Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent Białegostoku chce zaprosić przyszłego sekretarza stanu USA, którego ojczym pochodził z Białegostoku

Prezydent Białegostoku chce zaprosić przyszłego sekretarza stanu USA, którego ojczym pochodził z Białegostoku

autor: Wojciech Szubzda

25.11.2020, 10:35, akt. 10:56

Przyszły sekretarz stanu w administracji Joe Bidena - Antony Blinken ma związki z Białymstokiem. Jego ojczymem jest Samuel Pisar. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski deklaruje, że zaprosi do miasta Blinkena.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Ojczym Antony'ego Blinkena - Samuel Pisar to żydowskiego pochodzenia białostoczanin, który przeżył Holokaust. Był m.in. pisarzem i obrońcą praw człowieka. Po wojnie założył międzynarodową kancelarię prawniczą, znaną na całym świecie. Był m.in. doradcą prezydenta Kennedy'ego. W 1973 roku nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

Antony Blinken w swoim pierwszym przemówieniu po otrzymaniu nominacji w administracji przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena wspominał o swoim ojczymie. Mówił, że Samuel Pisar był jednym z 900 dzieci w swojej szkole w Białymstoku, ale jedynym, które przetrwało Holokaust po spędzeniu czterech lat w obozach koncentracyjnych.Przyszłego sekretarza stanu USA do rodzinnego miasta jego ojczyma chce zaprosić prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Taką deklarację złożył na Twitterze. Samuel Pisar urodził się i mieszkał przed wojną w kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 20 w Białymstoku. Kilka lat temu kamienicę gruntownie wyremontowano. Obok jest ulica Samuela Pisara.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wybory w USA, kłopoty z sejmową większością, epidemia

9.11.2020, 12:47

W audycji o wyborach w Stanach Zjednoczonych. Jakie znaczenie mają dla naszego kraju? Pojawiła się informacja, że PiS może stracić większość w Sejmie. W programie też o groźnej sytuacji epidemicznej w Polsce.


Tadeusz Truskolaski [wideo]

26.02.2019, 07:18

"Ta nekropolia była absolutnie zapomniana". Zielony skwer i artystyczna instalacja upamiętnią XVIII-wieczny cmentarz ewangelicko-augsburski na Siennym Rynku w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystokźródło: unsplash.com
DZIEŃ BABCI
21.01.2021, 07:12, akt. 11:06

Dziś obchodzimy Dzień Babci

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok