Radio Białystok | Wiadomości | Szybkie testy antygenowe usprawnią pracę laboratoriów, ale nie wyłapią wszystkich zakażonych

Szybkie testy antygenowe usprawnią pracę laboratoriów, ale nie wyłapią wszystkich zakażonych

autor: Ryszard Minko

4.11.2020, 15:50, akt. 5.11.2020, 10:34

Dopuszczenie szybkich testów antygenowych na koronawirusa usprawni pracę laboratoriów, ale nie wyłapie wszystkich zakażonych.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Szefowa białostockiego laboratorium przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku Joanna Reszeć zwraca uwagę, że tak zwane testy kasetkowe nie są tak dokładne jak stosowane do tej pory testy PCR.

Są to takie testy, które mogą wykrywać wirusa w momencie, kiedy on jest aktywny, ale mogą też wykrywać jakieś tam cząstki wirusa, kiedy już nie są aktywne te wirusy. Plus oczywiście mogą być wyniki fałszywie ujemne. Nawet niektórzy podają, że do 20-30%. To sporo. Są to testy które można wykonać w bardzo szybkim czasie jako test przesiewowy, w momencie kiedy potrzebny jest szybki wynik, kiedy nie wiadomo co robić z pacjentem. To jest jakiś rodzaj wyjścia

- mówi Joanna Reszeć.

Dopuszczenie do szerszego użycia testów antygenowych zakłada ogłoszona przez ministra zdrowia trzecia strategia walki z epidemią koronawirusa. Zakłada ona także między innymi wyposażanie lekko chorych w pulsoksymetry, służące do monitorowania nasycenia krwi tlenem. Kiedy poziom tlenu spada, pacjent leczony w domu powinien trafiać do szpitala.

| red: mag, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dyrekcja szpitala w Grajewie: nie jesteśmy w stanie przekształcić szpitala w covidowy

4.11.2020, 15:58

Dyrekcja szpitala w Grajewie poinformowała wojewodę podlaskiego, że nie jest w stanie w całości przekształcić placówki w covidową. Główny powód to brak kadry medycznej.


Prof. Horban: znaczny wzrost zachorowań przekroczy możliwości systemu zdrowia

4.11.2020, 15:27

Gdy dojdzie do znacznego zwiększenia liczby zachorowań, liczba chorych przekroczy możliwości systemu ochrony zdrowia, a śmiertelność może dojść do 10 proc. – mówił w środę (4.11) członek Rządowej Rady Medycznej ds. Epidemiologicznych prof. Andrzej Horban. Zaapelował o zachowywanie się tak jak wiosną.


Niedzielski: system jest na granicy wydolności, czas włączyć hamulec awaryjny

4.11.2020, 15:15

System ochrony zdrowia jest na granicy wydolności, trzeba ograniczyć liczbę zakażeń, czas włączyć hamulec awaryjny – powiedział w środę (4.11) minister zdrowia Adam Niedzielski.


Premier Morawiecki: wprowadzamy kolejne restrykcje. Może czekać nas narodowy lockdown

4.11.2020, 14:32

Przed nami arcytrudny czas, pandemia nasila się, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana, dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne. Chronimy tym samym służbę zdrowia i obywateli przed tragicznymi konsekwencjami pandemii - powiedział w środę (4.11) premier Mateusz Morawiecki.


Lekko chorzy dostaną pulsoksymetry, będą też robione szybkie testy antygenowe - nowa strategia walki z pandemią

4.11.2020, 14:30

Lekko chorzy dostaną pulsoksymetry do monitorowania swego stanu zdrowia w domu, a zakażeni wykrywani będą także szybkimi testami antygenowymi. To część założeń przyjętej nowej strategii walki z pandemią koronawirusa, którą ogłosił minister zdrowia. Tymczasem medycy na co dzień obcujący z pacjentami zwracają uwagę, że niekoniecznie rozwiąże ona problemy pacjentów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok