Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne udane oszustwa metodą "na policjanta" - podejrzany trafił do aresztu

Kolejne udane oszustwa metodą "na policjanta" - podejrzany trafił do aresztu

20.11.2020, 15:47, akt. 15:51

Białostocki sąd aresztował na trzy miesiące 25-latka zatrzymanego w sprawie oszustwa dokonanego metodą "na policjanta", wskutek którego starsza mieszkanka miasta straciła we wrześniu łącznie ponad 120 tys. zł. Pieniędzy nie udało się odzyskać.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

25-letni mieszkaniec Warszawy to kolejna osoba zatrzymana w ramach tego śledztwa; wcześniej, również w stolicy, zatrzymano 19-latka, którego też powiązano z tym samym przestępstwem. Według śledczych rola obu polegała na odebraniu pieniędzy od seniorki, która uwierzyła w historię o tym, iż na jej podrobiony dowód osobisty oszuści próbują wziąć kredyt w banku.


Mężczyzna, który do niej zadzwonił, podał się za policjanta. Chwilę później jego wersję o akcji skierowanej przeciwko grupie oszustów bankowych, potwierdził rzekomy prokurator. Polecili oni kobiecie, by osobie, która do niej przyjdzie, przekazała do przechowania wszystkie oszczędności. 


Dodatkowo seniorka wzięła kredyt, który następnie przelała na wskazane przez oszustów konto. W efekcie kobieta straciła ponad 120 tys. zł 

- podał w piątek zespół prasowy podlaskiej policji.


Podlaska policja poinformowała też o kolejnym oszustwie dokonanym tą metodą. Tym razem 63-letnia mieszkanka powiatu łomżyńskiego uwierzyła, że dzwoni do niej wnuczka i potrzebuje pomocy finansowej, by uniknąć sprawy karnej, bo spowodowała wypadek drogowy; przekazała kurierowi 74 tys. zł i 4 tys. euro.


W ostatnim tygodniu policja w regionie notuje większą aktywność takich oszustów, w miniony czwartek okazało się, że 100 tys. zł straciła białostoczanka oszukana metodą "na policjanta", która uwierzyła, że bierze udział w akcji przeciwko przestępczości bankowej.


Policja po raz kolejny zapewnia, że nie działa w ten sposób - nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem, nie informuje telefonicznie o swoich akcjach.


Jeżeli odebrałeś taki telefon, bądź pewien, że dzwoni oszust. Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj żadnych pożyczek czy kredytów i nie przekazuj nikomu swoich danych osobowych, pinów, czy loginów i haseł - apelują policjanci i proszą, by po takiej rozmowie natychmiast dzwonić na numer alarmowy 112.


Powtarzają też apel do rodzin osób starszych, by przypominały bliskim o zagrożeniach i tłumaczyły im, jak działają oszuści.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Seniorka z Białegostoku straciła 100 tys. zł - uwierzyła, że rozmawia z policjantami

19.11.2020, 15:12

100 tys. zł straciła białostoczanka oszukana metodą "na policjanta". Kobieta uwierzyła oszustom, że bierze udział w akcji przeciwko przestępczości bankowej; oddała im nie tylko oszczędności, ale również wzięła pożyczkę. Prawdziwi policjanci szukają sprawców tego przestępstwa.


Dwie białostoczanki oszukane metodą "na policjanta" - straciły prawie 45 tys. zł

13.11.2020, 12:27

Blisko 45 tys. zł straciły dwie starsze mieszkanki Białegostoku po tym, gdy zostały oszukane metodą "na policjanta". Podlascy policjanci zatrzymali w Warszawie 19-latka, 21-latka i 22-latka podejrzanych o to oszustwo. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty.


Jak działają złodzieje i co zrobić, by nie dać się oszukać? Akcja skierowana do seniorów

3.11.2020, 14:25

Chodzi m.in. o pokazanie jak działają złodzieje i co zrobić, by nie dać się oszukać. Podlaska policja we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i Polskim Radiem Białystok rozpoczęła kolejną akcję skierowaną do seniorów.


W Suwałkach doszło do kolejnej próby oszustwa "na policjanta"

20.10.2020, 07:17

Do zdarzenia doszło wczoraj (19.10). Jakiś mężczyzna zadzwonił do mieszkanki miasta i podawał się za funkcjonariusza.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok