Radio Białystok | Wiadomości | Zamknięta szkoła nie oznacza zamkniętej stołówki - tak jest np. w Suchowoli

Zamknięta szkoła nie oznacza zamkniętej stołówki - tak jest np. w Suchowoli

autor: Marcin Mazewski

30.11.2020, 07:31, akt. 08:01

Catering ze szkolnej stołówki - to kolejny przykład na to, jak sytuacje kryzysowe podsuwają oryginalne rozwiązania.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski

W Suchowoli spółka komunalna, która obsługuje szkolne stołówki, wpadła na pomysł, aby w czasie, gdy placówki są zamknięte, proponować mieszkańcom obiady na wynos i na dowóz. Działają w ten sposób od trzech tygodni i nie dość, że udało się utrzymać kilka kucharskich etatów, to z każdym dniem przybywa im klientów.


- Zamknięta szkoła nie musi oznaczać zamkniętej stołówki. Jak się okazało, jest duże zapotrzebowanie na taką usługę, także pomysł całkowicie trafiony. Sami jako gmina też korzystamy, kupując obiady dla osób samotnych czy przebywających w kwarantannie. Zamierzamy zrobić też wigilię na wynos dla najbardziej potrzebujących mieszkańców - mówi burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel.


Z takiego rozwiązania cieszą się też kucharki, które dzięki temu wciąż mają pracę, i zarząd spółki, który zniwelował straty.


- Obsługujemy stołówkę w szkole w Suchowoli, ale nie tylko, także w sąsiednich gminach. Dlatego zatrudniamy aż osiem kucharek. W momencie zamknięcia szkół nasze obroty spadły o 90 proc. Żeby utrzymać płynność, musielibyśmy zwolnić pięć pań. Na szczęście wpadliśmy na inny pomysł, który przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, i mamy z dnia na dzień coraz więcej zamówień - podkreśla prezes spółki komunalnej Centrokom w Suchowoli Tadeusz Grabowski.


Stołówka dziennie realizuje około 100 zamówień. Spółka Centrokom opiekuje się szkolnymi stołówkami w gminie od siedmiu lat. Jak zapowiada jej prezes, niewykluczone, że taka formuła będzie działać także po tym, jak uczniowie wrócą do szkół.| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przedsiębiorcy apelują o odmrożenie gastronomii i fitnessu

22.11.2020, 14:04

O szybkie wypracowanie nowych wytycznych sanitarnych dla branż gastronomicznej i fitness, które umożliwią ponowne ich otwarcie, apeluje Federacja Przedsiębiorców Polskich. Umożliwi to utrzymanie się tych sektorów na rynku i zminimalizuje gospodarcze koszty pandemii.


Rząd otwiera centra handlowe. Szkoły pozostaną zamknięte

21.11.2020, 10:22

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przed nami "100 dni solidarności". Jak wyjaśnił na konferencji prasowej, za tyle dni dostępna ma być szczepionka na COVID-19.


Restauracje, siłownie i hotele najbardziej ryzykowne w dobie pandemii? [wyniki badań]

11.11.2020, 12:52

Ponowne otwarcie restauracji, siłowni i hoteli niesie ze sobą największe ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa - do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Północno-Zachodniego w Evanston w badaniu opublikowanym w magazynie "Nature".

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok