Radio Białystok | Wiadomości | Młodzież Wszechpolska broni kościołów

Młodzież Wszechpolska broni kościołów

autor: Marcin Gliński

27.10.2020, 14:25, akt. 17:33

Chcą bronić kościołów, bo uważają, że część protestujących chce je profanować. Tak podlascy działacze Młodzieży Wszechpolskiej zareagowali na ostatnie strajki przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Konferencja Młodzieży Wszechpolskiej, 27.10.2020, fot. Marcin Gliński
Konferencja Młodzieży Wszechpolskiej, 27.10.2020, fot. Marcin Gliński

W ubiegłym tygodniu TK uznał za niekonstytucyjne przerywanie ciąży z powodu ciężkich wad płodu. W niedzielę (25.10) ulicami Białegostoku w proteście przeszło - jak podaje policja - 11 tysięcy osób.

Prezes białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej Michał Mikucki mówi, że działacze jego ugrupowania pilnowali wtedy wejść do świątyń w Białymstoku.


My jako Młodzież Wszechpolska wiedzieliśmy od razu, że chcemy działać. Pojawiliśmy się w niedzielę wieczorem na mszach, bo wiedzieliśmy, że będą pojawiać się tam aborcjoniści. Było kilka prób wdarcia się na schody do św. Rocha, ale największe próby pojawiły się pod białostocką katedrą. Pewna grupa próbowała się wedrzeć siłą do katedry - mówi Michał Mikucki.


Według policji podczas niedzielnego "spaceru" nie doszło do zakłóceń porządku. W poniedziałek w protestach na rondzie Lussy w Białymstoku wzięło udział około 1000 osób. Policjanci nie odnotowali żadnych incydentów. Nie wystawili też żadnego mandatu.

We wtorek (27.10) w Białymstoku o 18:00 ma odbyć się kolejny "spacer" przeciwników zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Michał Mikucki dodaje, że jego ugrupowanie planuje znowu bronić kościołów. Młodzież Wszechpolska zamierza również patrolować ulice i interweniować w przypadku profanacji świątyń czy pomników.


Młodzież Wszechpolska zbiera podpisy

"Tak dla rodziny, nie dla gender". To hasło akcji zbierania podpisów pod inicjatywą ustawodawczą, której celem jest wypowiedzenie przez Polskę konwencji stambulskiej. W Podlaskiem zbiórkę prowadzić będzie Młodzież Wszechpolska.

Przeciwnicy konwencji stambulskiej krytykują m.in. zapisy w dokumencie dotyczące płci społeczno-kulturowej.


W konwencji stambulskiej jest między innymi określone pojęcie tzw. płci społeczno-kulturowej. To przetłumaczenie tego pojęcia "gender". Sama płeć społeczno-kulturowa jest oczywiście pewnym wymysłem. Konwencja źle wskazuje przyczyny przemocy wobec kobiet. Przyczyną wskazywaną w konwencji są role społeczne. Ta konwencja w ogóle nie opiera się na statystykach, które wskazują, że główną przyczyną przemocy domowej jest alkoholizm i narkomania - mówi prezes białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej Michał Mikucki.


Żeby inicjatywa ustawodawcza trafiła do polskiego parlamentu, trzeba 100 tys. podpisów


Chcielibyśmy zainicjować zbiórkę podpisów pod tą inicjatywą ustawodawczą w naszym województwie. Mamy niecałe trzy miesiące w tej chwili na to, aby zebrać sto tysięcy podpisów w skali całego kraju, aby ta inicjatywa ustawodawcza trafiła do parlamentu. Jako Młodzież Wszechpolska deklarujemy również, że będziemy starali się przynajmniej raz w tygodniu w okresie tych trzech miesięcy prowadzić zbiórki miejskie - mówi prezes okręgu podlaskiego Młodzieży Wszechpolskiej Kinga Dubrawska.


Inicjatywą ustawodawczą, która ma trafić do parlamentu, koordynuje Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

| red: sk, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Policja ustala, kto zniszczył ogrodzenie zabytkowego Pałacu Branickich

27.10.2020, 13:17

Na ogrodzeniu zabytkowego Pałacu Branickich w centrum Białegostoku pojawiły się wykonane farbą czerwone napisy, między innymi "potrzebujesz aborcji" i numer telefonu komórkowego. Namalowano tam też czerwony symbol błyskawicy, którym posługuje się Strajk Kobiet.


Około 1000 osób protestowało, blokując ruch na rondzie Lussy w Białymstoku [zdjęcia]

26.10.2020, 17:46

Przez blisko godzinę około 1000 osób blokowało ruch w centrum Białegostoku na rondzie Lussy. W ten sposób protestowali przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niedopuszczalności aborcji eugenicznej.


Ulicami Białegostoku i Łomży przeszedł "czarny spacer" w obronie praw kobiet

26.10.2020, 07:11

11 tysięcy osób - według danych policji - przeszło w niedzielę (25.10) wieczorem ulicami Białegostoku. W ten sposób protestowały przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok