Radio Białystok | Wiadomości | Seniorka z Białegostoku straciła 100 tys. zł - uwierzyła, że rozmawia z policjantami

Seniorka z Białegostoku straciła 100 tys. zł - uwierzyła, że rozmawia z policjantami

19.11.2020, 15:12, akt. 15:29

100 tys. zł straciła białostoczanka oszukana metodą "na policjanta". Kobieta uwierzyła oszustom, że bierze udział w akcji przeciwko przestępczości bankowej; oddała im nie tylko oszczędności, ale również wzięła pożyczkę. Prawdziwi policjanci szukają sprawców tego przestępstwa.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Podlaska policja niemal codziennie informuje media o próbach takich oszustw. Najczęściej są one nieudane, bo seniorzy, do których dzwonią przestępcy, już orientują się, że nie rozmawiają z kimś z rodziny czy z policjantami, a z oszustami; odkładają słuchawkę i zawiadamiają prawdziwych funkcjonariuszy.

W minioną środę (18.11) tylko w powiecie białostockim odnotowano dziewięć takich prób. Scenariusze działania oszustów były w tych przypadkach bardzo podobne. Najpierw na telefon stacjonarny dzwonił mężczyzna, który - podając się za policjanta - informował rozmówców, że ich pieniądze są zagrożone, wtedy też wypytywał o oszczędności. Dla potwierdzenia swojej wiarygodności rzekomo łączył się z jednostką policji, tam inna osoba powtarzała jego wersję.

Jak poinformował w czwartek zespół prasowy podlaskiej policji, w jednym przypadku starsza pani uwierzyła w tę historię. Dała oszustom swój numer komórkowy, a tam zadzwoniła osoba, która namówiła ją do wypłaty oszczędności, a nawet zaciągnięcia pożyczki w banku, w ramach rzekomych działań przeciwko przestępcom. W sumie kobieta przekazała oszustom 100 tys. zł. Zorientowała się, że to padła ofiarą oszustów, gdy było już za późno.

Dlatego policja po raz kolejny zapewnia, że nie działa w ten sposób - nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem, nie informuje telefonicznie o swoich akcjach.

Jeżeli odebrałeś taki telefon, bądź pewien, że dzwoni oszust. Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj żadnych pożyczek czy kredytów i nie przekazuj nikomu swoich danych osobowych, pinów, czy loginów i haseł

- apelują policjanci i proszą, by po takiej rozmowie natychmiast dzwonić na numer alarmowy 112.

Powtarzają też apel do rodzin osób starszych, by przypominały bliskim o zagrożeniach i tłumaczyły im, jak działają oszuści.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy policjanci zatrzymali 20-latkę wz. z oszustwami "na wnuczka"

18.11.2020, 11:37

Podlascy policjanci zatrzymali w Warszawie kolejną osobę podejrzaną o udział w oszustwach metodą "na wnuczka". Według śledczych, 20-letnia dziewczyna odebrała od starszej mieszkanki Białegostoku 65 tys. zł, których rzekomo potrzebował syn starszej pani, by uniknąć więzienia za wypadek.


Dwie białostoczanki oszukane metodą "na policjanta" - straciły prawie 45 tys. zł

13.11.2020, 12:27

Blisko 45 tys. zł straciły dwie starsze mieszkanki Białegostoku po tym, gdy zostały oszukane metodą "na policjanta". Podlascy policjanci zatrzymali w Warszawie 19-latka, 21-latka i 22-latka podejrzanych o to oszustwo. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty.


Policja ostrzega przed oszustwami "nigeryjskimi". Mieszkaniec Sejn stracił 3 tys. zł

5.11.2020, 15:22

Podlaska policja ostrzega osoby wystawiające przedmioty na sprzedaż w internecie przed oszustami, wyłudzającymi pieniądze za rzekome ubezpieczenie wysyłki towaru za granicę czy kosztów spedycji. Niedawno mieszkaniec Sejn stracił w ten sposób prawie 3 tys. zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok