Radio Białystok | Wiadomości | Bezpłatna cytologia w BCO w Europejskim Tygodniu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy - trwają zapisy

Bezpłatna cytologia w BCO w Europejskim Tygodniu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy - trwają zapisy

autor: Renata Reda

14.01.2021, 08:46, akt. 11:02

Bezpłatną cytologię będzie można zrobić w Białostockim Centrum Onkologii.

Białostockie Centrum Onkologii w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Białostockie Centrum Onkologii w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Badanie będzie można wykonać w rozpoczynającym się w najbliższy poniedziałek (18.01) Europejskim Tygodniu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Na zapisy można się już jednak zapisywać od czwartku (14.01) pod numerem telefonu 790 514 141.


Co roku w Polsce na nowotwór złośliwy raka szyjki macicy choruje średnio 2,5 tysiąca kobiet, z czego ponad połowa umiera. W naszym regionie rocznie wykrywa się około 90 przypadków tego nowotworu - mówi konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej Beata Maćkowiak Matejczyk z BCO. Doktor dodaje, że wcześnie wykryty rak jest wyleczalny.


W Polsce nowotwór rozpoznawany jest w głównej mierze w stopniu zaawansowanym, co daje mniejsze szanse na wyleczenie. Akcje profilaktyczne i profilaktyka jest rozwinięta w pełni, dostęp jest bardzo szeroki, właściwie na każdym rogu jest gabinet ginekologiczny i każdy ginekolog ma program profilaktyki raka szyjki macicy, także wystarczy tylko pójść. We wczesnym stadium rak szyjki macicy jest wyleczalny w stu procentach. Podczas badania ginekologicznego prostego, najprostszego każdy lekarz widzi zmiany, jeżeli nie widzi to jest w stanie wykryć je podczas badania cytologicznego. Nie powinnyśmy w ogóle umierać z powodu raka szyjki macicy. Trzeba przełamać w sobie niepokój czy wstyd i pamiętać o tym, że idzie się do lekarza po własne zdrowie - mówi dr n. med. Beata Maćkowiak Matejczyk.


Badanie cytologiczne jest niebolesne i powinno być cyklicznie wykonywane przez całe życie - podkreśla położna Dorota Dąbrowska-Łukasiak z oddziału onkologii ginekologicznej BCO.


Pierwsza cytologia powinna być wykonana w wieku 25 lat, to jest taki najpóźniejszy okres i powinna być wykonywana tak naprawdę przez całe życie. Tu nie ma żadnego ograniczenia, z tym, że NFZ refunduje cytologię co trzy lata, z kolei Polskie Towarzystwo Ginekologiczne mówi o pobieraniu cytologii co roku. Tak naprawdę to lekarz decyduje na wizycie, kiedy ta cytologia ma być pobrana - dodaje Dorota Dąbrowska-Łukasiak.


Do wzięcia udziału w akcji "Wsłuchaj się w głos swojego ciała" zachęca Magdalena Joanna Borkowska, dyrektor BCO.


To bardzo ważne, by przypominać paniom o regularnych badaniach cytologicznych - zwłaszcza teraz, gdy wiele osób w obawie przed zarażaniem koronawirusem odłożyło badania "na później". Nie wiemy, kiedy skończy się pandemia, wiemy na pewno, że nowotwór nie poczeka, jest cichy i podstępny, a kiedy zauważymy objawy może okazać się, że jest już za późno. Dlatego zapraszamy serdecznie wszystkie chętne kobiety, zarówno młode, jak i dojrzałe do naszego Centrum na krótkie i bezbolesne badanie cytologiczne. Chcemy, by profilaktyka weszła w nawyk i obok wizyt u fryzjera czy kosmetyczki stała się stałym elementem życia każdej z nas - mówi Magdalena Borkowska.


Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy obchodzony jest w tym roku od 18 do 22 stycznia.


| red: maj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Eksperci: więcej pacjentów będzie umierać z powodu raka i zawałów, a nie COVID-19

17.09.2020, 13:49

Więcej pacjentów niż przed pandemią będzie umierać z powodu zaawansowanej choroby nowotworowej i nieleczonych schorzeń serca oraz zawałów, a nie choroby COVID-19 – alarmowali w czwartek (17.09) eksperci z okazji uruchomienia akcji „Badam się #BoChcęŻyć”. Wielu chorych nie zgłasza się do lekarzy i na badania profilaktyczne.


BCO wprowadza nową terapię dla pacjentek chorych na raka szyjki macicy

20.04.2020, 15:01

Takie badania będą tylko w trzech ośrodkach w Polsce, w tym w Białostockim Centrum Onkologii. Szpital wprowadza nową terapię wspomagającą leczenie pacjentek chorych na raka szyjki macicy.


W BCO będzie można skorzystać z programów dot. wczesnej wykrywalności raka

12.02.2020, 14:09

Ponad 10 tysięcy osób z województwa podlaskiego i lubelskiego będzie mogło skorzystać z darmowych profilaktycznych badań przesiewowych pod kątem wybranych nowotworów.


Specjaliści przypominają - profilaktyka to najskuteczniejszy sposób walki z rakiem szyjki macicy

22.01.2020, 07:21

W rozpoczynającym się Europejskim Tygodniu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy specjaliści przypominają, że profilaktyka jest najskuteczniejszym sposobem walki z chorobą.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 00:49

Finał Podlaskiej Marki już za nami

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok