Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy policjanci zatrzymali 20-latkę wz. z oszustwami "na wnuczka"

Podlascy policjanci zatrzymali 20-latkę wz. z oszustwami "na wnuczka"

18.11.2020, 11:37, akt. 11:58

Podlascy policjanci zatrzymali w Warszawie kolejną osobę podejrzaną o udział w oszustwach metodą "na wnuczka". Według śledczych, 20-letnia dziewczyna odebrała od starszej mieszkanki Białegostoku 65 tys. zł, których rzekomo potrzebował syn starszej pani, by uniknąć więzienia za wypadek.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

20-latka została aresztowana na trzy miesiące

Podejrzana została zatrzymana w jednym z warszawskich hoteli; na wniosek prokuratury sąd aresztował ją na trzy miesiące - poinformował w środę (18.11) zespół prasowy podlaskiej policji.

Oszukana mieszkanka Białegostoku uwierzyła w historię o wypadku, którego sprawcą miał być jej syn. Mężczyzna, który zadzwonił do kobiety na telefon stacjonarny, przekonał ją, że jest właśnie jej synem. Opowieść o wypadku "ubarwił" jeszcze informacją, że stało się to na przejściu dla pieszych, a poszkodowaną jest kobieta w ciąży. Tę wersję potwierdził rzekomy policjant, który włączył się do rozmowy.


Seniorka dała oszustce 65 tys. zł

Przekonali kobietę, że na polubowne załatwienie sprawy potrzebne są pieniądze. Instruowana przez oszustów seniorka przekazała 65 tys. zł dziewczynie, która po nie przyszła i podawała się za adwokata.

W ostatnich tygodniach podlascy policjanci zatrzymali w Warszawie w sumie pięć osób, podejrzanych o udział w tego typu oszustwach, których rola sprowadzała się do odbioru pieniędzy; pokrzywdzeni tracili oszczędności swego życia, kwoty po kilkadziesiąt tysięcy złotych.


Oszuści cały czas aktywni

Według danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, od początku tego roku oszuści działający metodą "na wnuczka" lub wykorzystując jej zmodyfikowane wersje, podając się nie tylko za członków rodziny, ale za policjantów, próbowali oszukać w ten sposób w regionie ponad dwieście osób.

Policja wciąż powtarza apel o zachowanie szczególnej ostrożności i nieprzekazywanie pieniędzy obcym, zanim nie skontaktujemy się z osobą, do której gotówka miałaby trafić. Przypomina przy tym, że tzw. legendy, czyli wersje zdarzeń przedstawiane przez oszustów, mogą być bardzo różne, mogą się oni podawać nie tylko za wnuczka lub innego członka rodziny, ale np. za policjantów, w tym funkcjonariuszy CBŚP czy pracowników różnych instytucji.

Policjanci powtarzają też apel do rodzin osób starszych, by przypominały bliskim o zagrożeniach i opisywanie, jak działają oszuści. Policja podkreśla, że sama nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem, nie informuje też telefonicznie o prowadzonych działaniach.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jak działają złodzieje i co zrobić, by nie dać się oszukać? Akcja skierowana do seniorów

3.11.2020, 14:25

Chodzi m.in. o pokazanie jak działają złodzieje i co zrobić, by nie dać się oszukać. Podlaska policja we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i Polskim Radiem Białystok rozpoczęła kolejną akcję skierowaną do seniorów.


Sąd zdecydował o aresztowaniu świadków, którzy unikają stawiennictwa ws. oszust "na wnuczka"

13.10.2020, 15:36

Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał za konieczne aresztowanie dwóch kluczowych świadków, którzy notorycznie unikają stawiennictwa w procesie mężczyzny oskarżonego o udział w oszustwach grupy działającej metodą "na wnuczka". We wtorek (13.10) udało się przesłuchać trzeciego, bo odbywa karę więzienia i dowiozła go z aresztu policja.


Małżeństwo z Łomży padło ofiarą oszustów

7.10.2020, 15:45

Dwadzieścia tysięcy złotych straciło małżeństwo z Łomży. Emeryci padli ofiarą oszustów działających metodą na wnuczka.


Młodzi mężczyźni podejrzani o oszustwa metodą "na policjanta" w Białymstoku trafili do aresztu

6.10.2020, 14:11

Oszukali białostockich seniorów na blisko 200 tys. złotych. Dwaj młodzi mężczyźni trafili do aresztu.


Mieszkanka powiatu łomżyńskiego oszukana metodą na wnuczka

22.09.2020, 14:07

Oszuści w województwie podlaskim znów próbują wyłudzić pieniądze metodą na wnuczka.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta Cup

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok