Radio Białystok | Wiadomości | Lekko chorzy dostaną pulsoksymetry, będą też robione szybkie testy antygenowe - nowa strategia walki z pandemią

Lekko chorzy dostaną pulsoksymetry, będą też robione szybkie testy antygenowe - nowa strategia walki z pandemią

autor: Ryszard Minko

4.11.2020, 14:30, akt. 14:56

Lekko chorzy dostaną pulsoksymetry do monitorowania swego stanu zdrowia w domu, a zakażeni wykrywani będą także szybkimi testami antygenowymi. To część założeń przyjętej nowej strategii walki z pandemią koronawirusa, którą ogłosił minister zdrowia. Tymczasem medycy na co dzień obcujący z pacjentami zwracają uwagę, że niekoniecznie rozwiąże ona problemy pacjentów.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Nowa strategia walki z pandemią - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Specjalistka medycyny rodzinnej z Białegostoku Joanna Zabielska-Cieciuch wyjaśnia, że przychodnia w której pracuje już od kilku tygodni wypożycza pacjentom pulsoksymetry. Zgodnie ze wskazaniami, jeżeli utlenowanie krwi spada poniżej 90 procent, pacjent musi trafić do szpitala, tymczasem w praktyce są trudności w przekazaniu pacjenta, bo dyspozytorzy pogotowia domagają się wcześniejszego ustalenia miejsca w szpitalu. W ten sposób chcą uniknąć kłopotów ambulansu, który musi jeździć od szpitala do szpitala w poszukiwaniu miejsca dla chorego.

- To są nagłe przypadki i trzeba działać szybko, tymczasem wtedy wymaga się od lekarza obdzwonienia szpitali i znalezienia miejsca dla pacjenta, co zabiera cenne godziny, tym bardziej, że ani NFZ ani służby wojewody nie przygotowały lekarzom wykazu "szybkich kontaktów” do szpitali w takich sytuacjach – mówi Joanna Zabielska-Cieciuch.

Problemy w transporcie pacjentów potwierdza też zastępca Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku Mirosław Rybałtowski. Jak mówi, od kilku tygodni niemal codziennością zespołów ratownictwa medycznego i karetek transportowych jest nieraz wielogodzinne kursowanie od szpitala do szpitala z pacjentem, którego nikt nie chce przyjąć. Najbardziej "problematyczni” są pacjenci z podejrzeniem zakażenia, bo niezakażonych szpitale przyjmują, zakażeni także znajdują pomoc w tak zwanych szpitalach covidowych, ale wszyscy odmawiają przyjęcia niezdiagnozowanych pacjentów – wyjaśnia Mirosław Rybałtowski. Dodaje też, by chorzy, którzy nie wymagają pilnej pomocy zespołów ratownictwa, wstrzymywali się z wyzwaniem karetki, bo ratownicy są bardzo przeciążeni.

Z podobnym apelem zwraca się też doktor Joanna Zabielska-Cieciuch, by nie blokować pracy lekarzy w błahych przypadkach.

Drugim elementem wprowadzanej nowej strategii jest sprawniejsze testowanie potencjalnie zakażonych. Do tej pory za jedyne wiarygodne uznawano kosztowne, czasochłonne, ale i najdokładniejsze testy PCR. Teraz dopuszczalne będzie stosowanie szybkich testów antygenowych, ale i one mają swoje mankamenty, bo nie są tak dokładne i mogą dawać nawet kilkanaście procent błędnych wyników dodatnich i ujemnych – zauważa szefowa laboratorium przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku doktor Joanna Reszeć. Specjalistka zwraca jednak uwagę, że takie testy można potraktować jako testy przesiewowe, by szybko "wyłapywać” zakażonych na przykład na izbach przyjęć. Zaznacza jednak, że w przypadku fałszywie ujemnego wyniku testu osoba zakażona nie zostanie wykryta i może nadal zakażać innych.

Jak wynika z informacji Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego na potrzeby zakażonych pacjentów przygotowano 1250 łóżek, z czego nieco ponad 700 jest już zajętych. Stale przybywa też chorych w najcięższym stanie, którzy wymagają podłączenia do respiratora.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W hali sportowej UMB trwa budowa szpitala tymczasowego

4.11.2020, 13:38

Trwa budowa szpitala tymczasowego w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Przyśpieszyły też prace wykończeniowe nowego oddziału szpitala zakaźnego na białostockich Dojlidach.


24 692 nowe przypadki koronawirusa w Polsce

4.11.2020, 10:38

Ministerstwo zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też dane dotyczące zgonów spowodowanych COVID-19.


Prof. Gut: trochę zmniejszyliśmy naszą aktywność społeczną i zaczęliśmy nosić maski

4.11.2020, 08:23

Trochę zmniejszyliśmy naszą aktywność społeczną i zaczęliśmy nosić maseczki - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że nowa stratega walki z epidemią zakłada jego zdaniem wiele ruchów wyprzedzających, które w razie możliwego wzrostu liczby zakażeń i tak byłyby konieczne.


Centra krwiodawstwa apelują do ozdrowieńców, by oddawali osocze

4.11.2020, 08:14

Centra krwiodawstwa wciąż apelują do osób, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem, aby podzieliły się swoim osoczem.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok