Radio Białystok | Gość | Maciej Olesiński [wideo] - dyrektor podlaskiego oddziału NFZ

Maciej Olesiński [wideo]

dyrektor podlaskiego oddziału NFZ

21.01.2020, 07:41, akt. 31.01.2020, 17:57

Brakuje miejsc na oddziałach neurologicznych w podlaskich szpitalach. - Absolutnie nie jest to kwestia braku finansowania ze strony NFZ. Przyczyna podnoszona przez dyrektorów szpitali to najczęściej po prostu braki kadrowe.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda
Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Z Maciejem Olesińskim rozmawia Renata Reda

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sytuacja jest dramatyczna, zwłaszcza na Białostoczyźnie - alarmuje wojewódzka konsultant do spraw neurologii profesor Alina Kułakowska. W ciągu roku zlikwidowano ponad 70 łóżek. Ostatnio o połowę zmalała liczba miejsc w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy. Przed rokiem, wraz z rozpoczęciem remontu, także szpital wojewódzki w Białymstoku znacznie zmniejszył liczbę miejsc na oddziałach neurologicznych i udarowych.

Jeszcze w tym roku ma przybyć kilkadziesiąt miejsc na oddziałach neurologicznych - tak deklaruje dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ Maciej Olesiński. Wciąż byłoby to jednak mniej łóżek niż w 2018 r.

Maciej Olesiński mówi, że w pierwszej kolejności NFZ liczy na zwiększenie liczby łóżek na oddziałach neurologicznych w szpitalach wojewódzkich podległych samorządowi województwa podlaskiego. Dyrektor informuje, że utworzenie nowych miejsc na oddziałach neurologicznych zadeklarowały trzy placówki. Dwie miałyby zacząć działać jeszcze w tym roku, trzecia w 2022 r. Do utworzenia oddziału neurologicznego przygotowuje się szpital w Bielsku Podlaskim.

W południowej części województwa podlaskiego nie ma żadnego oddziału neurologicznego. Mieszkańcy Siemiatycz czy Drohiczyna najbliższy taki oddział mają w Siedlcach na Mazowszu.


Z Maciejem Olesińskim rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Podlaskie szpitale mają około 190 łóżek na oddziałach neurologicznych i pododdziałach udarowych. W najbliższych latach powinna przybyć ponad połowa tego, co jest teraz, by pacjenci byli bezpieczni. Co w tej sprawie robi NFZ?


Maciej Olesiński: Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia problem ten dostrzega nie od dzisiaj. Proszę zauważyć, że jeszcze z końcem 2018 r. łóżek neurologicznych na terenie województwa podlaskiego było 259. Teraz mamy 191. Jest to dość znaczny spadek, który miał miejsce w ciągu 2019 r. i jest to trend bardzo niekorzystny.

Nasze wojewódzkie priorytety jeśli chodzi o politykę zdrowotną, mówią, że do roku 2031 liczba hospitalizacji neurologicznych i liczba pacjentów, których dotyczą udary, wzrośnie o co najmniej 20 proc.

Już na początku 2019 r. obliczono, że do stanu 259 łóżek w perspektywie 10 lat musi dojść ich od 100 do nawet 200. Tym bardziej niekorzystna jest ta tendencja, która zarysowała się u nas w województwie związana z likwidacją łóżek szpitalnych.


W Choroszczy i w związku z remontem w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku zlikwidowano kilkadziesiąt łóżek.


Przyczyny są różne. Wszystkie oczywiście leżą po stronie szpitali, po stronie naszych świadczeniodawców. Jeśli chodzi o podlaski oddział NFZ, to nigdy nie było problemu, jeśli chodzi o finansowanie oddziałów neurologii i pododdziałów udarowych.


Czyli to kwestia kłopotów kadrowych a nie kwestia braku pieniędzy ze strony NFZ na finansowanie tego rodzaju świadczeń?


Absolutnie nie jest to kwestia braku finansowania ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Przyczyna podnoszona przez osoby zarządzające, przez dyrektorów szpitali to najczęściej po prostu braki kadrowe, braki personelu medycznego, które powodują w konsekwencji konieczność ograniczania łóżek szpitalnych. Nie ma to związku z finansowaniem świadczeń zdrowotnych.

Proszę też pamiętać, że Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje świadczenia zdrowotne a nie konkretną liczbę łóżek szpitalnych. Finansowanie to od kilku lat jest co najmniej stabilne i gwarantuje taką dostępność wszystkim pacjentom i taką opiekę zdrowotną, by każdy, kto tego potrzebuje, miał ją na właściwym poziomie.

Natomiast z uwagi na to, że widzimy ten trend do zmniejszania liczby łóżek, cały zeszły rok - nie od poniedziałku, nie od wczoraj, nie od piątku - ale cały zeszły rok i jeszcze wcześniej prowadzimy rozmowy i czynimy starania o to, by liczba tych łóżek nie malała, a wręcz przeciwnie, by rosła.


Z kim prowadzicie te rozmowy?


Dla podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia z uwagi na kompetencje, jakie ma NFZ, główni partnerzy to dyrektorzy szpitali, organy założycielskie, to samorządy funkcjonujące na terenie województwa podlaskiego.

Natomiast chciałbym podkreślić, że z naszej strony powtarzające się, cykliczne rozmowy, często nic niewnoszące, nie są tak potrzebne jak konkretne wyliczenia finansowe, analizy, konkretne propozycje, z którymi zwracamy się do naszych świadczeniodawców. I to daje konkretny efekt.


Prowadziliście np. rozmowy z samorządami Siemiatyczy, Bielska Podlaskiego czy z dyrektorami tamtejszych szpitali? Mieszkańcy z południa województwa podlaskiego mają bliżej na oddział neurologiczny na Mazowsze do Siedlec niż do Białegostoku.


Placówki z południa województwa podlaskiego wiedzą, że w pierwszym momencie, gdy tylko zostanie zorganizowany, zarejestrowany, utworzony oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ zakontraktuje te świadczenia.

Czekamy na to, by taki oddział powstał w Bielsku Podlaskim. Wiemy, że czynione są starania przez dyrektora szpitala. Też szpital w Bielsku i włodarze odpowiedzialni za funkcjonowanie tego szpitala mają z naszej strony gwarancję finansowania, jeśli taki oddział powstanie.

To samo dotyczy też innych rejonów naszego województwa. Aczkolwiek chyba trzeba w tym miejscu powiedzieć, że widzimy co najmniej dwa główne filary, by tę sytuację poprawić. Z jednej strony jest to tworzenie nowych oddziałów neurologicznych z pododdziałami udarowymi. I z tego, co wiemy, bo jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami placówek, jest to możliwe - oprócz Bielska Podlaskiego - w co najmniej dwóch miejscach.


Szpitalom będzie się opłacało prowadzić takie oddziały?


Kwestia opłacalności jeśli chodzi o publiczny system ochrony zdrowia, nie jest warunkiem sine qua non. Użyłbym lepszego słowa - nie tyle opłacalność, ile finansowanie gwarantujące funkcjonowanie i realizowanie świadczeń na takim poziomie, by wypełniać potrzeby zdrowotne mieszkańców.


Czy ma pan jakieś sygnały, by jeszcze w tym roku szykowała się likwidacja jakichś łóżek na oddziałach neurologicznych w Podlaskiem?


Nie mamy takich sygnałów.


A gdyby były, to jakie będzie stanowisko NFZ?


Podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zawsze negatywnie opiniował wszelkie zmniejszanie liczby łóżek, jeśli chodzi o neurologię zwłaszcza z pododdziałami udarowymi.

Natomiast jeszcze dokończę swoją poprzednią myśl. Ten drugi niezbędny filar, do którego jako podlaski NFZ będziemy zmierzali we współpracy głównie z samorządem województwa, to odtworzenie łóżek neurologicznych w szpitalach wojewódzkich.

Potem będę oczekiwał również współpracy i pozytywnego opiniowania przez panią konsultant wojewódzką do spraw neurologii tych możliwości, które pojawiają się w innych szpitalach. A my będziemy robić swoje. Mam nadzieję, że do końca roku zakontraktujemy dodatkowe łóżka neurologiczne z pododdziałami udarowymi tak, by tych świadczeń można było udzielać więcej i zabezpieczyć w ten sposób potrzeby pacjentów z Podlasia.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!
Bogdan Kalicki, fot. Monika Kalicka

Bogdan Kalicki [wideo]

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
19.02.2020

"Mamy pewne problemy z zabezpieczeniem wszystkich dyżurów, musimy dużo wysiłku włożyć, żeby grupę lekarzy, z którymi posiadamy umowy namówić na większą liczbę dyżurów" - mówi szef pogotowia.

Mirosław Michalczuk, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Michalczuk [wideo]

zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska
18.02.2020

WIOŚ kontroluje sortownię odpadów w Studziankach. "Nie zauważyliśmy, żeby na większą skalę było tutaj wykonywane przetwarzanie odpadów, do którego celu ta instalacja została wybudowana".

mł. asp. Emilia Kuprewicz, mł. asp. Jacek Sasinowski i podkom. Edyta Wilczyńska, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

17.02.2020

"Będzie wiecej patroli, szczególnie w centrum miasta i na drogach". Policja przygotowuje się na Ostatki.


Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
17.02.2020

- Za cztery lata pojedziemy do stolicy szybciej koleją, na dworcu w Białymstoku z kładek zejdziemy pod ziemię a perony będą zadaszone - takie są plany w związku z budową odcinka trasy Rail Baltica w Podlaskiem.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku
16.02.2020

"Usługa twój e-PIT bardzo mocno się przyjęła i mamy bardzo pozytywne sygnały od podatników, którzy z niej skorzystali" - mówi Radosław Hancewicz.

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&friends, fot. Andrzej Bajguz

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&Friends

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
15.02.2020

W niedzielę (16.02) poznamy laureatów plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok.


Premiera filmu "Zenek" w Białymstoku, 12.02.2020, fot. Joanna Szubzda

Zenon Martyniuk

król disco polo
13.02.2020

"Reżyser też chciał dodać troszeczkę pikanterii. Kilka scen jest wymyślonych, ale bardzo przyjemnie, bardzo fajnie się to ogląda" - powiedział nam Zenon Martyniuk.

Maciej Makuszewski, fot. Joanna Szubzda

Maciej Makuszewski

piłkarz Jagiellonii Białystok
13.02.2020

"Cieszę się, że wróciłem, od początku byłem nastawiony na to, że uda mi się tutaj wrócić i tego chciałem, tego chciała moja rodzina" - mówi piłkarz, powracający po ponad 7 latach w szeregi Jagiellonii Białystok.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Witold Roszkowski [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
13.02.2020

"Wszelkiego rodzaju prowizorki są tanie, ale są nietrwałe, są niebezpieczne i to jest najczęstszy skutek sytuacji katastrofalnych" - mówi Witold Roszkowski.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz [wideo]

z Wydziału Biologii UwB
12.02.2020

"W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie jednoznacznie przewidzieć co się będzie działo z wirusem" - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Anna Moskwa, źródło: https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/

Anna Moskwa

wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej
11.02.2020

"Bez względu na to w jakim ustroju i systemie jesteśmy, to woda jest po obu stronach tak samo ważna" - mówi o porozumieniu o współpracy w dziedzinie ochrony i racjonalnego wykorzystania wód transgranicznych Anna Moskwa.

Szymon Hołownia, fot. Monika Kalicka

Szymon Hołownia [wideo]

niezależny kandydat na prezydenta
10.02.2020

- Wierzę, że jestem w stanie wejść do drugiej tury z tym pomysłem na Polskę, który mam.


sierż. Robert Gaździk, podkom. Mirosław Klimuk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

10.02.2020

- Internet jest narzędziem. Tak jak młotek - można np. wbić nim gwoździa, a można sobie obić palec. Podobnie jest z internetem. Jeżeli nie będziemy uważni i ostrożni w korzystaniu z jego zasobów, może się to odwrócić przeciwko nam.

Agnieszka Pajączkowska, fot. Andrzej Bajguz

Agnieszka Pajączkowska

autorka książki "Wędrowny Zakład Fotograficzny"
9.02.2020

Powstała książka "Wędrowny Zakład Fotograficzny", w której są opowieści o województwie podlaskim.

Katarzyna Bonda, fot. Anna Powierża

Katarzyna Bonda

autorka kryminałów
9.02.2020

Niekwestionowaną gwiazdą podczas tegorocznej edycji festiwalu Autorzy i Książki w Białymstoku była Katarzyna Bonda - autorka kryminałów, rodem z Podlasia. Jest nazywana "polską królową”, bo jej serie, m.in. z profilerką Saszą Załuską - to był literacki hit.


Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk, fot. Sylwia Krassowska

Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk

zespół Bifrost
8.02.2020

Zespół Bifrost zajął drugie miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Rockowych „Rockowania 2019”, i szykuje się do wydania kolejnej płyty.

Adam Nowak, fot. Tomasz Pienicki

Adam Nowak

z zespołu Raz Dwa Trzy
7.02.2020

"Piosenka jest sztuką mniejszą, w której czasem pokładamy zbyt wielkie nadzieje, ale czasem wiele może. Bo są piosenki, które towarzyszą nam w bardzo ważnych wydarzeniach życiowych, np. przy pierwszym pocałunku" - mówi Adam Nowak.

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
7.02.2020

"Na bohaterów narodowych powinniśmy kreować te postacie, które nas łączą, konsolidują - a nie dzielą i nie skłócają nas z innymi narodami" - mówi prof. Kopania.


Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz

organizatorzy II Biegu Pamięci Sybiru
6.02.2020

"Ten bieg jest po to, żebyśmy mogli mówić o naszej historii i by biegacze mogli oddać hołd swoim przodkom" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

Karol Karski

europoseł
6.02.2020

- Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej środek ciężkości władzy przesuwa się i także Polska otrzymuje nową, znaczniejszą rolę.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska [wideo]

wicedyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku
5.02.2020

"Jeżeli sprawdzą się prognozy GUS-u z 2014 roku, to w roku 2035 mieszkańców województwa podlaskiego będzie mniej niż milion" - mówi nasz gość.


Barbara Socha, fot. Marcin Gliński

Barbara Socha

wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
4.02.2020

"Maluch Plus" to jeden z głównych programów rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Celem jest wsparcie rodzin w wielu wymiarach. Program służy temu, by poprawić możliwość opieki nad dziećmi do lat trzech. Dzięki temu programowi, w Polsce do końca roku powstanie prawie 200 tys. miejsc w żłobkach i nie tylko - mówi wiceminister Barbara Socha.

Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
4.02.2020

Trwają konsultacje w sprawie przebiegu kolejowej obwodnicy Białegostoku. W grze jest kilka wariantów. Jaki zostanie zaakceptowany?

podkom. Rafał Sokólski, st. sierż. Marcin Krupienik, nadkom. Tomasz Krupa i asp. Marlena Połowianiuk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

3.02.2020

Szykują się spore zmiany dla kierowców. To m.in. utrata prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym.


prof. Adam Krętowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
3.02.2020

- Szpitale kliniczne są niedofinansowane. Mają dużo więcej obowiązków, dużo większe koszty, a dostają te same pieniądze co szpitale powiatowe. Walczymy, żeby to się zmieniło (...) Bez nas nie będzie nowych lekarzy i pielęgniarek.

Marek Oleksicki, fot. Monika Kalicka

Marek Oleksicki

białostocki rysownik
2.02.2020

- Te komiksy nawiązujące do nowel, to interpretacje obrazem. Nie ma dialogów. Stworzyliśmy to z Tobiaszem Piątkowskim. Naszą pierwszą koncepcją było stworzenie streszczeń nowel w postaci obrazów komiksowych. Stwierdziliśmy, że bez sensu byłoby dodawać tam dialogi. Pozwalamy dowolnie interpretować te obrazy czytelnikom.

Zespół Dots - fot. Robert Bońkowski

Ewelina Szoda i Patryk Kowalewski

z zespołu DOTS
31.01.2020

"Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy spotkali się pewnego dnia i stwierdzili, że będą razem tworzyć muzykę. Na początku trochę gorsza, teraz, mamy nadzieję, trochę lepszą" - mówi Patryk Kowalewski z zespołu DOTS.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
31.01.2020

- Jeżeli chodzi o koronawirus, to obawiamy się osób, które powracają z Chin. W tej chwili nie mamy naszych własnych przypadków i ten etap epidemii jeszcze nie budzi takiego niepokoju.

Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Jarosław Sadowski [wideo]

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
31.01.2020

"Jesteśmy przygotowani, zależy nam na tym, żeby Polacy wracali, nie tylko z Wielkiej Brytanii. Zachęcam do korzystania z usług Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej" - mówi Jarosław Sadowski.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Marcin Gliński

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

z zespołu Funkasanki
29.01.2020

"Nie chcieliśmy być duetem, nie planowaliśmy być duetem. Z racji tego, że nie mieliśmy z kim grać ludowizny, to żeśmy zrobili sobie elektroniczne aranże i okazało się, że jednak fajnie jest zostać we dwoje w tym zespole" - mówi Przemek Starachowski.


Edyta Dabrowska, fot. Joanna Szubzda

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
29.01.2020

Te pytania spędzają sen z powiek wielu rodzicom. W jakim kierunku powinno się kształcić moje dziecko? Jakie profesje będą za kilka lat najbardziej pożądane na rynku pracy?

Barbara Świętońska, fot. Joanna Szubzda

Barbara Świętońska [wideo]

nauczycielka historii
29.01.2020

Czy szkoła przestaje być autorytetem, jeżeli chodzi o źródło wiedzy? - Łatwość dostępu do różnych mediów, do różnej wiedzy - niekoniecznie najlepiej podanej, mądrzejszej, opartej na rzeczywistych autorytetach - utrudnia właściwy przekaz.

Adam Musiuk, fot. Joanna Szubzda

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
28.01.2020

- Jednym z moich priorytetów jest to, żeby centrum miasta jeszcze bardziej służyło mieszkańcom. Ul. Kilińskiego z czasem powinna być zamknięta, zamieniona na miejsce do spacerowania. Powinniśmy rozszerzyć strefę ogródków, umieścić parki...


Jarosław Duda, Mirosław Klimuk i Joanna Rzepniewska, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

27.01.2020

Mamy programy profilaktyczne już dla najmłodszych, których dzięki temu przygotowujemy na przyszłość. Duży nacisk kładziemy też na szkolenie rodziców i kadry pedagogicznej - mówią policjanci.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski

poseł PO
27.01.2020

Na pewno musimy obudzić regionalne struktury, musi być coraz więcej aktywnych członków, abyśmy z nową siłą ruszyli w te wybory prezydenckie - mówi Krzysztof Truskolaski.

Robert Pawłowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Pawłowski

autor książki "Niemy Niemen"
26.01.2020

- Zacząłem szukać potomków bohaterów książki "Nad Niemnem" i znalazłem - mówi Robert Pawłowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok