Radio Białystok | Wiadomości | Ratownicy medyczni w karetkach będą testować pacjentów pod kątem zakażenia COVID-19

Ratownicy medyczni w karetkach będą testować pacjentów pod kątem zakażenia COVID-19

autor: Ryszard Minko

27.11.2020, 10:45, akt. 11:03

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego będzie testować pacjentów w kierunku zakażenia koronawirusem. W ambulansach znajdą się szybkie testy antygenowe, które w ciągu 15 minut mają potwierdzać, bądź wykluczać zakażenie.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Do białostockiej stacji trafi 4 300 testów, które będą wykorzystywane w trakcie transportu chorych. To z jednej strony ułatwi pracę, bo niemal od razu będzie wiadomo do jakiego szpitala się kierować - covidowego czy niecovidowego, ale z drugiej strony będzie to dodatkowa czynność, jaką trzeba będzie wykonać nieraz ratując życie poszkodowanym - mówi zastępca dyrektora WSPR w Białymstoku Mirosław Rybałtowski. Dodaje, ze problemem może być wykonywanie testów na przykład pacjentom w trakcie reanimacji


Musimy szybko przetransportować taką osobę do szpitala, a nie pobierać wymaz, zakraplać go na test i czekać 15 minut na wynik i dopiero wtedy szukać placówki, która go przyjmie - wyjaśnia Mirosław Rybałtowski.


Zgodnie z zapowiedzią ministerstwa zdrowia podobne testy miałby się także znaleźć na wyposażeniu przychodni rodzinnych.

Część lekarzy rodzinnych nie jest jednak przekonanych, że byłoby to dobre rozwiązanie. Jak mówi lekarz rodzinny Joanna Zabielska-Cieciuch z białostockiej przychodni, placówki POZ nie są gotowe na takie testowanie pacjentów, bo są to zwykle małe budynki, w których nie da się rozdzielić pomieszczeń. 

Lekarz wyjaśnia, że w konsekwencji przyjęcie takiego pacjenta nie będzie trwało kilka minut, tak jak teraz, a nawet 20 minut - bo trzeba będzie oczekiwać na wynik testu. Joanna Zabielska-Cieciuch dodaje, że personel będzie musiał stosować najsurowsze procedury sanitarne, pracownicy będą ubrani w kombinezony, a pomieszczenia po przyjęciu pacjenta będą musiały być wywietrzone i zdezynfekowane. To sparaliżuje pracę POZ i oznacza mniejszą liczbę pacjentów, których będzie można przyjąć w przychodni - uważa Joanna Zabielska-Cieciuch.

Specjaliści zwracają też uwagę na zawodność testów antygenowych, które są najbardziej skuteczne tylko w przypadku pacjentów z wyraźnymi objawami infekcji.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


MZ: 17 060 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 579 osób

27.11.2020, 10:31

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek (27.11) o 17 060 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 491 przypadkach w województwie podlaskim. Z powodu COVID-19 zmarło 112 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 467 osób.


18 mln zł dostanie szpital USK na wyposażenie szpitali tymczasowych

26.11.2020, 15:18

18 mln zł trafi z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) w Białymstoku na wyposażenie dwóch szpitali tymczasowych dla pacjentów zakażonych koronawirusem - poinformował w czwartek (26.11) szpital USK.


Korzystanie z tlenoterapii bez konsultacji z lekarzem może zaszkodzić

26.11.2020, 14:28

Lekarze przestrzegają przed samowolnymi domowymi terapiami tlenem, tymczasem specjalistyczne sklepy medyczne potwierdzają, że coraz więcej klientów kupuje taki sprzęt. Zainteresowanie nie omija także naszego regionu.


Mimo braków kadrowych wojewódzka stacja pogotowia ratunkowego wypełnia swoje obowiązki

21.11.2020, 09:24

Z powodu pandemii koronawirusa niemal każdego dnia od kilkunastu do kilkudziesięciu pracowników wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego w Białymstoku jest wyłączonych z pracy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok