Radio Białystok | Wiadomości | Radni Wasilkowa przyznali ponad 20 tys. zł na renowację dwóch pomników na rzymskokatolickim cmentarzu

Radni Wasilkowa przyznali ponad 20 tys. zł na renowację dwóch pomników na rzymskokatolickim cmentarzu

autor: Marcin Gliński

31.10.2020, 15:01, akt. 17:24

W tym roku, z powodu zamknięcia cmentarzy, nie będzie kwesty na wasilkowskiej nekropolii. Co roku wolontariusze zbierali pieniądze na konserwację zabytków na rzymskokatolickim cmentarzu.

Zabytkowe pomniki na cmentarzu w Wasilkowie, fot. UM Wasilków
Zabytkowe pomniki na cmentarzu w Wasilkowie, fot. UM Wasilków

Kilka tygodni temu parafii zarządzającej nekropolią udało się odrestaurować dwa pomniki Chrystusa Niosącego Krzyż oraz Judasza i Anioła. Mimo braku kwesty, koszty renowacji zwrócą się w połowie - radni miejscy przyznali na to pieniądze. Chodzi o blisko 20,5 tysiąca złotych.

To już kolejny raz, kiedy gmina wspomaga cmentarz, który ze względu na liczbę zabytkowych nagrobków, rzeźb jest miejscem wyjątkowym w całym województwie podlaskim – mówi Dominika Jocz, wiceburmistrz Wasilkowa. 

W tym roku z powodu pandemii cmentarze na Wszystkich Świętych pozostaną zamknięte, nie dojdzie więc do skutku i kwesta, w czasie której zbierano na cmentarzu pieniądze na odnowę i konserwację zabytków. Tym bardziej więc cieszymy się, że radni zgodnie przystali na nasz pomysł i wspomożemy tym samym restaurację jednego z najważniejszych zabytków i miejsc w Wasilkowie

 - podkreśla Dominika Jocz.

Cmentarz rzymskokatolicki w Wasilkowie powstał w końcu XIX wieku, a w 2002 r. wpisano go do rejestru zabytków. Na cmentarzu znajdują się rzeźby nawiązujące tematyką do Pasji i Zmartwychwstania Jezusa, dwie fontanny i około sześćdziesięciu zabytkowych nagrobków, z których najstarszy jest z 1896 r.

| red: bs, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zamknięte i puste cmentarze w województwie podlaskim [wideo]

31.10.2020, 09:03

Całkowicie pusty jest parking przy cmentarzu miejskim przy ul. Wysockiego w Białymstoku. Przy cmentarzu przy ul. Raginisa czy ks. Suchowolca sytuacja wygląda podobnie.


W związku z decyzją o zamknięciu cmentarzy zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców

30.10.2020, 17:45

W związku z decyzją dotyczącą zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni, zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.


Wiele osób odwiedziło podlaskie cmentarze przed ich zamknięciem

30.10.2020, 17:06

W sobotę, niedzielę i poniedziałek (31.10 - 02.11) zamknięte będą cmentarze. Poinformował o tym w piątek (30.10) premier Mateusz Morawiecki.


Premier: od soboty do poniedziałku cmentarze zamknięte

30.10.2020, 15:40

W najbliższą sobotę, niedzielę 1 listopada i w poniedziałek zamknięte będą cmentarze - poinformował w piątek (30.10) premier Mateusz Morawiecki. Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi - podkreślił.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok