Radio Białystok | Wiadomości | #Adoptujseniora - internetowa akcja promująca adopcje starszych psów ze schroniska

#Adoptujseniora - internetowa akcja promująca adopcje starszych psów ze schroniska

16.11.2020, 12:20, akt. 13:36

Nadchodzi zima, a to w schronisku trudny czas przede wszystkim dla psich seniorów - mówią wolontariusze z białostockiego schroniska. W internetowej akcji zachęcają: #Adoptujseniora nim będzie za późno.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

W Dolinie Dolistówki znowu mamy jesień, ale jakże inną niż te dotychczasowe. Przez pandemię koronawirusa nie możemy się z wami spotkać, pójść na wspólny PSAcer czy wypić wspólnej herbatki na czterech łapkach, byście mogli poznać naszych podopiecznych. A w głowach mamy, że zaraz przyjdzie najtrudniejszy czas w schronisku… zima. To trudny czas przede wszystkim dla naszych seniorów

 - piszą w mediach społecznościowych wolontariusze Schroniska dla Zwierząt w Białymstoku, które znajduje się przy ul. Dolistowskiej.Z powodu ograniczeń związanych z pandemią, postanowili promocję psów przenieść całkowicie do internetu, na swój profil w mediach społecznościowych i rozpocząć akcję pod hasłem "#adoptujseniora nim będzie za późno".

Jak mówi jedna z wolontariuszek i organizatorek akcji Magda Szczuka, internet to na tę chwilę jedyna możliwość, by promować psy szukające domów, a - jak dodała - przed zimą domy dla seniorów są szczególnie potrzebne. 

Najbardziej teraz zależy nam, by znalazły się domy dla tych psów, którym zostało już mniej niż więcej czasu. Przysłowiowy ciepły kąt to nie tylko takie wyrażenie. Im naprawdę jest potrzebny ciepły, suchy i cichy kąt, by wygrzać stare kosteczki. Nawet budy ze słomą nie dadzą tego ciepła co kanapa, wiadomo

 - powiedziała Magda Szczuka.

W ramach akcji na fanpejdżu schroniska codziennie będą ukazywały się zdjęcia psich seniorów z krótką informacją o tym, ile mają lat i od kiedy przebywają w schronisku, a także z wypowiedzią wolontariusza danego psa.

Jako pierwsze opublikowano zdjęcie najstarszej suni przebywającej w schronisku, 19-letniej Saby. Saba w schronisku jest od 12 lat.

To niezwykła, mocno wiekowa sunia, skryta, na spacerach w zasadzie nie zwraca na mnie uwagi, ale już na smaczki ode mnie to i owszem. (...) spaceruje nieśpiesznie, raz po raz domagając się ciacha czy innego cuksa. Żywiołowość nie jest jej naturą, ale nie tylko dlatego że ma swoje lata

 - tak zaczyna opowieść o Sabie jej wolontariuszka Justyna.
Oprócz tych opowieści mają ukazywać się historie osób, które zdecydowały się podarować dom starszym psom, by pokazać, że życie z psim seniorem daje dużo radości. Wolontariusze będą przypominać też, że adopcja starszego psa kosztuje symboliczną złotówkę.

Schronisko już od jakiegoś czasu zwraca uwagę na potrzeby starszych psów. Jak mówiła wcześniej kierownik białostockiego schroniska Anna Jaroszewicz, coraz więcej osób myśląc o adopcji psa, pyta o starsze psy, którym chce podarować dom na ich ostatnie lata życia. To - jak podkreśla - cieszy, że choć tę "psią emeryturę" spędzą w ciepłym, kochającym domu.


Posłuchaj reportażu o psich seniorach "Pieska jesień życia"


Obecnie w schronisku przebywa ok. 130 psów, w tym 44 to psy powyżej 8 roku życia, czyli tzw. seniorzy. Najstarszych psów, powyżej 10 roku życia jest ok. 30. Od początku roku 26 tych najstarszych psów znalazło swoje nowe domy.

Wolontariusze co roku też organizują na początku roku akcję "Pora na psiego seniora", która trwa cały styczeń. W jej ramach organizowane są m.in. spacery ze starszymi psami, psy szukające domów można też wtedy spotkać w białostockich kawiarniach.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze gminy Raczki uruchomią stronę internetową, na której będzie można adoptować bezpańskie psy

9.10.2020, 08:40

Dzięki temu czworonogi trafią do nowych właścicieli, a samorząd zaoszczędzi nawet kilkanaście tysięcy rocznie.


Wolontariusze odwiedzają psy w białostockim schronisku [zdjęcia]

4.06.2020, 10:49

Po ponad dwóch miesiącach przerwy do białostockiego schroniska wrócili wolontariusze.


Schronisko dla psów w Białymstoku zamknięte w związku z koronawirusem, ale adopcje wciąż możliwe

19.03.2020, 16:12

W ubiegły czwartek (12.03) schronisko do odwołania zostało zamknięte dla odwiedzających i wolontariuszy, którzy socjalizują i wyprowadzają psy na spacery.


Białostockie schronisko dla zwierząt przyłączyło się do akcji "Pies To Nie Prezent"

4.01.2020, 09:39

Żywe zwierzę, to najgorszy z możliwych prezentów świątecznych i noworocznych - apelują miłośnicy zwierząt.


Styczeń pod hasłem psich seniorów w białostockim schronisku

3.01.2020, 13:05

Spacery ze starszymi psami, które szukają domów, promocja adopcji psich seniorów w internecie, wspólne odwiedziny z psami w jednej z kawiarni – tak wolontariusze ze Schroniska dla Zwierząt w Białymstoku chcą przez cały styczeń promować starsze zwierzęta, by znalazły domy.


Białostockie schronisko dla zwierząt wstrzymało przed świętami Bożego Narodzenia adopcje szczeniąt

13.12.2019, 13:03

Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku wstrzymało przed świętami Bożego Narodzenia adopcje szczeniąt. Placówka chce uświadomić, że żywa istota nie może być prezentem, a posiadanie psa nie może być chwilową zachcianką.


Akcja "Miss na 4 łapkach" w Białymstoku - psy ze schroniska też są piękne! [zdjęcia]

18.08.2019, 03:48

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Teatrem Dramatycznym w niedzielę (18.08) odbyła się akcja charytatywna pod nazwą "Miss na 4 łapkach".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok