małgorzata Tarasewicz-Wosik, fot. Barbara Sokolińska
Michał Strokowski i Małgorzata Tarasewicz-Wosik, fot. Barbara Sokolińska

Absolwenci białostockiej Akademii Teatralnej wspólnie z twórcami z różnych dziedzin sztuki stworzyli cztery filmowe opowieści.


To są bajki o tym jak nie dać się krzywdzie, jak zacząć wszystko od nowa, jak być wolnym. Przede wszystkim są to bajki dla dorosłych, ale można ich słuchać i oglądać z dziećmi, trzeba o tym z dziećmi rozmawiać. Bajki filozoficzno-terapeutyczne powstały z pandemii, czyli z tego, że teatry nie mogą grać na żywo, a chcieliśmy dotrzeć z przekazem do ludzi pozamykanych w domach i do ośrodków terapeutycznych - do tych, którzy najbardziej się boją - mówi Michał Strokowski z fundacji Flap People. 


Dwie bajki powstały w podbiałostockim Siedlisku Kultury - Solniki 44. Scenografka Małgorzata Tarasewicz-Wosik podkreśla, że to była próba połączenia teatru z filmem.


To nie jest spektakl. To jest co prawda 20 minut działań na scenie, ale bardzo dużą rolę odgrywa operator-filmowiec, który widzi zupełnie inaczej niż my na scenie. To przepiękne prace dla mnie, jako twórcy teatralnego, z teatru formy. Wszystkim polecam zobaczyć to, że teatr lalek w tak niezwykły sposób można przenieść filmowo. Absolutnie coś niezwykłego się wydarzyło w tych bajkach, także zapraszam do oglądania - mówi Małgorzata Tarasewicz-Wosik.


Bajki pierwotnie planowane były na scenę tradycyjną, lecz ze względu na pandemię trafiły do sieci. Można je obejrzeć nieodpłatnie na kanałach Flap People na Facebooku i YouTube. Dostępne będą do 30.10.


Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bajki filozoficzno-terapeutyczne w technice lalkarskiej

18.10.2020, 07:35

Z potrzeby twórczej aktywności w czasie lockdownu, powstał teatralno-filmowy projekt "Bajki filozoficzno-terapeutyczne w technice lalkarskiej".


Dwudziestu trzech młodych ludzi odebrało indeksy Akademii Teatralnej w Białymstoku

5.10.2020, 18:13

Chcą realizować swoje pasje w twórczych zawodach aktora, reżysera, scenografa. Dwudziestu trzech młodych ludzi odebrało indeksy Akademii Teatralnej w Białymstoku (14 adeptów na kierunku aktorskim, 5 na reżyserii i 4 na technologii teatru lalek) W sumie na uczelni studiuje ponad 60 studentów.


Obchody Światowego Dnia Lalkarstwa w BTL-u

21.09.2020, 15:45

Wręczenie nagród dla lalkarzy, pokazy etiud, a także dyskusja o teatrze w czasach pandemii - złożyły się na obchody Światowego Dnia Lalkarstwa, które w poniedziałek (21.09) odbyły się w Białymstoku.


Premierowy pokaz spektaklu "Piaskownica" w Białostockim Teatrze Lalek

19.09.2020, 17:10

W Białostockim Teatrze Lalek w sobotę (19.09) premiera "Piaskownicy". Tekst Michała Walczaka wziął na warsztat Mateusz Tymura - twórca Teatru Latarnia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z książką 2020

Karolina Cicha & Spółka w Polskim Radiu Białystok

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: bialystok.policja.gov.pl
BIAŁYSTOK
30.11.2020, 12:53, akt. 13:17

Oszust "na policjanta" w areszcie
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok