Radio Białystok | Wiadomości | Lekarze rodzinni chcą udostępnić gabinety do szczepień przeciwko SARS-CoV-2

Lekarze rodzinni chcą udostępnić gabinety do szczepień przeciwko SARS-CoV-2

autor: Ryszard Minko

1.12.2020, 13:51, akt. 14:01

Jak ocenia białostocka lekarz Joanna Szeląg, nie uda się dokonać tego - by szczepienia masowo wykonywać w gabinetach lekarzy rodzinnych - bez wsparcia organizacyjnego ministerstwa zdrowia.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Joanna Szeląg dodaje, że niedawno oddziały NFZ rozesłały do gabinetów ankietę, w której pytają między innymi o gotowość do wykonywania szczepień w dni wolne od pracy.


- Rozumiemy konieczność tych szczepień, one są bardzo ważne i jesteśmy w stanie się w to zaangażować. Liczymy na to, że te zasady szczepień będą uzgodnione z lekarzami POZ. Musimy znać warunki, no i oczywiście po stronie ministerstwa czy sanepidu powinna stać cała akcja informacyjna czy wzywania pacjentów. Tu na pewno potrzebne jest wsparcie organizacyjne i logistyczne, bo przy tak masowej skali sam POZ z całą pewnością nie wystarczy - mówi Szeląg.


Jak wynika z zapowiedzi ministra zdrowia, szczepienie przeciwko koronawirusowi ma być dobrowolne. Na razie nie wiadomo, ilu Polaków będzie chciało z niego skorzystać. Jak wynika z badań sondażowych, jest spora grupa przeciwników tych szczepień, którzy zwracają uwagę między innymi na szybkie tempo pracy nad jej wynalezieniem.

Dr Joanna Szeląg przekonuje, że wprowadzona do obrotu szczepionka "nie pojawiła się znikąd" i jest zatwierdzana przez różne instytucje. W tym momencie choroba COVID-19 i jej nieraz długofalowe powikłania wydają się bardzo niebezpieczne i szczepienia ochronne są koniecznością - mówi lekarz.

Planem dystrybucji ewentualnej szczepionki przeciwko COVID-19 zajmuje się specjalny zespół powołany przez ministra zdrowia. Ma on określić między innymi kto i kiedy będzie mógł z niej skorzystać.

| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Niedzielski: w ramach pilotażu badań przesiewowych na koronawirusa chcemy zrobić testy nauczycielom

1.12.2020, 12:51

W połowie stycznia, przed zakończeniem zimowych ferii, w ramach pilotażu badań przesiewowych na koronawirusa chcemy zrobić testy nauczycielom z trzech regionów, pracujemy nad szczegółami – powiedział we wtorek (1.12) minister zdrowia Adam Niedzielski.


Wykryto 9 105 nowych zakażeń koronawirusem - zmarło 449 osób

1.12.2020, 10:31

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek (1.12) o 9 105 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 216 przypadkach w województwie podlaskim. Z powodu COVID-19 zmarło 68 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 381 osób.


Niedzielski: od wtorku testy antygenowe można przeprowadzać w POZ

1.12.2020, 10:10

Od wtorku (1.12) testy antygenowe można już przeprowadzać w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, prezes NFZ wydał zarządzenie w tej sprawie. Od środy będą podawane w statystykach zakażeń koronawirusem – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

fot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 22:13

Trudne warunki na drogach w Podlaskiemźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok