Radio Białystok | Wiadomości | Specjaliści przypominają - profilaktyka to najskuteczniejszy sposób walki z rakiem szyjki macicy

Specjaliści przypominają - profilaktyka to najskuteczniejszy sposób walki z rakiem szyjki macicy

autor: Renata Reda

22.01.2020, 07:21, akt. 07:27

W rozpoczynającym się Europejskim Tygodniu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy specjaliści przypominają, że profilaktyka jest najskuteczniejszym sposobem walki z chorobą.

Białostockie Centrum Onkologii, fot. Wojciech Szubzda
Białostockie Centrum Onkologii, fot. Wojciech Szubzda

W Polsce rocznie ten nowotwór lekarze wykrywają u dwóch i pół tysiąca kobiet, półtora tysiąca z nich w ciągu roku umiera. W Podlaskiem w ciągu roku diagnozę związaną z rakiem szyjki macicy słyszy 95 pań. Konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej Beata Maćkowiak-Matejczyk mówi, że gdyby kobiety dbały o profilaktykę, to z powodu tego raka nie byłoby żadnych zgonów.

Profilaktyka jest rozwinięta w pełni, dostęp jest bardzo szeroki. Właściwie każdy ginekolog ma program profilaktyki raka szyjki macicy, także wystarczy tylko pójść. Badanie profilaktyczne pozwala na wykrycie choroby we wczesnym stadium. We wczesnym stadium rak szyjki macicy jest wyleczalny w stu procentach - mówi Beata Maćkowiak-Matejczyk.


Specjalista pielęgniarstwa onkologicznego z Białostockiego Centrum Onkologii Dorota Dąbrowska-Łukasiak zachęca do systematycznego robienia badań cytologicznych.

Bardzo cenne badanie, ponieważ ono pozwala w początkowej fazie choroby wykryć z danego materiału komórki nowotworowe. Jeśli chodzi o samo pobieranie rozmazu cytologicznego, może to wykonywać lekarz, ale również położna, która ukończyła kurs pobierania cytologii - mówi Dorota Dąbrowska-Łukasiak.


Do robienia badań zachęca też jedna z pacjentek BCO, u której wykryto chorobę Marta Naruszewicz. - Bardzo zachęcam do profilaktyki. Trzeba dbać o siebie - mówi.

Cytologię zaleca się wykonywać nie rzadziej niż co 3 lata w przypadku prawidłowych wyników, lub częściej – jeśli pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości. W walce z chorobą pomagają też szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).


W ramach Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w białostockiej Galerii Alfa porad związanych z profilaktyką udzielą pracownicy NFZ-tu, wolontariusze ze Stowarzyszenia Eurydyki, specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Onkologii oraz Fundacji  Zdrowe Miasto. Eksperci będą mieć swoje stoisko na parterze (wejście od ul. Świętojańskiej) od godz. 10:00 do 13:00.

| red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Maciej Olesiński [wideo]

21.01.2020, 07:41

Brakuje miejsc na oddziałach neurologicznych w podlaskich szpitalach. - Absolutnie nie jest to kwestia braku finansowania ze strony NFZ. Przyczyna podnoszona przez dyrektorów szpitali to najczęściej po prostu braki kadrowe.


Podlaski oddział NFZ-u przygotował specjalną akcję z okazji Dnia Babci i Dziadka

21.01.2020, 18:05

Seniorzy mogą liczyć na pomoc przy aktywowaniu Internetowego Konta Pacjenta, by korzystać z e-recept. Specjalną akcję - z okazji Dnia Babci i Dziadka - we wtorek i w środę organizuje podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.


Lepsza opieka nad pacjentami w Podlaskiem ma być rezultatem pilotażu onkologicznego

10.01.2020, 14:46

Szybsza diagnostyka i leczenie pacjentów chorych na raka ma być rezultatem tzw. pilotażu koordynowanej opieki onkologicznej, który rozpoczął się w województwie podlaskim. Prowadzi go Białostockie Centrum Onkologii (BCO) we współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok