Radio Białystok | Wiadomości | Po prokuratorskich zarzutach dla Pawła B. Artur Kosicki zarządził audyt w urzędzie marszałkowskim

Po prokuratorskich zarzutach dla Pawła B. Artur Kosicki zarządził audyt w urzędzie marszałkowskim

autor: Edyta Wołosik

20.11.2020, 15:37, akt. 16:24

Wnioski o kontrole, wewnętrzny audyt w Urzędzie Marszałkowskim i usunięcie Pawła B. z Podlaskiej Rady Pożytku Publicznego - to działania, które podjął marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki po tym, gdy prokuratura postawiła mężczyźnie trzy zarzuty, a wśród nich m.in. wyłudzenia środków publicznych.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

W zarzutach jest mowa o różnych unijnych programach finansowanych m.in. z Europejskiego Funduszu Społecznego, np. aktywizujących seniorów czy dotyczących szkoleń dla organizacji pozarządowych.

Wobec podejrzanego zastosowano 10 tysięcy złotych poręczenia majątkowego, dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju i prowadzenia działalności związanej z ubieganiem się o dofinansowanie ze środków publicznych.

CBA informowało wcześniej, że zatrzymany miał reprezentować kilka podmiotów prowadzących szkolenia i kursy dla seniorów i wolontariuszy oraz projekty dofinansowywane ze środków publicznych, również z UE.


Sprawy prowadzone przez CBA i prokuraturę nie dotyczą bezpośrednio Urzędu Marszałkowskiego. Mimo to marszałek Artur Kosicki ze względu na dobro samorządu województwa wystąpił do CBA i do Najwyższej Izby Kontroli z wnioskiem o kontrolę projektów realizowanych przez podmioty, w których Paweł B. zasiadał w organach zarządczych 

- mówi rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Izabela Smaczna-Jórczykowska.


Marszałek - jak dodaje Izabela Smaczna-Jórczykowska - zarządził też wewnętrzny audyt, którego celem jest sprawdzenie prawidłowości udzielania dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego, a na wniosek przedstawicieli organizacji pozarządowych, marszałek w trybie pilnym usunął Pawła B. z grona członków Podlaskiej Rady Pożytku Publicznego IV kadencji.

Śledztwo w tej sprawie trwa od ponad pół roku, to pierwsza osoba z zarzutami. Ujawnione przez CBA nieprawidłowości dotyczą przynajmniej dwóch projektów wartych ponad trzy i pół miliona złotych.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok