Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem zajętych blisko 900 spośród 1,6 tys. łóżek covidowych

W Podlaskiem zajętych blisko 900 spośród 1,6 tys. łóżek covidowych

20.11.2020, 15:35, akt. 15:54

Blisko 900 spośród ponad 1,6 tys. łóżek covidowych jest zajętych w szpitalach w województwie podlaskim - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zajętych jest też 66 ze 103 respiratorów dla pacjentów z koronawirusem, którzy przebywają w szpitalach.

© justocker- stock.adobe.com
© justocker- stock.adobe.com

W szpitalach przebywa 898 osób zakażonych koronawirusem

Dane te pochodzą z czwartku (20.11), cały czas się zmieniają, każdego dnia są aktualizowane przez urząd. Obecnie w regionie jest 1 tys. 640 łóżek covidowych, w szpitalach przebywa 898 osób zakażonych koronawirusem. Dla porównania przed tygodniem było to 888 osób, a pod respiratorami było wtedy 78 pacjentów.

Miejsc i respiratorów cały czas nieco przybywa, kolejne szpitale przeznaczają dla pacjentów z koronawirusem kolejne łóżka, realizując polecenia wojewody w tym zakresie, choć nie wszystkim placówkom się to udaje. Tworzone są dwa szpitale tymczasowe na 170 łóżek. Mają być gotowe do końca listopada.


Zarząd województwa podlaskiego przyznał 1,9 mln zł placówkom ochrony zdrowia

Nowy oddział covidowy i nowy oddział intensywnej terapii tworzy szpital wojewódzki w Białymstoku. W czwartek do szpitala trafiły cztery respiratory na tworzony OIT. Urząd marszałkowski w Białymstoku poinformował, że w piątek zarząd województwa podlaskiego przyznał szpitalowi wojewódzkiemu w Białymstoku 217 tys. zł na utworzenie oddziału covidowego na 85 łóżek i kolejne 581 tys. zł na utworzenie oddziału intensywnej terapii i sfinansowanie tych dostarczonych respiratorów.

Zarząd województwa przyznał też kolejne 1,9 mln zł placówkom ochrony zdrowia (szpitalom, zespołów opieki paliatywnej, ośrodkowi rehabilitacji, stacjom pogotowia ratunkowego) na zakup środków do dezynfekcji i środków ochrony osobistej. Pieniądze te trafią do dziewięciu podmiotów. Urząd marszałkowski poinformował, że środki, które placówki będą mogły kupić za te pieniądze, powinny wystarczyć im do końca 2020 r.


Przed szpitalem w Siemiatyczach ma stanąć zbiornik tlenu o pojemności 13 ton

By zabezpieczyć opiekę pacjentom z COVID-19, przy szpitalu powiatowym w Siemiatyczach montowano w ostatnich dniach dwa nowe trzytonowe zbiorniki z tlenem medycznym z odpowiednią instalacją. 

Instalacja zwiększy bezpieczeństwo w przypadku terapii pacjentów przechodzących ciężką postać infekcji, a docelowo także pozwoli na odejście od aparatury tlenowej opierającej się na butlach gazowych. Dotychczas szpital był zaopatrywany w małe butle, w tym przyłóżkowe, które stawiało się przy pacjentach 

- podał w swoich wiadomościach w mediach społecznościowych powiat siemiatycki. 

Wiosną przed szpitalem ma stanąć jeden zbiornik tlenu o pojemności 13 ton.


W regionie przybywa w szpitalach łóżek covidowych

My podejmujemy (...) prace i działania dotyczące zwalczania epidemii na wielu obszarach - mówił w piątek (20.11) o bazie łóżek covidowych w regionie wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski na briefingu na budowie jednego ze szpitali tymczasowych w Białymstoku. 

Dodał, że w regionie przybywa w szpitalach łóżek dla chorych na COVID-19 czy to poprzez przekształcanie całych szpitali na covidowe lub wygospodarowywanie w strukturze szpitali takich miejsc, zwłaszcza w tych placówkach, które mają oddziały zakaźne. 

Wojewoda dodał, że miejsca covidowe są tworzone także w tych szpitalach, które oddziałów zakaźnych nie mają.

W tym zakresie mamy dość szeroką bazę łóżkową, będziemy chcieli na niej się w pierwszej kolejności opierać, zwalczając COVID-19 

- mówił wojewoda.

Służby sanitarno-epidemiologiczne i urząd wojewódzki poinformowały w piątek o kolejnych 722 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem i kolejnych 22 zgonach z powodu COVID-19 w regionie. 

Sześć osób spośród tych zmarłych osób nie przebywało w szpitalach. 

Łącznie dotąd w Podlaskiem potwierdzono 21 tys. 359 przypadków zakażenia, zmarło 358 osób.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 2,7 mln. zł z kasy samorządu województwa trafi do podlaskich placówek medycznych

20.11.2020, 14:09

To pieniądze na zakup wyposażenia i sprzętu potrzebnego do walki z epidemią koronawirusa. Ponad 2 miliony 700 tysięcy złotych dostaną podlaskie placówki medyczne z kasy samorządu województwa.


722 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Podlaskiem

20.11.2020, 10:35

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek (20.11) o kolejnych 22 tysiącach 464 zakażeniach koronawirusem, w tym o 722 przypadkach w województwie podlaskim.


Działa już izolatorium w augustowskim Sanatorium Uzdrowiskowym

20.11.2020, 08:45

To dziewiąte takie miejsce w naszym województwie, a trzecie w Augustowie.


W Podlaskiem zajętych jest 886 łóżek covidowych

18.11.2020, 14:18

W Podlaskim zajętych jest 886 łóżek dla pacjentów z COVID-19 – wynika z danych opublikowanych przez Podlaski Urząd Wojewódzki. W sumie w szpitalach w regionie przygotowano 1614 takich miejsc.


Kilkadziesiąt nowych miejsc dla chorych na COVID-19 powstanie w Białymstoku

16.11.2020, 16:58

Podlaskie szpitale dostają kolejne polecenia od wojewody, by na swoich oddziałach tworzyli łózka dla zakażonych koronawirusem.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok