Radio Białystok | Wiadomości | Strażacy OSP z dwóch miejscowości pod Sokółką nie będą wyjeżdżać w teren

Strażacy OSP z dwóch miejscowości pod Sokółką nie będą wyjeżdżać w teren

autor: Marcin Gliński

15.01.2021, 17:44, akt. 18:03

Do odwołania strażacy OSP z miejscowości Stara Kamionka i Stara Rozedranka nie będą wyjeżdżać w teren. Władze gminy Sokółka nie podpisały z kierowcami jednostek umów.

Fotolia.com
Fotolia.com

W poprzednich latach takie umowy były podpisywane od 1 stycznia do 31 grudnia, w tym roku jeszcze ich nie zawarto. Jak mówi sokólski radny i strażak z OSP Stara Kamionka Karol Krokos, strażacy kontaktowali się w tej sprawie z Urzędem Miejskim w Sokółce.

Uzyskaliśmy informację, że w związku z tym, że do urzędu w Sokółce wpłynęły informacje z Regionalnej Izby Obrachunkowej z województwa pomorskiego, które stwierdzają po kontroli RIO części tych gmin, że zatrudnianie kierowców OSP przez gminy to nieprawidłowość, dlatego te umowy z nami są niepodpisane. Do tej pory kierowcy, którzy byli zatrudniani na umowę zlecenie przez gminę odpowiadali za sprzęt, samochody, przygotowanie ich. W obecnej sytuacji, kiedy nie ma podpisanych tych umów z kierowcami, to nie ma osoby odpowiedzialnej za ten sprzęt. W związku z tym jednostki są wycofane do czasu wyjaśnienia tej sprawy. Nam strażakom, też radnym, bo akurat ja i naczelnik OSP Kamionka Stara jesteśmy radnymi rady miejskiej w Sokółce, zależy na załagodzeniu tej sprawy. Chcemy, żeby wszystko wróciło do normy

- mówi sokólski radny i strażak z OSP Stara Kamionka Karol Krokos.

Władze Sokółki wydały w tej sprawie oświadczenie. Podkreślają w nim, że problem z podpisywaniem umów między gminami a członkami jednostek OSP jest ogólnopolski i Izby Obrachunkowe mają w tych sprawach różne opinie. Czekamy na stanowisko RIO w Białymstoku - mówi burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Sprawy OSP zawsze były, są i będą mi bliskie. Tutaj jest to problem szerszy i złożony. To problem ogólnopolski. Wszystko jest zawarte w oświadczeniu, które jest na stronach urzędu miejskiego w Sokółce. Kiedy otrzymamy pozytywną, mam nadzieję opinię, że będę mogła zawrzeć takie umowy, na pewno je podpiszemy

- mówi burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

OSP Stara Kamionka i OSP Stara Rozedranka w roku 2020 brały udział w około 90 akcjach ratowniczo gaśniczych, w tym w 28 Prewencyjnych Zabezpieczeniach Rejonu JRG Sokółka.

Pełna treść oświadczenia Urzędu Miejskiego w Sokółce

źródło: sokolka.pl | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dwie jednostki OSP z gminy Czarna Białostocka otrzymają sprzęt dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego

3.12.2020, 10:46

Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców gminy Czarna Białostocka i komfort pracy strażaków. Dwie gminne jednostki OSP otrzymają nowe umundurowanie i sprzęt - m.in. podpory stabilizujące czy urządzenie wysokociśnieniowe.


Strażacy z Kulesz Kościelnych mają dwa nowe samochody

23.10.2020, 19:02

Były syreny i szpaler strażaków z racami.


Regionalne jednostki OSP z dofinansowaniem Urzędu Marszałkowskiego

29.09.2020, 18:05

Blisko 600 tys. zł dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego trafi do jednostek OSP z powiatów: bielskiego, hajnowskiego i siemiatyckiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok