Radio Białystok | Wiadomości | Rząd zmienia kolejność szczepień - seniorzy, przewlekle chorzy i służby mundurowe w pierwszej grupie

Rząd zmienia kolejność szczepień - seniorzy, przewlekle chorzy i służby mundurowe w pierwszej grupie

20.01.2021, 12:02, akt. 15:13

Będzie korekta rozporządzenia dot. kolejności szczepień - etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części. W etapie 1a zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia, w etapie 1b - przewlekle chorzy, w etapie 1c - przedstawiciele służb państwowych - poinformował w środę (20.01) szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM Michał Dworczyk - fot. Adam Guz/KPRM
Szef KPRM Michał Dworczyk - fot. Adam Guz/KPRM

Szef Kancelarii Premiera przyznał na konferencji prasowej, że w ostatnim czasie do resortu zdrowia i KPRM wpłynęło szereg uwag i wniosków dotyczących ustalonej kolejności szczepień, m.in. ze strony Rady ds. Medycznych przy Premierze Mateuszu Morawieckim. "Szczególnie dużo takich wniosków dotyczyło preferencyjnego i właściwego potraktowania osób chorych na choroby przewlekłe" - dodał Dworczyk.

Jak mówił, w każdym procesie decyzyjnym mogą pojawić się błędy, które trzeba skorygować. 


I dzisiaj korygujemy ten nasz błąd i przedstawiamy zweryfikowany i skorygowany etap pierwszy szczepień przeciw COVID-19. Dokonaliśmy, zgodnie z sugestiami Rady Medycznej, podziału etapu pierwszego na trzy części - poinformował szef KPRM.


Według niego w części 1A zaszczepieni mają zostać seniorzy powyżej 60 roku życia, w części 1B - osoby z chorobami przewlekłymi (chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach, dializowane), a w części 1C - nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych.

Michał Dworczyk zapowiedział, że wkrótce zmienione zostanie rozporządzenie dotyczące szczepień przeciwko COVID-19.Pozostaje możliwość wcześniejszego szczepienia osób ze schorzeniami

Szef Kancelarii Premiera zaznaczył, że utrzymana zostaje możliwość wcześniejszego szczepienia, niż to wynika z wieku, dla osób, które posiadają pewne schorzenia. Osoby takie muszą się zgłosić do swego lekarza prowadzącego po skierowanie na szczepienie i wówczas mogą otrzymać zabieg wcześniej.

Michał Dworczyk poinformował ponadto, że w pomoc przy rejestracji seniorów włączy się Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Polityk zaapelował też do seniorów, by w większym niż dotychczas zakresie korzystali z infolinii dedykowanej programowi szczepień. 


Ten sposób jest bardziej bezpieczny i prostszy do rejestracji - podkreślił szef KPRM.


22 stycznia rozpoczyna się rejestracja na szczepienie seniorów powyżej 70 roku życia

Podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk przypomniał, że w piątek 22 stycznia o godz. 6 rano rusza system rejestracji na szczepienie i infolinia dla seniorów powyżej 70. roku życia.

Szef KPRM powiedział też, że wolnych terminów szczepień, które zostaną zrealizowane do końca I kwartału "nie jest tak dużo jak byśmy chcieli".


To jest związane z ograniczonym dostępem do szczepionek, które pozyskujemy w ramach umowy unijnej, która powoduje, że do wszystkich krajów wspólnoty szczepionki są dostarczane proporcjonalnie w podobnym czasie - stwierdził Michał Dworczyk.


Szef KPRM wyraził nadzieję, że jeszcze w pierwszym kwartale zostaną zarejestrowane szczepionki od kolejnych producentów. "Wtedy tych terminów będzie więcej" - zaznaczył. 


Prosimy o zrozumienie tego, że nie we wszystkich częściach Polski i nie dla wszystkich zainteresowanych seniorów tych terminów będzie dostatecznie dużo - powiedział Dworczyk.


Michał Dworczyk namawiał też do korzystania z infolinii, dzięki której można zarejestrować się na szczepienie.Od 15 stycznia na szczepienie przeciw COVID-19 rejestrują się seniorzy powyżej 80. roku życia. W piątek 22 stycznia rozpocznie się rejestracja osób powyżej 70. roku życia. Zgodnie z zapowiedzią, szczepienie wszystkich seniorów powyżej 70. roku życia ma ruszyć 25 stycznia.

źródło: PAP | red: bsd, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało prawie 13 tys. 800 osób w Podlaskiem

19.01.2021, 16:11

Pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19 zaszczepiono dotąd prawie 13 tys. 800 osób z grupy zero w województwie podlaskim. Liderami w szczepieniach są dwie białostockie placówki - Uniwersytecki Szpital Kliniczny i szpital MSWiA.


Ponad 85 proc. mieszkańców podlaskich DPS-ów chce zaszczepić się przeciwko COVID-19

19.01.2021, 12:48

Ponad 85 proc. mieszkańców podlaskich DPS-ów zadeklarowało chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19. Szczepienia mają potrwać do piątku (22.01).


W szpitalach tymczasowych w Białymstoku będą punkty szczepień na COVID-19

19.01.2021, 11:59

W dwóch białostockich szpitalach tymczasowych mają być punkty szczepień na COVID-19. Decyzję taką podjął wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowiczafot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
1.03.2021, 18:47, akt. 20:16

Medale za służbę i opiekę

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok