Radio Białystok | Wiadomości | Zamknięte i puste cmentarze w województwie podlaskim [wideo]

Zamknięte i puste cmentarze w województwie podlaskim [wideo]

autor: Marcin Mazewski, Paweł Wądołowski, Wojciech Szubzda

31.10.2020, 09:03, akt. 19:12

Całkowicie pusty jest parking przy cmentarzu miejskim przy ul. Wysockiego w Białymstoku. Przy cmentarzu przy ul. Raginisa czy ks. Suchowolca sytuacja wygląda podobnie.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Przed cmentarzem parafialnym przy ul. Wojska Polskiego w Suwałkach można spotkać pojedynczych ludzi - relacja Marcina Mazewskiego

Niektórzy odwiedzają cmentarz przy ul. Kopernika w Łomży - relacja Pawła Wądołowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pustki przy białostockich nekropoliach

Przy cmentarzach nie ma praktycznie żadnych ludzi, ruch na ulicach jest minimalny.

Nie ma również kupców, którzy zawsze przed cmentarzami na straganach sprzedawali kolorowe kwiaty, znicze, świeczki. Trudno było zawsze przejść przez parking czy chodniki - bo na nich rozstawiane były różnobarwne chryzantemy. Teraz tego wszystkiego nie ma.Przy cmentarzu miejskim przy ul. Wysockiego w Białymstoku są za to patrole policji i straży miejskiej.

Funkcjonariusze co jakiś czas przejeżdżają również ulicą Wysockiego, podobne patrole nasz reporter Wojciech Szubzda widział w okolicach ul. Plażowej i ks. Suchowolca w Białymstoku.

Główna brama wejściowa do cmentarza miejskiego owinięta jest grubym, metalowym łańcuchem i zamknięta dodatkowo na kłódkę. Przed wejściem są też wywieszone kartki, że zgodnie z decyzją rządu cmentarze są zamknięte na trzy dni.

Przed bramą nasz reporter spotkał jedną starszą panią, która miała ze sobą znicze i liczyła na to, że mimo wszystko jednak uda się jej wejść na groby bliskich. Ale z powodu zamkniętej bramy nie mogła wejść na teren całkowicie pustej nekropolii.


Ludzie masowo odwiedzali groby w piątek

Po informacji o zamknięciu cmentarzy, mieszkańcy województwa tłumnie ruszyli na nekropolię z kwiatami i zniczami. Przy cmentarzu przy ul. Kopernika w Łomży było wiele samochodów. Policja kierowała ruchem. Korki były także przy cmentarzu przy ul. Przykoszarowej.


Niektórzy odwiedzają cmentarz przy ul. Kopernika w Łomży

To tradycja, żeby odwiedzać zmarłych - tak tłumaczą się osoby, które mimo decyzji o zamknięciu cmentarzy odwiedzają w sobotę (31.10) łomżyńską nekropolię przy ulicy Kopernika. Wielu z nich korzysta z tego, że jedna z bram nie jest zamknięta, ze względu na to, że jej część jest zdemontowana.

Jak się dowiedzieliśmy - policjanci w naszym województwie mieli tylko jedno zgłoszenie dotyczące łamania zakazu wejścia na cmentarz w jednej z gmin powiatu łomżyńskiego. Ale mundurowi, którzy pojechali na miejsce nie potwierdzili, że do niego doszło.

 

W Suwałkach przed cmentarzem można spotkać pojedynczych ludzi 

Przed cmentarzem parafialnym przy ul. Wojska Polskiego w Suwałkach można spotkać sprzedawców kwiatów i pojedynczych ludzi. Niektórzy modlą się przed murami, bądź zostawiają na nich zapalone świeczki.


| red: mag, wsz, bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W związku z decyzją o zamknięciu cmentarzy zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców

30.10.2020, 17:45

W związku z decyzją dotyczącą zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni, zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.


Wiele osób odwiedziło podlaskie cmentarze przed ich zamknięciem

30.10.2020, 17:06

W sobotę, niedzielę i poniedziałek (31.10 - 02.11) zamknięte będą cmentarze. Poinformował o tym w piątek (30.10) premier Mateusz Morawiecki.


ks. Andrzej Dębski

30.10.2020, 15:28

Tegoroczne obchody uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego będą inne niż zwykle. W jaki sposób możemy wyrazić swoją pamięć o bliskich?
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok