Radio Białystok | Wiadomości | Powstanie międzynarodowy spektakl łączący tango i muzykę Chopina

Powstanie międzynarodowy spektakl łączący tango i muzykę Chopina

1.12.2020, 14:19, akt. 14:28

Spektakl teatralno-taneczny, inspirowany muzyką Fryderyka Chopina, ale zinterpretowany w rytmie tanga stworzą artyści w ramach międzynarodowego projektu. Realizuje go polskie Stowarzyszenie "Pocztówka" i norweskie Studium Actoris.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Międzynarodowy projekt "Next Stop – Art Close to People/ Następna Stacja – Sztuka blisko Ludzi", którego liderem jest Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka" z Hajnówki potrwa do końca 2021 roku.

Jak mówił we wtorek (1.12) na konferencji prasowej rozpoczynającej przedsięwzięcie prezes Stowarzyszenia "Pocztówka", reżyser Dariusz Skibiński, projekt jest wynikiem wieloletniej współpracy z norweskimi partnerami. Celem jest stworzenie nowatorskiego spektaklu dostępnego dla szerokiej publiczności, ale chodzi też - jak mówił - o wspólne działania społeczne i artystyczne.

Koordynator projektu ze strony norweskiej, Paolo Martini ze Studium Actoris, mówił, że norweski zespół dzielił się artystycznym doświadczeniem z polskim teatrem przez wiele lat. Przypomniał też jeden z projektów swojego teatru, który miał przyciągnąć osoby na co dzień niezainteresowane teatrem. Dodał, że wtedy się udało, na spektakl przyszło wiele osób i udało się pokazać, że scena potrafi łączyć.

Działania w ramach obecnego projektu prowadzone będą w Hajnówce w Polsce i w Fredrikstad w Norwegii. Projekt - jak mówią jego realizatorzy - "ma zbliżyć twórców teatru z mniejszych ośrodków w Polsce i Norwegii, a także mieszkańców tych miejscowości, a w prace mają być włączeni przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych".

Wśród zaplanowanych działań są szkolenia, debaty i konsultacje społeczne oraz realizacje artystyczne. Prowadzone będą konsultacje z przedstawicielami mniejszości, a do spektaklu wprowadzone zostaną elementy regionalnej kultury.

Finałem projektu będzie spektakl teatralno-taneczny zrealizowany przez artystów z dwóch krajów. Będzie opierał się o muzykę Fryderyka Chopina, ale - jak podkreślają twórcy - będzie ona zinterpretowana w rytmie tanga. Jak mówił Skibiński, chodzi o przekazanie emocji, ekspresji, ale nie przez słowo, a właśnie przez taniec.

Spektakl będzie wystawiony na czterech scenach w obydwu krajach. Jak zapowiadają twórcy będzie włączał też grupy marginalizowane - zostanie pokazany m.in. osadzonym w areszcie w Hajnówce, dzięki audiodeskrypcji będzie dostępny także dla osób niewidomych.

Projekt został dofinansowany z ministerstwa kultury w ramach Programu "Kultura" i grantu norweskiego.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mural na ścianie muzeum białoruskiego w Hajnówce 16.11.2020

16.11.2020, 11:52

Białoruski wzór ludowy w formie muralu na ścianie Muzeum Białoruskiego w Hajnówce to pierwsza realizacja tego typu zrobiona przez Mirosław Zdrajkowskiego. W audycji „Pad znakam Pahoni” opowie on o idei jego powstania i trudnościach z jakimi musiał się zmierzyć pracując na 10-cio metrowej ścianie.


W Hajnówce ma powstać nowe targowisko

16.11.2020, 07:41

Można tam będzie kupić produkty od lokalnych producentów. W Hajnówce ma powstać nowe targowisko.


Nasiona klonu z Hajnówki pojadą do Niemiec

15.11.2020, 15:34

Ma to związek z badaniami tamtejszego Instytutu Genetyki Leśnej w Thünen.


Zakończyła się rozbudowa integracyjnego przedszkola w Hajnówce

13.11.2020, 15:00

Opiekę znajdzie tam dodatkowo ponad 40 dzieci z niepełnosprawnościami.


W Hajnówce powstał Dom Dziennej Pomocy

11.11.2020, 08:13

Mieszkańcy z niepełnosprawnościami i seniorzy będą mogli liczyć tam na warsztaty czy zabiegi rehabilitacyjne. W Hajnówce powstał Dom Dziennej Pomocy, który będzie nadzorował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.


Mieszkańcy i przedsiębiorcy z Hajnówki mogą zgłaszać pomysły, realizowane z funduszy norweskich

3.10.2020, 11:53

To pieniądze na realizację pomysłów przedsiębiorców, ale też mieszkańców. Urząd Miasta w Hajnówce ogłosił konkursy, w których z funduszy norweskich firmy mogą dostać do 100 tys. zł dotacji, a mniejsze projekty sąsiedzkie do 15 tys. zł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

fot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 22:13

Trudne warunki na drogach w Podlaskiemźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok