Radio Białystok | Wiadomości | Za ponad 13 mln zł przebudowano jeden z budynków szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

Za ponad 13 mln zł przebudowano jeden z budynków szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

12.01.2021, 14:58, akt. 15:33

13,5 mln zł kosztowała przebudowa jednego z budynków szpitala psychiatrycznego w Choroszczy, gdzie mieszczą się dwa oddziały ogólnopsychiatryczne i oddział leczenia zaburzeń nerwicowych. We wtorek (12.01) obiekt oddano do użytku.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

Przebudowano budynek szpitala psychiatrycznego w Choroszczy - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Prace odbywały się pod nadzorem konserwatora zabytków

Prace trwały prawie dwa i pół roku i odbywały się pod nadzorem konserwatora zabytków.

Zmodernizowany, przebudowany budynek (składający się z kilku segmentów) jest jednym z obiektów w kompleksie szpitala w Choroszczy. Obiekt dostosowano do współczesnych wymogów szpitala. Pacjenci mają tam być wkrótce przyjęci. Zyskają nowoczesne warunki leczenia, a personel medyczny bardzo dobre warunki pracy.

Na dwóch oddziałach ogólnopsychiatrycznych i oddziale leczenia zaburzeń nerwicowych i zaburzeń osobowości jest łącznie 140 łóżek. Każdy z oddziałów mieści się na osobnej kondygnacji. W obiekcie przebudowano wszystkie instalacje, poszerzono korytarze, w podpiwniczeniu jest zaplecze techniczne – poinformowała podczas otwarcia dyrektorka szpitala w Choroszczy Ewa Zgiet.

Budynek ma ok. 5 tys. mkw. Oddziały i sale dla pacjentów zyskały nowe wyposażenie, także sale służące terapii. Powstała m.in. sala do fitnessu. "Jest to bardzo nowoczesna i bardzo funkcjonalna inwestycja" – mówiła o całości przeprowadzonych prac Ewa Zgiet.

Uważamy, że nasi pacjenci będą leczeni w bardzo komfortowych warunkach, na miarę XXI wieku

- powiedziała Ewa Zgiet.

Dodała, że to jedna z nielicznych takich inwestycji w Polsce. Wiosną mają być jeszcze podjęte prace nad utworzeniem na zewnątrz budynku parku rekreacyjnego dla pacjentów.

Dyrektor podała, że 9 mln zł na inwestycje pochodziło z budżetu województwa podlaskiego (szpital podlega samorządowi województwa), 3,5 mln zł to pieniądze z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Około 1 mln zł dołożył szpital.


Szpital w Choroszczy obchodzi 90-lecie istnienia

Odpowiedzialny za ochronę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Marek Malinowski przypomniał, że szpital w Choroszczy obchodzi 90-lecie istnienia. Mówił, że tak jak 90 lat temu dostrzeżono potrzebę istnienia tego szpitala, tak teraz samorząd regionu widzi wciąż potrzebę jego wspierania i tak się dzieje, zwłaszcza że wiele budynków w kompleksie szpitala ma zabytkowy charakter. Dodał, że zrealizowana inwestycja podniesie jakość opieki nad pacjentami.

Jednemu z oddziałów ogólnopsychiatrycznych nadano we wtorek imię dr Ireny Bernasiewicz, lekarki, która pracowała w tym szpitalu, a w latach 1948-1953 pełniła funkcję dyrektora tej placówki.

Obecny na uroczystości, wieloletni dyrektor szpitala w Choroszczy dr Tadeusz Beszta-Borowski wskazał, że wciąż potrzebna jest praca nad humanistycznym podejściem do leczenia pacjentów z chorobami psychicznymi. Wskazał, że ta humanizacja psychiatrii jest cięgle potrzebna, aby pacjenci nie czuli się ani nie byli napiętnowani z powodu swoich problemów.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Po 20 latach w gminie Choroszcz znów działa druga przychodnia lekarzy rodzinnych, która ma kontrakt z NFZ

10.01.2021, 07:56

Do tej pory w gminie Choroszcz była tylko jedna przychodnia lekarzy rodzinnych, która ma kontrakt z NFZ. Teraz druga poradnia działa też w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy. Jak mówi jego dyrektor Ewa Zgiet, uruchomiono ją po 20 latach przerwy.


Szpital Psychiatryczny w Choroszczy będzie miał nową kuchnię

29.12.2020, 18:12

Będą tam przygotowywane posiłki dla pacjentów, ale też na sprzedaż w innych firmach.


90 lat Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy

25.11.2020, 13:57

Przybliżamy historię Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy. To jeden z najdłużej funkcjonujących szpitali w Podlaskiem. Powstał 90 lat temu. Jak do tego doszło?
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: stock.adobe.com
REGION
15.05.2021, 08:07, akt. 08:12

Promy na Bugu wznawiają kursowanie
Dwie osoby zostały ranne w wypadku do którego doszło za Kupiskami koło Łomży, fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
14.05.2021, 11:38, akt. 11:45

Wypadek k. Łomży - dwie osoby ranne

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok